Navštivte technologické srdce evropské kosmonautiky

Napadlo Vás někdy, že byste se mohli podívat do těsné blízkosti čisté místnosti, že byste mohli vidět testovací haly, kde probíhají zkoušky skutečné vesmírné techniky? Mysleli jste si, že se s astronauty nikdy nemůžete potkat, že na vlastní oči neuvidíte skutečný letový exemplář nějaké sondy či družice? Tak to se ve všech případech mýlíte. Všechny tyto události můžete zažít relativně snadno a nemusíte kvůli tomu ani opustit Evropu. Sedmého října se totiž jako každý rok na jediný den otevřou dveře Technologického střediska Evropské kosmické agentury ESTEC u nizozemského Noordwijku.

Česká vlajka v ESTECu

Česká vlajka v ESTECu
Zdroj: Michal Václavík

Již nyní svou účast přislíbili astronauti Patrick Baudry z Francie, místní celebrita André Kuipers a Němec Thomas Reiter, kteří se budou volně pohybovat mezi návštěvníky, připraveni na fotografování či krátké povídání. Možná ještě zajímavější jsou stánky jednotlivých misí a pracovních skupin. U nich můžete najít nejen zajímavý hardware, ale také informace. U stánků totiž stojí lidé, kteří na daných projektech pracují, takže se jich můžete zeptat, na cokoliv, co Vás ohledně dané mise zajímá. Kupříkladu minulý rok jsme využili takové informace při přípravě článku o novém materiálu pro nádrže horních stupňů raket Vega. A pokud se bojíte jazykové bariéry, tak Vám mohu prozradit, že u stánku věnovaného robotice / haptice byl v minulých letech Čech.

Tradiční součástí Dne otevřených dveří je návštěva technologického zázemí, tedy samotného jádra střediska. V minulých letech jsme měli možnost vidět třeba jednotlivé díly mise BepiColombo (nejprve jen testovací, později i letové), nebo letový exemplář družice Sentinel 2B. Kromě toho jsme nahlédli do testovacích komor – od vakuové komory Large Space Simulator, přes komoru na zkoušky elektromagnetické odolnosti až po komoru s akustickými zkouškami a nechybí ani vibrační stoly.

Robotická ruka ovládaná na dálku a letěný modul Foton

Robotická ruka ovládaná na dálku a letěný modul Foton
Foto: Martin Gembec

V areálu se pohybujete volně – nikdo Vám neříká, kam máte jít nejdřív a kam až potom – určujete si sami směr i tempo, které Vám vyhovují. Pokud byste měli pocit, že bloudíte, stačí se zeptat někoho z dobrovolníků, kteří Vám rádi poradí. Den otevřených dveří v ESTECu jsem společně s různými kolegy z naší redakce navštívil již pětkrát a mohu upřímně říct, že to stojí za to. Už jen samotný pocit, že se člověk dostane na místa, která zná jen z fotek a videí, je k nezaplacení. Doprovodný program a možnost zeptat se skutečných odborníků na otázky, které Vám vrtají hlavu, je pak nepopsatelná. Každému fanouškovi kosmonautiky tedy mohu návštěvu této akce jen doporučit.

Chodba se stánky v době maximálního náporu návštěvníků a ukázka zábavy pro děti u stánku družice EDRS, kde děti fotily povrch Země a stahovaly snímky

Chodba se stánky v době maximálního náporu návštěvníků a ukázka zábavy pro děti u stánku družice EDRS, kde děti fotily povrch Země a stahovaly snímky
Foto: Martin Gembec

Vstup na Den otevřených dveří je zdarma, ale z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že jedinou slabinou této akce je masový zájem veřejnosti – běžně kolem osmi tisíc lidí. Což o to, určitě je dobře, že se lidé o kosmonautiku zajímají, ale v areálu může být místy docela těsno. Pokud se přenesete přes tuto menší komplikaci, jistě nebudete litovat.

Budova A - asi nejikoničtější část ESTECu.

Budova A – asi nejikoničtější část ESTECu.
Foto: Viktor John

Aby se do ESTECu nedostalo najednou nadměrné množství lidí, je vstup u brány kontrolován – každý se musí prokázat vstupenkou, kterou získá po bezplatné registraci na internetu. Pokud byste papírovou verzi ztratili, ještě nemusíte mít strach. Můžete využít i elektronickou formu vstupenky na svém mobilním telefonu.

Třídenní výlet autem se ve čtyřčlenné skupině dá udělat s náklady kolem 3000 Kč/osobu. A v této sumě jsou započítány i vstupenky na výstavu SpaceExpo vedle ESTECu a do dvou německých technických muzeí ve SpeyeruSinsheimu. Tato muzea můžete navštívit na cestě tam a zpět, přičemž na každé si vyčleňte minimálně 4 hodiny.

Vstupenka na Den otevřených dveří v ESTECu pro rok 2018, kterou získáte po bezplatné registraci.

Vstupenka na Den otevřených dveří v ESTECu pro rok 2018, kterou získáte po bezplatné registraci.
Zdroj: https://www.eventbrite.co.uk

Zdroje informací:
http://www.esa.int/
https://www.eventbrite.co.uk/

Zdroje obrázků:
http://www.esa.int/…/Open_Day_visitors_in_Erasmus.jpg
Fotografie Tomáše Přibyla
Fotografie Martina Gembece
Fotografie Viktora Johna

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

15 komentářů ke článku “Navštivte technologické srdce evropské kosmonautiky”

 1. Štěpán napsal:

  Škoda že ne na konci Srpna, v tu dobu budu v Nizozemí…

 2. pbpitko napsal:

  Jeden deň v roku ?
  Total Dilettante, ignorance ! 🙁

 3. Jirka Hadač Redakce napsal:

  Doufám, že stejně jako loni bude pirátské vysílání startu rakety v té době:-D Posledně to bylo v Martinově podání skvělé, když dělal komplet vše sám, tedy s pomocí studentů 🙂

 4. Ta fotka je hrubě neaktuální. Pošlu Dugimu dnešní 🙂

 5. tonda napsal:

  Tak jsem se registroval a mám vstupenku!

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.