ICON zřejmě nakonec poletí z Floridy

Ačkoliv agentura NASA ještě nic oficiálně nepotvrdila, tři zástupci projektu ICON potvrdili webu spaceflightnow.com, že vypuštění družice, která bude studovat propojení mezi pozemským a vesmírným počasím, neproběhne z atolu Kwalajein, ale z Floridy. Ke startu na raketě Pegasus-XL shozené zpod letadla mělo dojít 14. června, z atolu ležícího 3 900 kilometrů jihozápadně od Honolulu. Zástupci Northrop Grumman Innovation Systems (dříve Orbital ATK) však během přeletu z Kalifornie na atol, který je součástí Marshallových ostrovů zaznamenali nečekanou telemetrii z rakety – konkrétně z její výškovky. Během plánovaného mezipřistání v Honolulu provedli kontrolu, na základě které se rozhodli pro návrat na Vandenbergovu základnu.

Družice ICON (Ionospheric Connection Explorer)

Družice ICON (Ionospheric Connection Explorer)
Zdroj: https://www.nasa.gov

Zde byla raketa odpojena od letounu a převezena do haly 1555, kde Northrop Grumman sestavuje rakety z rodiny Minotaur a Pegasus. Podle letového ředitele NASA, který dohlíží na všechny starty, by měla být závada vyřešena během několika týdnů, ale je tu jiný problém – jak najít volný časový úsek v relativně nabitém programu obsluhy základny U.S. Army Reagan Test Site na atolu Kwajalein, odkud se mělo startovat. Zdejší zázemí je totiž většinou vytíženo armádními operacemi jako jsou zkoušky obranných raket.

Objevila se tedy možnost přesunout start na Floridu, kde jsou časové možnosti mnohem flexibilnější. Možná Vás napadá otázka, proč se od začátku nepočítalo se startem z Floridy. Odpověď je velmi zajímavá. Původní plány předpokládaly, že ICON bude těžší, než nakonec je. Původní návrh byl za hranicí možností rakety Pegasus vypuštěné z Floridy a proto se sáhlo po atolu Kwajalein, který je k rovníku mnohem blíže. Limit nebyl překročený o mnoho a jelikož se ušetřilo pár desítek kilogramů, může se letět i z ní. Žádný přesný termín zatím nebyl upřesněn, ale oslovení odborníci naznačují možnost startu na konci září.

Zdroje informací:
https://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/…/42673287981_9bbe507ae5_k-2-678×507.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/icon-in-orbit.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

8 komentářů ke článku “ICON zřejmě nakonec poletí z Floridy”

 1. Jiný Honza napsal:

  Není mi jasné, proč jim tak záleží na místě startu. Vždyť s tou raketou stejně létají přes půl světa a zase zpátky. Proč z jakéhokoli letiště nedoletí někam nad rovník a tam ji prostě neodpálí?

  • Dušan Majer napsal:

   Řekl bych, že v tomhle budou hrát velkou roli bezpečnostní předpisy, certifikace atd.

  • Jirka Hadač napsal:

   Já tak nějak nevím, ale opravdu tam z Floridy či Texasu doletí? Nad rovník? Něříkám že ne, jen se tážu do placu. A let mimo americké území mi zase zavání tím zákonem o zákazu vývozu technologií.

   • Vojta napsal:

    Pokud přeletěli z Kalifornie na Hawaii, tak by to z Floridy nebo Texasu nad rovník zvládnout mohli. Možná je ale letadlo před startem rakety naložené mnohem víc a má tak menší dolet. Také asi potřebuje ve startovací výšce strávit nějakou dobu nutnou pro stabilizaci a pro aktivaci systémů rakety. Také nemohou startovat z libovolného letiště, protože potřebují specifické zázemí.
    Kolem a kolem, kdyby to bylo jednoduché, asi by to tak provedli.

    • Honza napsal:

     Taky bych hádal, že bude podstatné existující zázemí pro starty raket (příjem telemetrie, čekal bych radarové sledování, nevím, co tam všechno mají. Proto se drží kousek od míst, odkud se startuje normálně ze země. A nebo taky ne a fakt je to jen legislativní záležitost (předpřipravené střelecké prostory, relativně rutinní spolupráce s úřady na odklánění letadel a lodí a podobně).

 2. Miloš napsal:

  Tak toto by som si celkom rád pozrel v priamom prenose. A samozrejme na kosmonautix.cz s komentárom. Vďaka už vopred.

 3. Jirka Hadač napsal:

  Hlavně, že Dušanovi zůstane možnost odkomentovat si start Pegasu 🙂 to bych viděl jako nejdůležitější.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.