sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

ESA

Evropa uzavřela smlouvu se společností Thales Alenia Space na vývoj digitálního dvojčete zemědělských systémů, které kombinují satelitní data a modelování plodin na podporu udržitelných a klimaticky odolných zemědělských postupů na celém kontinentu.

Booz Allen Hamilton

Technologická a konzultační firma Booz Allen Hamilton představila koncept mega-konstelace družic navržených tak, aby naplnily vizi vládní administrativy na komplexní protiraketový obranný štít na ochranu Spojených států, tzv. Golden Dome.

NG-22

V prohlášení z 26. března NASA uvedla, že modul Pressurized Cargo Module pro Cygnus, který měl letět s misí NG-22 k ISS, je poškozený a nebude použit pro tuto misi, která měla odstartovat v červnu.

Space Systems

Velitelství Space Systems oznámilo 27. března, že Rocket Lab a Stoke Space se připojí k Blue Origin, SpaceX a United Launch Alliance (ULA) v programu National Security Space Launch (NSSL) Phase 3 Lane 1.

CFO NASA

Bílý dům předložil Senátu 24. března nominaci Grega Autryho na pozici finančního ředitele agentury NASA. Autry byl nominován na pozici CFO NASA v červenci 2020, několik měsíců po odchodu Jeffa DeWita. Senát jeho nominaci tehdy neschválil.

Gravitics

Společnost Gravitics oznámila 26. března, že obdržela navýšení strategického financování, neboli STRATFI, ocenění od SpaceWERX, komerční složky Space Force, v hodnotě až 60 milionů dolarů.

Vulcan

Velitelství vesmírných systémů Space Forces oznámilo 26. března, že dokončilo dlouho očekávanou certifikaci rakety Vulcan po analýze dat ze dvou certifikačních startů rakety v lednu a říjnu 2024.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Dawn se pomalu blíží ke svému konci

Už jen několik týdnů zbývá do konce unikátní mise, která trvá 11 let. Někdy mezi srpnem a říjnem spotřebuje sonda Dawn poslední zbytky hydrazinu, který používá k udržování orientace v prostoru, která je nezbytná pro přesné namíření antény k Zemi. Ve chvíli, kdy zásoby paliva dojdou, sonda nebude schopna komunikovat s naší planetou a přestane pracovat – jako mrtvé těleso bude obíhat kolem trpasličí planety Ceres. Do té doby ale bude pokračovat ve sběru informací a snímkování povrchu tohoto zajímavého světa. Vědci moc dobře vědí, čeho všeho je tato sonda schopná a proto chtějí její potenciál využít do poslední chvíle.

Vesta vyfocená sondou Dawn v přirozených barvách.
Vesta vyfocená sondou Dawn v přirozených barvách.
Zdroj: https://upload.wikimedia.org

Dawn je jedinou sondou, která během své mise obíhala kolem dvou objektů hlubšího vesmíru. Nejprve 14 měsíců mezi roky 2011 a 2012 zkoumala asteroid Vesta prakticky od povrchu až k jeho středu. Následně zažehla svůj motor a zamířila k dalšímu cíli – trpasličí planetě Ceres, největšímu objektu pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem. Její výzkum započal v roce 2015 a sonda zde objevila třeba zajímavá ložiska solí, která vytváří výrazné bílé skvrny. Přítomnost látek, kterým dominuje uhličitan sodný a chlorid amonný naznačuje, že se tyto materiály zřejmě dostaly na povrch rozpuštěné ve vodě.

Unikátní mise sondy Dawn byla založena na využívání iontového pohonu. Nešlo sice o jeho první použití, ale právě na této sondě ukázat tento typ motoru své schopnosti v plné síle. „Během této unikátní mise jsme mohli prozkoumat dva nové světy, což by bylo bez iontového pohonu nemyslitelné,“ popisuje Marc Rayman z kalifornské Jet Propulsion Laboratory, který se na misi podílí jakožto ředitel, projektový manažer i hlavní inženýr.

Sonda se nyní blíží ke konci druhé nadstavbové fáze a ještě několik týdnů nás bude ohromovat svými objevy, mezi kterými hrají prim krásné fotky z nízké výšky s úžasnými detaily. Dawn totiž momentálně obíhá pouhých 35 kilometrů nad povrchem. Mise sondy se pomalu blíží ke konci, ale věda rozhodně nezpomaluje. Kromě snímků totiž na Zemi přichází i měření přístrojů, které zachytávají neutrony, gamma či infračervené záření, nebo měří gravitační podmínky. Měření se zaměřují na okolí kráterů Occator a Urvara a jejich cílem je lépe pochopit vývoj trpasličí planety.

Oblast Cerealia Facula v kráteru Occator z výšky 34 kilometrů
Oblast Cerealia Facula v kráteru Occator z výšky 34 kilometrů.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Nové snímky kráteru Occator a okolí předčily naše očekávání a odhalily opravdu nádhernou krajinu,“ přiznává Carol Raymond z JPL, hlavní vědecká pracovnice mise a dodává: „Unikátní povrch Ceres vypadá, že byl tvarován nárazy do kůry, která byla bohatá na těkavé látky. Výsledkem je komplexní geologie, kterou můžeme sledovat na nových mozaikách s vysokým rozlišením, které pokrývají oblasti Cerealia Facula a Vinalia Faculae.

Oblast Vinalia Faculae v kráteru Occator z výšky 34 kilometrů.
Oblast Vinalia Faculae v kráteru Occator z výšky 34 kilometrů.
Zdroj: https://www.nasa.gov

První výsledky finální fáze, která začala v červnu již byly prezentovány a věnují se vztahu mezi světlým a tmavým materiálem v kráteru Occator, kde docházelo k impaktům, sesuvům materiálu a kryovulkanismu. Vědci chtějí využít velmi nízké oběžné dráhy ke zpřesnění hypotéz ohledně vzniku a vývoje kráteru Occator. „Pozorování, modelování a laboratorní studie nám pomohly určit, že jasné skvrny jsou buďto vytvořeny interakcí impaktů s kůrou, nebo že se na jejich vzniku podílel rezervoár slané tekutiny,“ vysvětluje Jennifer Scully, vědkyně z JPL. Dosavadní nové snímky podporují hypotézu, že k odhalení podpovrchového materiálu napomohl dosud aktivní geologický proces, ve kterém hraje hlavní roli podzemní zásobník.

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasaspaceflight.com/…29-dawn-thrusters-Google-Search-350×266.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/51/Vesta_in_natural_color.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/pia21924-16.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/pia21925-16.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Samo2
Samo2
6 let před

To teda asi Dawn nestihne vytvoriť kompletnú detailnú mapu povrchu či?

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  Samo2

O to ani nešlo. Vědecky cenné oblasti zabírají menší plochu.

Samo2
Samo2
6 let před
Odpověď  Dušan Majer

Viem ale mohlo by to byť zaujímavé možno by sa našli na povrchu veci ktoré z väčšej výšky kamera nevedela zaznamenať 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  Samo2

Sonda již zmapovala celý povrch z nízké výšky a vytipovala lokality pro superblízký průzkum. Není příliš pravděpodobné, že by se z té velmi nízké dráhy objevily nějaké zajímavé oblasti, které jsme na nízké dráze neviděli.

Spytihněv
Spytihněv
6 let před

Raději než nechat Dawn potácet se na oběžné dráze bez kontroly bych upřednostnil konec podle vzoru MESSENGER nebo GRAIL a nadšené snímkování při pádu k povrchu až kam to půjde. Ale chemický pohon přece jen umožňuje větší akce než ten Dawn.

pbpitko
pbpitko
6 let před

ĎAKUJEME, DAWN !
Urobil si nám mnoho radostí i prekvapení. Budeš nám chýbať. Nech Ti je obežná dráha okolo Vesty ľahká.

I.N.R.I.

Samozrejme Ďakujeme aj tvorcom a realizátorom tejto úžasnej misie.
Ďakujeme však aj tvorcom kosmonautix za krásne, zaujímave a užitočné informácie nielen o Dawn.

pb 🙁 😮 „)

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  pbpitko

Máme radost, že můžeme se čtenáři sdílet tyto úžasné momenty.

pbpitko
pbpitko
6 let před
Odpověď  pbpitko

Ospravedlňujem sa za svoju blbosť, samozrejme okolo CERES !!!
pb :/

Janda
Janda
6 let před

Ta poslední fotka vypadá, jak kdyby tam byla vyfocená svítící města z výšky 🙂

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.