Minulý týden jsme Vás informovali o tom, že americká sonda OSIRIS-REx provedla svůj druhý korekční manévr DSM-2 (Deep Space Maneuver) a odborníci nyní budou vyhodnocovat data z telemetrie a z pozemních pozorování, aby určili, zda byl zážeh úspěšný. Výsledky jsme se měli dozvědět tento týden. Pár dní uteklo jako voda a NASA mohla prezentovat výsledky. Z naměřených dat vyplývá, že zážeh z 28. června byl provedený úspěšně a sonda je na dráze, která ji prostřednictvím několika dalších korekčních manévrů dovede až k cílovému asteroidu Bennu, ke kterému má přiletět 3. prosince.
Při nedávné korekci DSM-2 sonda změnila svou rychlost o 16,7 m/s a spotřebovala k tomu 12,8 kg paliva. Již první data ze sledovací sítě DSN (Deep Space Network) předběžně potvrdila, že k zážehu došlo a následné stažení telemetrických údajů potvrdilo, že všechny systémy pracovaly podle očekávání. DSM-2 byl druhým a zároveň posledním korekčním zážehem z kategorie manévrů v hlubokém vesmíru. Sondu samozřejmě ještě čeká několik korekcí – ty však již budou součástí příletové fáze k asteroidu Bennu.
První z nich, AAM-1 (Asteroid Approach Maneuver 1) je momentálně plánován na začátek října. Právě AAM-1 bude ze všech přibližovacích zážehů největší – sníží rychlost přibližování k asteroidu ze zhruba 506 m/s na 144 ms/. V dalších týdnech pak mají proběhnout další tři korekce AAM.
Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/
Zdroje obrázků:
https://www.asteroidmission.org/wp-content/uploads/2018/06/DSM-2-300-dpi.png
Současná rychlost přibližování je přes 1 km/s, na 0,5 km/s nebude klesat lineárně. V nejbližších týdnech to bude více než 2x průměrných 0,044 km/s týdně. Do vzdálenosti pro první fotky která činí 2 mil km od cíle se dostane někdy kolem 15.8..
Jako hodinky. NASA zveřejnila včera v 19.00 SELČ aktuální pozici i rychlosti sondy. Rychlost přibližování klesla na 0,890 km/s a vzdálenost na 4,3 mil km.
Japonci jak se zdá též přešli na týdenní aktualizace toho co sonda provádí. Poslední zpráva hovoří o týdnu od 2.2 a vydána 12.7, z toho usuzuji, že další zpráva by měla přijít 19.7. – uvidíme .
Japonci jak se zdá budou aktualizovat vždy ve čtvrtek – 19.7. se tak stalo, ale žádné snímky jsem nenašel.
Dnes mne překvapila NASA, místo večer aktualizovali v sedm ráno : -25 dní, 3,8 mil km a 0,82 km/s.
Podle aktualizace z 23.7 operovala japonská sonda krátkodobě ve vzdálenosti 6 km od asteroidu, na grafice je stále “ jen “ 20 km a 0,00 m/s.
Japonci zveřejnili snímek ze 6 km, dáte souřadnicový systém vztažmo ke Slunci a Zemi a dále schema prostorů pohybu sony u asteroidu.