Obě poloviny JWST oživeny na jednom místě

Webbův teleskop tvoří momentálně dva samostatné díly. Prvním z nich je OTIS – sestava tvořená zrcadly, vědeckými přístroji a nosnou konstrukcí, druhým je Servisní prvek SCE tvořený slunečním štítem a servisním modulem. Vůbec poprvé v historii byly obě tyto poloviny současně aktivovány na jednom místě. K tomuto důležitému milníku na cestě k integraci obou polovin došlo v hale firmy Northrop Grumman v kalifornském Redondo Beach. V montážní hale se k napájení používají externí zdroje, které čerpají elektřinu ze sítě a převádí ji na parametry, které jsou kompatibilní se systémy teleskopu. Elektřina v tomto případě slouží k aktivování systémů a k simulaci jejich chování ve vesmíru. Až se JWST dostane do vesmíru, bude mu elektřinu dodávat solární panel, který dokáže zásobovat jak Servisní prvek, tak i vědecké přístroje.

V popředí vidíme SCE JWST, v pozadí pak OTIS.

V popředí vidíme SCE JWST, v pozadí pak OTIS.
Zdroj: https://s3.amazonaws.com

Probíhá však mnohem více zkoušek – třeba v květnu se uskutečnily mechanické rázové testy servisního prvku. Při nich bylo simulováno, jaký vliv na konstrukci bude mít rázové oddělení teleskopu od horního stupně rakety Ariane 5, která se použije k vynesení tohoto dalekohledu. Na SCE čeká ještě několik zkoušek, než bude možné přistoupit k delikátní operaci – spojení obou polovin (SCE + OTIS), čímž vznikne kompletní Teleskop Jamese Webba. Kdo by si ale myslel, že sestavením veškerá práce končí, ten by se mýlil.

Následovat bude další kolo důkladných testů, které se tentokrát zaměří na zkoušky celého integrovaného dalekohledu – projekt přejde do takzvané úrovně testů observatoře. Zkoušky budou velmi důkladné, protože nikdo nechce nic podcenit. JWST se stane špičkovým kosmickým pozorovatelem příštího desetiletí. Jeho spektrum možností sahá od pozorování objektů Sluneční soustavy, přes exoplanety až k dalekým a dávným galaxiím. Mezinárodní projekt tvořený podílem Americké, Kanadské a Evropské kosmické agentury patří mezi nejočekávanější vesmírné projekty dalších let.

Zdroje informací:
https://news.northropgrumman.com/

Zdroje obrázků:
https://s3.amazonaws.com/…5981e093-c5b1-4276-abe4-26ca9299c8e5-prv.jpg
https://s3.amazonaws.com/…27b5d8ea-5209-4851-8396-005fe9563c7b-prv.jpg

Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

2 komentářů ke článku “Obě poloviny JWST oživeny na jednom místě”

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.