sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Neo Space Group

Saúdskoarabská společnost Neo Space Group (NSG) podporovaná suverénním investičním fondem se snaží pronajmout kapacitu na více oběžných drahách, aby posílila své postavení na družicovém trhu, dříve než bude vlastnit a provozovat svou vlastní konstelaci.

Fúze dat

Boeing plánuje předvést technologii senzorové fúze, která by mohla zlepšit vojenské situační povědomí kombinací dat z atmosférických a vesmírných senzorů. Tato fúze dat ze senzorů by mohla být doručena operátorům na zemi nebo pilotům.

SpaceNews

Týdeník SpaceNews, který se zabývá vesmírným zpravodajstvím slaví 18. září své 35. výročí.

Indické projekty

Indická vláda udělila souhlas s řadou velkých vesmírných projektů včetně návratu lunárního vzorku prostřednictvím mise Chandrayaan-4 a prvního modulu vesmírné stanice.

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Obě poloviny JWST oživeny na jednom místě

Webbův teleskop tvoří momentálně dva samostatné díly. Prvním z nich je OTIS – sestava tvořená zrcadly, vědeckými přístroji a nosnou konstrukcí, druhým je Servisní prvek SCE tvořený slunečním štítem a servisním modulem. Vůbec poprvé v historii byly obě tyto poloviny současně aktivovány na jednom místě. K tomuto důležitému milníku na cestě k integraci obou polovin došlo v hale firmy Northrop Grumman v kalifornském Redondo Beach. V montážní hale se k napájení používají externí zdroje, které čerpají elektřinu ze sítě a převádí ji na parametry, které jsou kompatibilní se systémy teleskopu. Elektřina v tomto případě slouží k aktivování systémů a k simulaci jejich chování ve vesmíru. Až se JWST dostane do vesmíru, bude mu elektřinu dodávat solární panel, který dokáže zásobovat jak Servisní prvek, tak i vědecké přístroje.

V popředí vidíme SCE JWST, v pozadí pak OTIS.
V popředí vidíme SCE JWST, v pozadí pak OTIS.
Zdroj: https://s3.amazonaws.com

Probíhá však mnohem více zkoušek – třeba v květnu se uskutečnily mechanické rázové testy servisního prvku. Při nich bylo simulováno, jaký vliv na konstrukci bude mít rázové oddělení teleskopu od horního stupně rakety Ariane 5, která se použije k vynesení tohoto dalekohledu. Na SCE čeká ještě několik zkoušek, než bude možné přistoupit k delikátní operaci – spojení obou polovin (SCE + OTIS), čímž vznikne kompletní Teleskop Jamese Webba. Kdo by si ale myslel, že sestavením veškerá práce končí, ten by se mýlil.

Následovat bude další kolo důkladných testů, které se tentokrát zaměří na zkoušky celého integrovaného dalekohledu – projekt přejde do takzvané úrovně testů observatoře. Zkoušky budou velmi důkladné, protože nikdo nechce nic podcenit. JWST se stane špičkovým kosmickým pozorovatelem příštího desetiletí. Jeho spektrum možností sahá od pozorování objektů Sluneční soustavy, přes exoplanety až k dalekým a dávným galaxiím. Mezinárodní projekt tvořený podílem Americké, Kanadské a Evropské kosmické agentury patří mezi nejočekávanější vesmírné projekty dalších let.

Zdroje informací:
https://news.northropgrumman.com/

Zdroje obrázků:
https://s3.amazonaws.com/…5981e093-c5b1-4276-abe4-26ca9299c8e5-prv.jpg
https://s3.amazonaws.com/…27b5d8ea-5209-4851-8396-005fe9563c7b-prv.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Kamil
Kamil
6 let před

Jaké je aktuální datum startu?

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpovědět  Kamil

Květen 2020.

[ultimatemember form_id="169357"]
[ultimatemember form_id="169356"]
https://kosmonautix.cz/2018/06/23/obe-poloviny-jwst-oziveny-na-jednom-miste/