Wen-čchang – budoucnost čínského dobývání vesmíru

Wen-čchang

Koncem roku 2014 byla dokončena stavba chlouby čínského kosmického programu – kosmodromu Wen-čchang. Ten se stal nejmodernějším čínským vesmírným přístavem a jedním z nejmodernějších kosmodromů světa. Jedná se již o čtvrtý čínský kosmodrom, který je přitom prvním a jediným nacházejícím se na mořském pobřeží. Jeho velmi dobrá poloha byla strategicky zvolena v provincii Chaj-nan na stejnojmenném ostrově v Jihočínském moři. Výhody této lokace tkví v zeměpisné šířce, která je pouhých 19° severně od rovníku, díky čemuž nosiče disponují až o 12 % vyšší nosností oproti jiným čínským kosmodromům. Pro porovnání, kazašský Bajkonur je umístěn na 47° severní šířky a floridský Cape Canaveral na 28°. Druhá výhoda kosmodromu Wen-čchang spočívá v umístění na pobřeží, díky kterému nebudou ohrožena lidská obydlí podél trajektorie startujících raket, což v Číně bohužel nebývá ničím výjimečným.

Stavba nového kosmodromu trvala pouhých pět let a v současnosti jsou zde dva startovní komplexy pro nové čínské nosiče Dlouhý pochod 7 a těžký Dlouhý pochod 5. Do budoucna zde pak bude růst zázemí i pro jiné rakety. Kosmodrom Wen-čchang bude díky své výhodné pozici využíván pro ty nejprestižnější starty, jakými budou mise lunárních a meziplanetárních sond, vynášení nové kosmické stanice a ve druhé polovině dvacátých let i pilotované výpravy na Měsíc.

Video, které Vám dnes nabídneme, je reportáží čínské zpravodajské televizní stanice CGTN, ve které uvidíte nejdůležitější objekty kosmodromu Wen-čchang. Upozorňujeme, že reportáž byla natočena v dubnu minulého roku a proto informace v ní obsažená o nadcházejícím startu rakety Dlouhý pochod 7 již není aktuální.

Wen-čchang - budoucnost čínského dobývání vesmíru, 5.0 out of 5 based on 17 ratings
Pin It
(Visited 2 583 times, 1 visits today)
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky

Hlášení chyb a nepřesnostíClose

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (17 votes cast)
(Visited 2 583 times, 1 visits today)
Níže můžete zanechat svůj komentář.

Více se o tomto tématu dočtete zde »
(odkaz vede na příslušné vlákno diskuzního fóra www.kosmonautix.cz)


14 komentářů ke článku “Wen-čchang – budoucnost čínského dobývání vesmíru”

 1. RoCho89 napsal:

  Na webu Anatoly Zaka je nějaký článek o spolupráci Ruska a Číny v letech s lidskou posádkou. Ovšem článek není veřejně přístupný.

  • Dušan Majer napsal:

   Ano, pan Zak před několik týdny přistoupil na režim, kdy je část článků dostupná pouze lidem, kteří chod jeho webu finanční podpoří.

   • Štěpán napsal:

    Má někdo z redakce přístup k těmto informacím? Pokud ne tak si myslím, že by se na finanční podporu hodně lidí složilo.

    • Dušan Majer napsal:

     Informace, které jsou takto znepřístupněny, bychom nemohli použít do článku.

    • maro napsal:

     Štěpán. To “složení se” je docela zvláštní fígl. Jako kdyby se třeba čtyřicet lidí složilo a zaplatilo si jeden přístup na všechny články serveru ihned, aby je zdarma zveřejňovali na svém vlastním webu. Hmmm. To by asi dlouho nefungovalo. Ale zase na druhou stranu by třeba Dušan nemusel psát, že to info má zrovna od Zaka …

     • Dušan Majer napsal:

      On má takto skryté články s unikátními informacemi, které jinde nejsou. Tohle bych neudělal. To je ostatně důvod, proč nechci ani přístup do skryté sekce L2 na webu NSF. Kamarádi mi jednou nabízeli, že mi ho k narozeninám zaplatí. Odmítl jsem právě proto, že vím, že bych si při psaní článku nedokázal vzpomenout, odkud mám právě tuto drobnost. Nevědomky bych tak mohl vypouštět informace z uzavřené sekce. Rozhodnutí pana Zaka plně respektuji, protože každý majitel webu si může nastavit pravidla přístupu k obsahu jaká chce – je to jeho nedotknutelné právo. Jiná otázka je, zda se mi takový přístup líbí. To říci nemohu, ale svým způsobem jej mohu chápat.

     • Kamil napsal:

      Citovat, byť z placeného článku, je naprosto legální a běžná součást novinářské práce.

     • Dušan Majer napsal:

      Citovat možná (nejsem si jistý), ale v tomhle případě by šlo o kompletní překlady těch informací. A to si myslím, že je nemožné.

    • Karel Zvoník napsal:

     Pokud jeho články a obrázky někdo neustale používal a bez souhlasu, pak to jeho rozhodnutí 100% chápu. Navíc, když vaše informace a znalosti někdo použije bez uvádění autorství či pravého zdroje, tak to není dvakrát příjemné. Někdy mi totiž příjde, že si spousta lidí myslí, že je všechno všech a to je omyl.

    • maro napsal:

     Stejně se všechno nakonec dostane na wikipedii a tam už je to všech.

    • MartinH napsal:

     A co se s ním zkusit domluvit za nějakou o něco větší částku přístup i pro autory. S tím, že se informace z jeho článků můžou použít jako zdroje. Na to by se už složit dalo…

  • Karel Zvoník napsal:

   Tak jasně, ale o tom tu přeci není řeč. 😉 Osobně také považuji takové rozhodnutí za špatné,ale zároveň chápu důvody proč se autor takto rozhodl. My to prostě musíme respektovat a chodit na přednášky Michala Václavíka. 😉 Ten by o spolupraci Číny a Evropy mohl vyprávět. 😉

   • Racek napsal:

    No, taky musí z něčeho žít, že. Ten WEB je velmi rozsáhlý s unikátními a aktuálními informacemi a jejich sběr a zpracování taky něco stojí. Nicméně, tyhle specializované WEBY určené pro veřejnost obvykle později svého rozhodnutí litují, neb to znamená téměř vždy masivní odliv čtenářů.

Zanechte komentář