Zanikla i druhá gravitační družice

17. března 2002 vynesla raketa Rokot dvojici družic GRACE, které měly z polární oběžné dráhy mapovat nepravidelnosti zemského gravitačního pole. Identické družice s hmotností 487 kilogramů a délkou 3,1 metru dostaly přezdívky Tom a Jerry a kroužily ve výšce 500 kilometrů nad Zemí. Vzdálenost mezi oběma tělesy byla 220 kilometrů a družice neustále s pomocí mikrovln měřily svou vzdálenost. Během své patnáctileté služby, která vysoce přesáhla plánovanou životnost, se dostaly na přesnost v řádu mikrometrů. Jako první zanikla 24. prosince v 1:16 SEČ +/-18 minut GRACE-2 a 10. března v 7:09 SEČ +/-26 minut ji následovala i GRACE-1.

Oběžná dráha GRACE-1.

Oběžná dráha GRACE-1.
Zdroj: http://spaceflight101.com

Systém měření byl založen na jednoduchém principu – když první družice přelétla nad oblastí se silnější gravitací, ovlivnilo to její dráhu a vzdálenost mezi družicemi se zvýšila. Jakmile nad danou oblastí prolétla i druhá družice, odchylka se srovnala. Díky tomuto principu a s využitím dodatečných vstupů (jako je třeba GPS) bylo možné velmi přesně určit nejen místo, kde se odchylky nachází, ale i velikost těchto odchylek.

Na projektu spolupracovala americká agentura NASA a její německá „kolegyně“ DLR a původně se počítalo, že by vědecká fáze mohla trvat pět let. Ve skutečnosti však družice fungovaly třikrát tak dlouho a staly se nejúspěšnějším projektem v historii gravitačních měření. V září 2017 se na GRACE-2 objevily závažné problémy na systému baterií a bylo jasné, že tato mise míří ke svému konci. Měření by však brzy mělo pokračovat, protože ke startu se chystá dvojice nástupnických družic označovaných GRACE-FO. O jejich vynesení z Vandenbergovy základny se postará Falcon 9 a tyto družice využijí osvědčené mikrovlnné měření. Kromě toho ponesou i laserové měřidlo, které zde bude jakožto technologický demonstrátor.

Stavba družic GRACE-FO.

Stavba družic GRACE-FO.
Zdroj: http://spaceflight101.com

Zdroje informací:
http://spaceflight101.com/
http://spaceflight101.com/

Zdroje obrázků:
http://spaceflight101.com/re-entry/wp-content/uploads/2018/02/PIA04236-16.jpg
http://spaceflight101.com/re-entry/wp-content/uploads/2018/03/27391entry.jpg
http://spaceflight101.com/…/airbus-defence-and-space-grace-fo-acoustic-noise-test.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

5 komentářů ke článku “Zanikla i druhá gravitační družice”

  1. just4info napsal:

    V jednom (tusim) francuzskom dokumente o mapovani a vyuziti druzic som videl aj tieto a ak si dobre spominam, prekvapilo ma, ze tam bolo uvedene, ze citlivost bola taka, ze bolo mozne registrovat zaplavy v uzemi – tu masu vody naviac (ktora sa zrejme inak v uzemi „nezdrzala“, ale riekami bola zvedena do mora).
    Urcite sa jednalo o masivne zaplavy, ale aj tak ma to zaujalo, ze bolo mozne toto navysenie zmerat, co musi byt vari zanedbatelne k celkovej mase/hmotnosti v danom mieste.

  2. Radoslav Karásek napsal:

    Zbohom grace! Tieto dve potvory som si vytiahol na statniciach z kozmickej geodezie. Popis ich prace je sice trochu nepresny ale vzhladom na zameranie tohoto portalu asi dostatocny.
    Vdaka za spomienku.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.