sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Zanikla i druhá gravitační družice

17. března 2002 vynesla raketa Rokot dvojici družic GRACE, které měly z polární oběžné dráhy mapovat nepravidelnosti zemského gravitačního pole. Identické družice s hmotností 487 kilogramů a délkou 3,1 metru dostaly přezdívky Tom a Jerry a kroužily ve výšce 500 kilometrů nad Zemí. Vzdálenost mezi oběma tělesy byla 220 kilometrů a družice neustále s pomocí mikrovln měřily svou vzdálenost. Během své patnáctileté služby, která vysoce přesáhla plánovanou životnost, se dostaly na přesnost v řádu mikrometrů. Jako první zanikla 24. prosince v 1:16 SEČ +/-18 minut GRACE-2 a 10. března v 7:09 SEČ +/-26 minut ji následovala i GRACE-1.

Oběžná dráha GRACE-1.
Oběžná dráha GRACE-1.
Zdroj: http://spaceflight101.com

Systém měření byl založen na jednoduchém principu – když první družice přelétla nad oblastí se silnější gravitací, ovlivnilo to její dráhu a vzdálenost mezi družicemi se zvýšila. Jakmile nad danou oblastí prolétla i druhá družice, odchylka se srovnala. Díky tomuto principu a s využitím dodatečných vstupů (jako je třeba GPS) bylo možné velmi přesně určit nejen místo, kde se odchylky nachází, ale i velikost těchto odchylek.

Na projektu spolupracovala americká agentura NASA a její německá „kolegyně“ DLR a původně se počítalo, že by vědecká fáze mohla trvat pět let. Ve skutečnosti však družice fungovaly třikrát tak dlouho a staly se nejúspěšnějším projektem v historii gravitačních měření. V září 2017 se na GRACE-2 objevily závažné problémy na systému baterií a bylo jasné, že tato mise míří ke svému konci. Měření by však brzy mělo pokračovat, protože ke startu se chystá dvojice nástupnických družic označovaných GRACE-FO. O jejich vynesení z Vandenbergovy základny se postará Falcon 9 a tyto družice využijí osvědčené mikrovlnné měření. Kromě toho ponesou i laserové měřidlo, které zde bude jakožto technologický demonstrátor.

Stavba družic GRACE-FO.
Stavba družic GRACE-FO.
Zdroj: http://spaceflight101.com

Zdroje informací:
http://spaceflight101.com/
http://spaceflight101.com/

Zdroje obrázků:
http://spaceflight101.com/re-entry/wp-content/uploads/2018/02/PIA04236-16.jpg
http://spaceflight101.com/re-entry/wp-content/uploads/2018/03/27391entry.jpg
http://spaceflight101.com/…/airbus-defence-and-space-grace-fo-acoustic-noise-test.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Radoslav Karásek
Radoslav Karásek
6 let před

Zbohom grace! Tieto dve potvory som si vytiahol na statniciach z kozmickej geodezie. Popis ich prace je sice trochu nepresny ale vzhladom na zameranie tohoto portalu asi dostatocny.
Vdaka za spomienku.

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpovědět  Radoslav Karásek

Rádo se stalo. 😉

Jirka Hadač
Jirka Hadač
6 let před
Odpovědět  Radoslav Karásek

Wow, to zní zajímavě, v rámci školy odpovídat na funkci družic. My mělí v rámci fyziky pouze první a druhou kosmickou rychlost a jak je možno je spočítat. Plus na cvičeních jak možno z oběžné doby satelitu spočítat hmotnost planet. 🙂 Jinak nic jiného.
Copak si prosím studoval za obor? Smím-li být zvědavý.

pbpitko
pbpitko
6 let před
Odpovědět  Jirka Hadač

Radoslav Karásek študoval geodéziu.
pb 🙂

just4info
just4info
6 let před

V jednom (tusim) francuzskom dokumente o mapovani a vyuziti druzic som videl aj tieto a ak si dobre spominam, prekvapilo ma, ze tam bolo uvedene, ze citlivost bola taka, ze bolo mozne registrovat zaplavy v uzemi – tu masu vody naviac (ktora sa zrejme inak v uzemi „nezdrzala“, ale riekami bola zvedena do mora).
Urcite sa jednalo o masivne zaplavy, ale aj tak ma to zaujalo, ze bolo mozne toto navysenie zmerat, co musi byt vari zanedbatelne k celkovej mase/hmotnosti v danom mieste.

https://kosmonautix.cz/2018/03/12/zanikla-i-druha-gravitacni-druzice/