sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Aspera

NASA 14. května oznámila, že společnosti Rocket Lab zadala zakázku na vynesení mise Aspera raketou Electron. Start je naplánován nejdříve na první čtvrtletí roku 2026 ze startovacího komplexu 1 společnosti na Novém Zélandu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Zanikla i druhá gravitační družice

17. března 2002 vynesla raketa Rokot dvojici družic GRACE, které měly z polární oběžné dráhy mapovat nepravidelnosti zemského gravitačního pole. Identické družice s hmotností 487 kilogramů a délkou 3,1 metru dostaly přezdívky Tom a Jerry a kroužily ve výšce 500 kilometrů nad Zemí. Vzdálenost mezi oběma tělesy byla 220 kilometrů a družice neustále s pomocí mikrovln měřily svou vzdálenost. Během své patnáctileté služby, která vysoce přesáhla plánovanou životnost, se dostaly na přesnost v řádu mikrometrů. Jako první zanikla 24. prosince v 1:16 SEČ +/-18 minut GRACE-2 a 10. března v 7:09 SEČ +/-26 minut ji následovala i GRACE-1.

Oběžná dráha GRACE-1.
Oběžná dráha GRACE-1.
Zdroj: http://spaceflight101.com

Systém měření byl založen na jednoduchém principu – když první družice přelétla nad oblastí se silnější gravitací, ovlivnilo to její dráhu a vzdálenost mezi družicemi se zvýšila. Jakmile nad danou oblastí prolétla i druhá družice, odchylka se srovnala. Díky tomuto principu a s využitím dodatečných vstupů (jako je třeba GPS) bylo možné velmi přesně určit nejen místo, kde se odchylky nachází, ale i velikost těchto odchylek.

Na projektu spolupracovala americká agentura NASA a její německá „kolegyně“ DLR a původně se počítalo, že by vědecká fáze mohla trvat pět let. Ve skutečnosti však družice fungovaly třikrát tak dlouho a staly se nejúspěšnějším projektem v historii gravitačních měření. V září 2017 se na GRACE-2 objevily závažné problémy na systému baterií a bylo jasné, že tato mise míří ke svému konci. Měření by však brzy mělo pokračovat, protože ke startu se chystá dvojice nástupnických družic označovaných GRACE-FO. O jejich vynesení z Vandenbergovy základny se postará Falcon 9 a tyto družice využijí osvědčené mikrovlnné měření. Kromě toho ponesou i laserové měřidlo, které zde bude jakožto technologický demonstrátor.

Stavba družic GRACE-FO.
Stavba družic GRACE-FO.
Zdroj: http://spaceflight101.com

Zdroje informací:
http://spaceflight101.com/
http://spaceflight101.com/

Zdroje obrázků:
http://spaceflight101.com/re-entry/wp-content/uploads/2018/02/PIA04236-16.jpg
http://spaceflight101.com/re-entry/wp-content/uploads/2018/03/27391entry.jpg
http://spaceflight101.com/…/airbus-defence-and-space-grace-fo-acoustic-noise-test.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Radoslav Karásek
7 let před

Zbohom grace! Tieto dve potvory som si vytiahol na statniciach z kozmickej geodezie. Popis ich prace je sice trochu nepresny ale vzhladom na zameranie tohoto portalu asi dostatocny.
Vdaka za spomienku.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před

Rádo se stalo. 😉

Jirka Hadač
Jirka Hadač
7 let před

Wow, to zní zajímavě, v rámci školy odpovídat na funkci družic. My mělí v rámci fyziky pouze první a druhou kosmickou rychlost a jak je možno je spočítat. Plus na cvičeních jak možno z oběžné doby satelitu spočítat hmotnost planet. 🙂 Jinak nic jiného.
Copak si prosím studoval za obor? Smím-li být zvědavý.

pbpitko
7 let před
Odpověď  Jirka Hadač

Radoslav Karásek študoval geodéziu.
pb 🙂

just4info
just4info
7 let před

V jednom (tusim) francuzskom dokumente o mapovani a vyuziti druzic som videl aj tieto a ak si dobre spominam, prekvapilo ma, ze tam bolo uvedene, ze citlivost bola taka, ze bolo mozne registrovat zaplavy v uzemi – tu masu vody naviac (ktora sa zrejme inak v uzemi „nezdrzala“, ale riekami bola zvedena do mora).
Urcite sa jednalo o masivne zaplavy, ale aj tak ma to zaujalo, ze bolo mozne toto navysenie zmerat, co musi byt vari zanedbatelne k celkovej mase/hmotnosti v danom mieste.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.