sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ: Atlas V vynáší výkonnou meteodružici

Druhá nejsilnější dostupná verze rakety Atlas V čeká na svůj start. Stroj s pětimetrovým aerodynamickým krytem a čtveřicí urychlovacích motorů by měl dnes ve 23:02 našeho času vynést družici GOES-S, což je společný projekt agentur NASA a NOAA. Ta bude z geostacionární dráhy monitorovat počasí nad západním pobřežím Spojených států. Jde již o druhého zástupce nejnovější generace družic GOES, které vynikají především vyšší přesností i četností měření. Právě díky nim budou mít meteorologové velmi rychle přístup k přesným údajům – nejen o běžných meteorologických jevech, ale i o mimořádných událostech, které mohou ohrožovat lidské životy.

Níže přiložené video ukazuje, jak by měla dnešní mise probíhat.

Zdroje informací:
https://spaceflightnow.com/
http://spaceflight101.com/

Zdroje obrázků:
https://www.goes-r.gov/images/goesSeriesLogos/goesSLogos/color/GOES-S_logo_med.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
13 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jirka Hadač
Jirka Hadač
7 let před

Už nevím, jestli to zmiňoval Dušan Majer v článku či přímém přenosu o tom, jak v Kerbalu umisťovat SRB.
Ale docela mě zaujalo, že vlastně žádná konfigurace Atlasu V není vlastně symetrická, tedy kromě 401 (2) nebo 501(2). I ty, co by logicky symetrické být měly, myslím ty sudé varianty.
Na start bych se rád podíval, ale už budu spinkat.

Dan
Dan
7 let před
Odpověď  Jirka Hadač

Jo, ty zatracený trubky… 🙂 ale myslím, že to byl Scott Manley, co vyslal v KSP na orbitu herně příslušnou variaci na Atlas V 411, ale tou čtyřkou si jistej nejsem 🙂

Tom J.
Tom J.
7 let před

Tak proto ráno neletěl Falcon 9? Neví se kdy poletí? Bude to živě a česky komentovaný?

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Tom J.

Ano, přednost dostal Atlas V. Psali jsme o tom v krátkých zprávách – start Falconu nemá zatím jistý termín, možná až příští týden. když se podíváte do pravého sloupce, najdete tam nejen krátké zprávy, ale i seznam komentovaných startů. Falcon mezi nimi figuruje.

Juraj
Juraj
7 let před
Odpověď  Dušan Majer

Myslím, že by stálo za zvážení posunout seznam komentovaných startů posunout nahoru za krátké zprávy. Teď je to strašně utopené a i když vím, že to tam je, tak to leckdy „těžko“ hledám. Náhodný návštěvník nemá příliš šanci si toho všimnout.

Lukas
Lukas
7 let před

Kedy je vlastne štart dnesny ? Alebo bude nejaký program na kanály ? Keď na YouTube máte 50minut do streamu a v článku je čas 23

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Lukas

Tento přenos nezajišťujeme my. Startovat se má ve 23:02 našeho času.

Vladimír Todt
Vladimír Todt
7 let před

Sebekriticky konstatuji, že mě SpaceX, co se týče vlastních startů, natolik zmlsalo (infografika, kamery na 1. a 2. stupni + kamera na vynášeý náklad, přistání 1. stupně, celkově startovní šou pro prodej), že jsem u tohoto startu málem usnul než přepli z grafiky alespoň na kameru na 2. stupni (grafické údaje o výšce, rychlosti v obrazu nula – Bezos bude v tomto více podobný SpaceX) Taky k tomu nebyl komentář z Kosmonautixu, tak to taky dělá svoje.
Jak se jednou člověk na něčem namlsá, tak mu nestačí to co mu stačilo předtím.

Vladimír Todt
Vladimír Todt
7 let před
Odpověď  Vladimír Todt

Informace myšleny v záběrech z kamer, nikoliv v grafickém módu.

Jan Kučera
Jan Kučera
7 let před
Odpověď  Vladimír Todt

Mám z toho podobný pocit. Na přenosy v podání SpaceX se zvyká velmi snadno.

Trochu mě překvapilo, že nebyly vidět spaliny z trysky motoru 2. stupně, ale to bylo pravděpodobně způsobeno protisvětlem. Na druhou stranu však spaliny z  výfuku turbočerpadla byly zcela zřetelné.

Vladimír Todt
Vladimír Todt
7 let před
Odpověď  Jan Kučera

2. stupeň spaluje kyslík a vodíl. U SpaceX vlastně petrolej a kyslík + spaliny jsou zavedeny pro vhlazení zvětšené tryky do trysky – častice uhlíku při spalování vetších molekul uhlovodíků (vznikajících sazí) více září než jen vodík a kyslík.

peter
peter
7 let před
Odpověď  Jan Kučera

pokiaľ viem, tak Centaur spaľuje vodík/kyslík, tkaže tie výstupné plyny sú aj tak dosť „nenápadné“ (viď ktorýkoľvek štart raketoplánu). To čo ide z tej rúry zrejme nie sú spaliny z turbopumpy (tento motor nepoužíva otvorený ciklus), ale je to asi dajaký „prepad“ alebo niečo podobné (dá sa vygoogliť, že to je „chilldown vent“. Zrejme z toho vychádza len samotné palivo, ktoré sa používa na chladenie pumpy, alebo niečo také).

Jan Kučera
Jan Kučera
7 let před
Odpověď  peter

Děkuji za vysvětlení.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.