Velký evropský motor na tuhé palivo na zkouškách

Na kosmodromu v Kourou se v těchto týdnech připravují hned dva testovací modely největšího jednosegmentového motoru na tuhé palivo na světě – P120C. V říjnu loňského roku inženýři naplnili jeden testovací kus inertní „palivovou“ směsí, která se pak nechala zchladnout, stabilizovat a vytvrdit. Následně byl tento exemplář překlopen do horizontální polohy, aby mohlo pokračovat jeho sestavování. I když obsahuje směs, která se nedá zapálit, je vybaven stejně, jako kdyby šlo o letový exemplář.

Připojování trysky k testovacímu exempláři motoru P120C

Připojování trysky k testovacímu exempláři motoru P120C
Zdroj: http://www.esa.int

Ze všeho nejdříve se tak k motoru připojil zapalovač a tryska a inženýři pak nainstalovali i další díly. Za zhruba dva týdny by se tento inertní model měl přesunout na testovací stanoviště. Pochopitelně se nebude zapalovat, ale vyzkouší se manipulace s ním i všechny možné procedury včetně připojování různých čidel a kabelů. Tyto zkoušky budou nezbytné pro další úroveň testů, kdy se ke slovu dostane vývojový model. K jeho zážehu by mohlo dojít ještě v letošním roce, ale pracuje se na něm už teď. Deset kilometrů od testovacího stanoviště byl vývojový model naplněn skutečným tuhým palivem a nyní prochází procesem zrání a tuhnutí v hale Guiana Propellant Plant.

Testovací stanoviště pro statické zážehy v Kourou.

Testovací stanoviště pro statické zážehy v Kourou.
Zdroj: http://www.esa.int

Motor P120C měří na délku 11,5 metru, jeho průměr činí 3,4 metru a pojme 142 tun paliva (viz náš loňský článek). Využití má mít hned dvojí – na raketě Arianě 6 se má používat po dvojicích nebo čtveřicích jakožto urychlovací blok a kromě toho poslouží jako první stupeň rakety Vega-C, které se díky tomu zvýší nosnost ze současných 1,5 tuny na 2,2 tuny na polární dráhu ve výšce 700 kilometrů. Premiéra rakety Vega-C je naplánována na polovinu roku 2019 a Ariane 6 by měla poprvé startovat v roce 2020 a při své premiéře použije dva urychlovací bloky.

Zdroje informací:
http://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
http://www.esa.int/…/P120C_full-scale_model_is_set_to_horizontal.jpg
http://www.esa.int/…/17359264-1-eng-GB/P120C_gains_a_nozzle.jpg
http://www.esa.int/…/17359782-1-eng-GB/Static_firing_test_stand.jpg

Print Friendly, PDF & Email
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

13 komentářů ke článku “Velký evropský motor na tuhé palivo na zkouškách”

 1. Lukas napsal:

  Zdravim,vie sa uz aku nosnost bude mat ariane 6?dakujem

 2. David napsal:

  Dá se někde dočíst složení palivové směsi?

 3. Tonotime napsal:

  ESA by sa mala zamerať prioritne na vývoj nového metánového motora. Urýchliť aj vývoj motora Sabre s Britmi. Vraziť do takých projektov viac miliónov € a presunúť viacej kvalitných pracovníkov na také projekty.
  Lebo americký súkromníci, sú už veľmi blízko k dokončeniu vývoja raketových motorov na metán.
  SpaceX je už veľmi blízko k dokončeniu raketového motora Raptor na metán. Tak isto úspešne odskúšala raketový metánový motor BE-4 aj Bezošova spoločnosť Blue Origin.
  Už tento rok komerčne nastúpi firma Rocket Lab s raketou Electron. Rocket Lab vyvinuli tiež nový typ raketového motora Rutherford,s elektrickým čerpadlom. Štart rakety Electron je odhadovaný okolo 5 miliónov $. Vyvoj nových typov batérii vo svete horúčkovito pokračuje a s nástupom nových typov batérii sa dá predpokladať aj zvýšenie nosnosti a efektivity rakiet Electron.
  ESA onedlho prestane byť konkurencie schopná vo vynášaniu tovaru do vesmíru.Škody za omeškanie vývoja nových typov lepších, lacnejších raketových motorov budu pre ESA nesmierne veľké. Nedá sa tvrdiť, že ESA má horších pracovníkov v oblasti vývoja rakiet a motorov. Chyba bude potom najviac vo vrcholovom manažmente ESA.
  Ak na to nemajú tak nech aspoň urýchlene naštartujú Európskych súkromníkov podobne ako NASA.

  • Athlo napsal:

   Ano, ESA bude udrzovat Ariane 6 uz jenom ze strategickych duvodu .. minimalne 2-4 starty za rok. Podobne jako NASA bude platit nejenom SpaceX, resp. pro SLS vytvori 2-4 zakazky i kdyby nechteli, jinak by uz vyvoj SLS zarizli.
   Zaspavaji vsechny tradicne rizene agentury. Nicmene kapacita soukromniku nestaci na poptavku. Ci spise naopak, uspechy okolo raket Falcon 9 a Electron na sebe nalepi nove zakazniky.
   Takze nakonec uvidime, kdo s jakym typem rakety (a cenou) prezije nasledujicich 10-15 bourlivych let, nez na „obnovitelnost“ prejdou vsichni 🙂

  • vj napsal:

   Na metanových motorech se dělá celkem dlouho, vývoj pokračuje a momentálně se plánují Mira a Prometheus, jen minimálně pro ten druhý jmenovaný nebude nějakou dobu raketa. Sabre si bude muset najít nějaké vlastní financování.
   Dokud nebudou evropské vlády rozhazovat tučné kontrakty na všechny strany jako USA, tak se zástupů podnikatelů nedočkáte. Pro ESA je klíčové hlavně zajištění přístupu do vesmíru.

  • gg napsal:

   Přijde mi, že SABRE je dost slepá ulička, pokud se člověk chce dostat na oběžnou dráhu. Kombinace náporového motoru, raketového motoru a levného horního stupně v nákladovém prostoru (takže letoun slouží jako suborbitální první stupeň a aerodynamický kryt současně) by poskytla vyšší výkon a byla hotová dříve a není přitom třeba vyvíjet nějaké zběsilé motory.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.