sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

7 zajímavostí mise InSight

Čas od času se na internetu objeví článek, který svou formou vybočuje ze zavedených standardů a snaží se přinést trochu jiný pohled na informování o kosmonautice. Podobné inovativní formy bývají atraktivní a proto se je většinou snažíme přeložit do češtiny, aby si je mohli vychutnat i čtenáři, kteří si s cizími jazyky příliš nerozumí. Dnes se tedy podíváme na sedm originálních zajímavostí, které se váží k americké misi InSight. NASA o ní vydala povedený článek, který přehledně a atraktivně rekapituluje nejdůležitější aspekty této mise.

1) InSight je první mise, která prostuduje vnitřní strukturu Marsu.
Když se podíváte do anglického slovníku na slovo Insight, zjistíte, že jde o vhled – tedy pohled na vnitřní podstatu něčeho. Sonda InSight (Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport) bude dělat svému jménu čest. Skoro můžeme říci, že bude měřit životní funkce planety – její puls (seismologii), teplotu (tok tepla) a její reflexy (radiové experimenty). Pacient Mars se dočká první opravdu podrobné prohlídky od svého vzniku před 4,5 miliardami let.

Vizualizace sondy InSight na Marsu s popisem přístrojů.
Vizualizace sondy InSight na Marsu s popisem přístrojů.
Zdroj: https://photojournal.jpl.nasa.gov

2) InSight přinese informace o planetách zemského typu.
Tým kolem sondy věří, že studiem vnitřních částí Marsu budeme moci zjistit, jak vznikaly kamenné planety. Země a Mars pochází ze stejné primární hmoty, ale jejich vývoj probíhal odlišně – proč tato dvojčata nesdílí stejný osud?

Co se týče planet s pevným povrchem, tak zatím jsme podrobně studovali jedinou – Zemi. Tím, že srovnáme zemský interiér s tím marsovským, bychom měli lépe pochopit celou sluneční soustavu. Nabyté znalosti by se dokonce mohly využít k lepšímu hledání exoplanet podobných Zemi. Bylo by třeba možné zúžit výběr světů, na kterých je teoreticky možný život. Takže i když je InSight mise zkoumající Mars, je to mnohem více než jen marsovská mise.

3) InSight zkusí vůbec poprvé změřit marsotřesení.
Jednou z metod výzkumu hlubokých vrstev Marsu je studium podpovrchových pohybů, tedy obdoby pozemských zemětřesení. Na sondách Viking byly umístěné seismometry, ale nacházely se v horní části modulu, takže produkovaly nekvalitní data s velkým poměrem šumu. Seismometr mise InSight bude umístěn přímo na povrch Marsu, takže získaná data budou mnohem čistší.

Proporce vnitřní struktury Marsu.
Proporce vnitřní struktury Marsu.
Zdroj: http://www.solarviews.com

Vědci už v minulosti nasbírali mnoho důkazů o tom, že se Mars může chvět. Zatímco na Zemi jsou však zemětřesení povětšinou způsobena pohybem tektonických desek, marsotřesení by měla mít původ spíše v jiných typech tektonické činnosti. Jde třeba o vulkanismus, nebo pukání planetární kůry. Aby toho nebylo málo, tak seismické vlny generují i dopady meteoritů a i je dokáže InSight zaznamenat.

Každé marsotřesení bude jako záblesk, který osvětlí kousek podpovrchových struktur planety. Vědci budou zjišťovat, jak seismické vlny postupují různými vrstvami planety – kůrou, pláštěm a jádrem. Odborníci z těchto měření budou moci vyčíst v jaké hloubce tyto vrstvy leží a z čeho jsou tvořené. Z tohoto hlediska můžeme seismický výzkum přirovnat k rentgenování planety.

4) První meziplanetární mise vypuštěná ze západního pobřeží.
Všechny dosavadní meziplanetární sondy od NASA startovaly do oblasti mimo zemské gravitační pole z Floridy. Svou roli hraje třeba i příznivější pozice kosmodromu z hlediska fyziky letu. Ale InSight tyto zavedené pořádky změní, protože odstartuje z Vandenbergovy základny v Kalifornii na opačném konci Spojených států. Půjde o první meziplanetární let uskutečněný ze západního pobřeží.

Raketa Atlas V 401
Raketa Atlas V 401
Zdroj: spaceflight101.com

Sonda se posadí na špičku rakety Atlas V 401, která dokáže létat na meziplanetární dráhy z obou amerických pobřeží. Kalifornský kosmodrom dostal v tomto případě přednost, jelikož v době startovního okna nabízí širší prostor pro manévrování během plánování termínu startu. Mělo by se startovat v čase před svítáním, takže by obyvatelé Kalifornie od Santa Maria po San Diego mohli mít o atraktivní podívanou postaráno.

5) První meziplanetární cubesaty.
Raketa kromě sondy InSight dopraví mimo zemské gravitační pole také dodatečný technologický experiment od NASA – dvojici malých družic Mars Cube One (zkráceně MarCO). Tyto družice s rozměry průměrné poštovní schránky poletí k Marsu po vlastní dráze, která nebude závislá na letu sondy InSight. Jejich úkolem bude přenášet na Zemi data ze sondy InSight během jejího průchodu atmosférou a přistání.

Maketa cubesatu MarCO
Maketa cubesatu MarCO
Zdroj: http://o.aolcdn.com/

Bude se jednat o první exemplář miniaturizovaných družic (cubesatů) pro použití mimo zemské gravitační pole. Výzkumníci těmto drobečkům věří a rádi by jim při dalších misích přisoudili i další úkoly. Důležité je, že primární mise sondy InSight ani její přistání není závislé na tom, zda budou cubesaty fungovat nebo ne. V případě úspěchu přijde pouze potěšující bonus, ale InSight pochopitelně dokáže autonomně přistát i bez posílání dat na cubesaty.

6) InSight nás může naučit, jak vznikaly sopky.
Mars ukrývá mnoho zajímavých sopečných oblastí – včetně lokality Tharsis, což je plošina s největšími sopkami ve sluneční soustavě. Teplo pronikající z nitra planety pohání vznik těchto útvarů nejen na Marsu, ale i na jiných planetách. InSight proto nese tepelnou sondu, která se sama dokáže zatlouct 5 metrů pod povrch. Tady bude poprvé v historii měřit tok tepla z nitra planety k povrchu. Zkombinováním těchto dat s ostatními údaji ze sondy bude možné zjistit, jak energie uvnitř planety pohání změny na jejím povrchu.

7) Mars je stroj času.
Když studujeme Mars, je to podobné, jako kdybychom cestovali do minulosti. Zatímco Země i Venuše mají tektonickou činnost, která zničila většinu důkazů dřívějších jevů, většina Marsu zůstala netknutá po dobu tří miliard let. Mars je navíc oproti Zemi a Venuši třetinový, ukrývá tedy méně energie, která ovlivňuje procesy změn vnitřní struktury. Mars je z tohoto hlediska planetární fosílií, která ukrývá tajemství o dávné historii sluneční soustavy.

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/pia22228.jpg
https://photojournal.jpl.nasa.gov/figures/PIA19811_fig1.jpg
http://www.solarviews.com/raw/mars/marsint.jpg
http://104.131.251.97/spacerockets/wp-content/uploads/sites/17/2015/08/3847089_orig.jpg
http://o.aolcdn.com/…/midas/4be04f4bad6dbeaf7f260a33b5ead55f/202133245/marco2.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
25 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
ptpc
ptpc
6 let před

Díky za článok!
Na túto sondu sa veľmi teším a myslím, že jej význam je dosť podceňovaný. Ide totiž o to že sa konečne môžme dozvedieť akú vnútornú štruktúru má iná planéta ako Zem (a vlastne iné teleso v Slnečnej sústave okrem nášho Mesiaca). Lebo ako neraz sme sa presvedčili – modely a simulácie sú jedna vec ale realita druhá.

Len na doplnenie – Venuša nemá aktívnu doskovú tektoniku.

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  ptpc

Díky, přeformuloval jsem to.

Spytihněv
Spytihněv
6 let před

S tou tepelnou sondou 5 m pod povrch to bude docela loterie. Pokud narazí na kámen… Zajímalo by mě, jakou bude mít průraznou sílu a jestli budeme mít jen jeden pokus a nebo ji bude možno vytáhnout a přesunout (osobně předpokládám jen ten jeden pokus). Ale věřím, že přijde indiskrétní „Pohled pod kůži“ a ten to odhalí 🙂

Ten název InSight je opravdu podařený. Jako zkratka by to asi mělo být správně psáno InSIGHT, ale protože jde o opravdu velmi mluvící zkratku a InSight se vžilo, tak může být.

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  Spytihněv

Taky bych rád, ale pořád jsme ještě neudělal ani PPK přístrojů na sondě Juno.

zvejkal
zvejkal
6 let před
Odpověď  Dušan Majer

Pan Majer, co je to prosim PPK ?

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  zvejkal

PPK je zkratka našeho seriálu Pohled pod kůži. Jde o seriál zaměřený na technické aspekty konkrétních kosmických sond: https://kosmonautix.cz/tag/pohled-pod-kuzi/

zvejkal
zvejkal
6 let před
Odpověď  zvejkal

Aha … 🙂

JiříK
JiříK
6 let před

Super článek! Úžasná mise! Máte tam jen malinký překlep ve větě „Na sondách Viking se byly umístěné seismometry, ale …“

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  JiříK

Díky moc, opraveno.

Spytihněv
Spytihněv
6 let před

Když si vezmu tu kadenci článků, rychlé reakce v diskusích, do toho přípravu dalších článků jako třeba zrovna Pod kůži, což je určitě velmi náročné z hlediska technických pojmů a jak je přeložit…. výkon za jedna a práce na plný úvazek.

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  Spytihněv

Díky, já sérii PPK miluju, rád bych zase někdy něco vytvořil. 😉

ptpc
ptpc
6 let před
Odpověď  Dušan Majer

Tak seriál PPK milujem aj ja. Len v tomto prípade som na druhej strane barikády… 🙂

ptpc
ptpc
6 let před
Odpověď  Spytihněv

Pridávam sa k vám Spytihněv. A to ste ešte nevymenovali všetko… 🙂

Peter J
Peter J
6 let před

Úplne z iného súdku, len nemám registráciu na fóre tak to hodím sem a poprosím redakciu aby to keď tak presunula. NASA pred rokmi spravila DVD na počesť raketoplánov a zaznamenala celý štart z mhohých kamier priamo na prvkov STS. Tie videjká majú originálny zvuk a tu je link na stiahnutie ISO a stačí si to buď vypáliť,alebo pripojiť ako image a pozrieť.
zdroj: https://sites.google.com/site/ascentcommemoratingshuttle/
link na ISO: https://drive.google.com/uc?id=0B7Sfv2Bq7xzhcmotVXlQMVNkVzg&export=download

Peter J
Peter J
6 let před
Odpověď  Peter J

DVD je verejné, takže sa nejedná o nejaké pirátstvo pri šírení, len NASA si nenašla spôsob,ako ho distribuovať verejnosti.
„since the DVD is public domain, there is no issues with me sharing the DVD.“

KarelK
KarelK
6 let před
Odpověď  Peter J

Super, díky za odkaz, to je paráda 🙂

Hynek
Hynek
6 let před
Odpověď  Peter J

Asi pohodlnější varianta…
Ascent – Commemorating Shuttle
https://www.youtube.com/watch?v=W2VygftZSCs

Peter J
Peter J
6 let před
Odpověď  Hynek

Pohodlnejšia určite áno, na DVD sú navyše bonusy a viac audio stôp/zvuk z mikrofónov,alebo komentár/ a je v plnej kvalite, ale toto je určite rýchlejšia cesta ako si to pozrieť…Vďaka za link pre ľudí s pomalším internetom…Každopádne je to zaujímavý pohľad na raketoplány a ten komentár pokiaľ človek vie AJ stojí zato, lebo sa tam dozvie kopu technických detailov aj o tom,ako sa to točilo, aké sú kamery atď…

Peter J
Peter J
6 let před
Odpověď  Peter J
Peter J
Peter J
6 let před
Odpověď  Peter J

Ako sa tu vkladajú videá z YT do komentára? Ani jeden mi nefunguje a vyzerám ako spammer :D. Poprosím zmazať,alebo upraviť.To je druhé video z DVD Riding the Booster with Enhanced Sound

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  Peter J

Stačí jen napsat normální odkaz. Systém jej sice nepřevede do rámečku, ale aspoň jej nijak nepokazí.

bill
bill
6 let před

Parádní článek s hodně zajímavými informacemi. Díky! 🙂 Mohl bych poprosit o termíny startu sondy a info, jestli budeme živě u toho? Mám tam na disku celou rodinu, tak bych to nechtěl propásnout. 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  bill

Ke startu by mělo dojít 5. května a určitě bychom jej chtěli živě a česky komentovat.

bill
bill
6 let před
Odpověď  Dušan Majer

Děkuji za informaci. Pohlídám si to. 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  bill

Rádo se stalo. 😉

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.