sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ: Ruský výstup do volného prostoru

Na dnešní den je naplánována kosmická vycházka v podání dvojice ruských kosmonautů. Anton Škaplerov a Alexander Misurkin by měli dnes v 16:30 vystoupit skrz modul Pirs do volného prostoru a jejich činnost budou moci diváci u počítačů sledovat prostřednictvím NASA TV. Ta se začne výstupu věnovat už v 15:45 našeho času. V tomto článku najdete přímý přenos dnešního výstupu, který by měl trvat jako obvykle kolem šest a půl hodiny. Dvojice oblečená ve skafandrech Orlan bude pracovat na vnější části modulu Zvezda, kde vymění elektroniku vysokoziskové komunikační antény. Pokud čas dovolí, kosmonauti přemístí do útrob stanice materiálové experimenty, které zde byly dlouhodobě vystaveny kosmickým podmínkám, nafotí zadní část modulu Zvezda a přemístí podporu pro nohy.

Zdroje informací:
https://blogs.nasa.gov/
https://www.facebook.com/

Zdroje obrázků:
https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net…e584c8f3c1793b34f317ff9f9c19ffa0&oe=5B174116

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
15 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
frank
frank
6 let před

tak už to jede… 🙂

Štěpán
Štěpán
6 let před

Rusové mluví rusky nebo anglicky?

Magy
Magy
6 let před
Odpovědět  Štěpán

kečuánsky 😛

Rado
Rado
6 let před
Odpovědět  Štěpán

Rusi na ruskej časti určite po anglicky hovoriť nebudú..

Štěpán
Štěpán
6 let před

16.40 jde hezky vidět Beam

lukáš
lukáš
6 let před

to budou fotit nikonama co maji na palubě?app jak dopadlo minule ta vymena koncovky roboticke ruky?nejak jsem pochopil že jim to nešlo povolit?

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpovědět  lukáš

U minulého výstupu byl problém ten, že koncovka nekomunikovala po primární lince. Měla by to vyřešit softwarová záplata.

Android
6 let před

To jako na ně ze země mluví anglicky a oni odpovídají rusky? Není to trošku zmatek?

Peter
Peter
6 let před
Odpovědět  Android

Rusi komunikujú s riadiacim strediskom po rusky. Všetko to prekladá tlmočníčka do angličtiny. Celkom fajn, počuť to dvakrát. Lepšie potom rozumiem. 🙂

Android
6 let před

Ta kamera je přidělaná k čemu že se obraz tak kolíbá? Nebo celá ISS tak hodně pruží?

Dan
Dan
6 let před
Odpovědět  Android

Nekde jsem četl, že po zadokovani lodi celá ISS pruží i několik dní. Navíc je obydlena a to se na kvalitě mikrogravitace také podepíše.

Android
6 let před
Odpovědět  Dan

Vogo to by chtělo nějaké dlouhé tlumící konstrukce.

Petr K.
Petr K.
6 let před

Měl bych jeden dotaz pro znalé či přímo pro Dušana Majera: Nevíte, zda je již možné, aby byl Airlock použit pro výstup v Orlanech?

Respektive – on tak byl již navržen (naopak Pirs v obráceném gardu totéž neumožňuje, protože EMU prý kvůli své šířce jednoduše neprojde jeho průlezy). Chybělo však prý jakési vnitřní dovybavení Airlocku pro tento účel (před mnoha lety jsem o tom kdesi četl a zdroj se mi nyní už nepodařilo dohledat).

Chtěl jsem se na to již dřív zeptat pana Vítka a bohužel jsem to nestihl…

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpovědět  Petr K.

Hezký den,
přiznám se, že informace neznám, ale budu dedukovat. Osobně se domnívám, že by to šlo, tedy že to není technicky nemožné, ale asi by to nešlo hned. Předpokládám, že jsou potřeba nějaké konektory atd. Ty by se musely předtím do modulu Quest nainstalovat a propojit s ruskou sekcí.

Petr K.
Petr K.
6 let před

Díky za odpověď,

to by mohlo být ono – matně si vzpomínám, že se to nějakých konektorů opravdu týkalo. Spíš se ale divím, že se to v období do příletu Poisku nijak zvlášť neřešilo. A trochu si také zaspekuluji:

a) v případě nouze by šel Airlock při návratu i tak použít (jen by se Orlany zkrátka nenapojily na vnitřní zdroje energie a kyslíku)
b) nouzově by se dehermetizoval nějaký ruský přechodový úsek (myslím, že ten ve Zvezde to teoreticky umožňuje).

Nakonec mi to nedalo a objevil jsem moc zajímavý dokument o možnostech a technických parametrech americké přechodové komory:

http://spacecraft.ssl.umd.edu/design_lib/ICES02-2366.airlock.pdf

Na konci pak dokonce zmiňují, že výstup v Orlanech byl odtud plánován (a odkládán) již nedlouho po jeho zprovoznění. Hlavní výhodou by zde totiž bylo použití speciálních pump, které vyčerpají kyslík z komory zpět pro použití na ISS; v případě Pirsu ale přichází vniveč.

https://kosmonautix.cz/2018/02/02/zive-rusky-vystup-do-volneho-prostoru-2/