Když uvažujeme o kosmických projektech, často podléháme mylnému dojmu, že jde jen o to vyrobit a otestovat nějakou sondu. Veškerou infrastrukturu bereme jako samozřejmost, ale to není vůbec fér. V mnoha případech je totiž potřeba navrhnout zázemí a podpůrné systémy přesně na míru daného projektu. Asi nejlépe to ukazuje speciální transportní kontejner STTARS (Space Telescope Transporter for Air, Road, and Sea), který má za úkol ochránit Dalekohled Jamese Webba během transportu. Tento sofistikovaný kontejner krásně ukazuje, jak vyspělá musí být veškerá technika, která přichází do styku se špičkovými kosmickými projekty.
Video, které před pár dny zveřejnila NASA, bylo natočeno během minulých přesunů, především když se optická sestava teleskopu přesouvala na Johnsonovo středisko v Houstonu. Zde již dokončila kryogenní zkoušky ve vakuové komoře a začíná se chystat na přesun do Kalifornie, kde bude spojena se slunečním štítem. To znamená, že STTARS se opět dostane ke slovu.
Zdroje informací:
https://www.youtube.com/
Zdroje obrázků:
https://c1.staticflickr.com/4/3920/14685635535_13486cab95_b.jpg
A na kosmodrom do Fr.Guayny se bude plavit z Kalifornie lodí,nebo poletí v Super Guppy?Ale to je ještě daleká budoucnost,když startuje až zjara 2019.
Myslím, že jej přepraví letecky.
Velmi netradičně se popluje dva týdny lodí z LA skrze Panamský průplav a dále do Francouzské Guyany.
Wow, tak to jsem nečekal. Díky.
Je opravdu zajímavé sledovat Webba, jak během přípravy křižuje napříč USA, ty veškeré zkoušky, co prodělává, oceánskou plavbu na kosmodrom do Jižní Ameriky a na závěr jen jako bonus ještě jednu cestu-do vesmíru 🙂
K tomu mohu doporučit tento příspěvek na FB profilu JWST: https://www.facebook.com/webbtelescope/photos/a.401585850048.200989.382651265048/10155730189745049/?type=3&theater
Díky za tip. Moc hezký 🙂 Ale koukám, že etapa 15, tedy cesta z LA do Kourou, je tu zobrazena letecká. Možná jde ale jen o zjednodušení, protože obeplutí Mexika by se tam nevešlo kvůli tomu výřezu vlevo dole.
Když koukám kolik toho najezdí po Zemi, tak to vlastně do toho L2 už nebude mít ani tak daleko.
Dobré je to pdfko s rozpisem všech cest:
https://jwst.nasa.gov/resources/journey_mirrors_flyer.pdf
Do toho letadla ten kontejner dokonale lícoval a délka zas přesně sedne na kamion. Takže to nebude jednorázová záležitost jen pro ten teleskop. Po vymontování vnitřních opěrných konstrukcí připravených speciálně pro Webba se bude ten kontejner určitě používat i pro nějaké jeho následovníky.
Ne, GS se dělá pro každou misi znova. Pro dopravu JWST na CDG bude navíc použit jiný kontejner.