sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Water dry immersion, neboli „kosmonautika ve vaně“

Mikrogravitace, to je fyzikální jev, který spolu s účinky záření a dlouhodobým pobytem v uzavřeném prostředí, má na fyziologii člověka pobývajícího např. na palubě ISS, velký (zejména negativní) vliv. Proto je výzkumu těchto účinků ze strany odborníků na kosmickou medicínu věnována značná pozornost. Na Zemi je tento výzkum realizován zejména pomocí tzv. analogových studií, jako jsou například studie vlivu dlouhodobého upoutání člověka na lůžko (tzv. bed-rest studie, o kterých jsem už na Kosmonautix psal) a dále pak za pomoci tzv. water dry immersion studií, neboli studií vlivu tzv. suchého ponoření člověka do vody, či gelu.

Problém adaptace…

V lidské těle v podstatě neexistuje systém, který by nebyl působením mikrogravitace nijak dotčen. To potvrzují i analogové studie suchého ponoření na Zemi.
V lidské těle v podstatě neexistuje systém, který by nebyl působením mikrogravitace nijak dotčen. To potvrzují i analogové studie suchého ponoření na Zemi.
Foto: IBMP-RAS, zdroj: https://room.eu.com/

Na prostředí mikrogravitace, tedy na absenci odpovídajících gravitačních stimulů, lidské tělo odpovídá přirozenými adaptačními mechanismy, což se například projevuje redukcí nepotřebných zdrojů, čili dochází k odbourávání (nepotřebné) svalové hmoty, která není při pohybu v prostředí mikrogravitace využívána. Ani srdce nemusí pracovat tak intenzivně, jako by pracovalo na Zemi, tedy v prostředí 1g a tak také postupně oslabuje. Kosti nezakoušejí takové nosné síly, takže organismus přestává „investovat“ do jejich výstavby, ba co více, přebytečnou kostní hmotu začne odbourávat. V organismu dochází k rozsáhlým přesunům tekutin a tak dále. Ukazuje se, že v lidském organismu prakticky neexistuje systém a proces, na které by pobyt v prostředí mikrogravitace neměl žádný vliv.

Během samotného pobytu v prostředí mikrogravitace tyto změny v podstatě nepředstavují pro lidský organismus (z krátkodobého hlediska) žádný významný problém. Všechny tyto změny jsou v podstatě adaptací na prostředí. Problém ovšem nastává po přistání (buď na Zemi, nebo na jiné těleso i když se zlomkem gravitace pozemské). Lidský organismus se totiž s náhlou změnou prostředí, kterou provází také změna v působení gravitační síly, nedokáže rychle vyrovnat. Lidské tělo se v tom okamžiku nachází ve stavu dekondice (deconditioning), který vede ke zhoršení fyzické výkonnosti a k možnému omezení schopnosti astronautů reagovat a zvládat nenadálé situace, ale třeba i běžné úkoly po přistání.

Analogové studie…

Výzkumu deconditioningu je tedy z pochopitelných důvodů věnována značná pozornost. Nejen, že je dlouhodobě sledován vývoj zdravotního stavu astronautů po  návratu z vesmírné mise, ale jsou také realizovány metody zkoumání deconditioningu na Zemi, a to zejména pomocí dvou typů tzv. analogových studií. Prvním typem jsou tzv. bedrest studie, tedy studium vlivu dlouhodobého uložení člověka na lůžko. O bedrest studiích už jsme na Kosmonautix podrobněji psali zde. Druhým typem analogových studií, který se na tomto poli výzkumu uplatňuje, jsou tzv. „water dry immersion“ (suché ponoření do vody, nebo gelu) studie.

Pokusné osoby oblečené v tričku a v plavkách, leží až po krk zabalené ve speciálním pytli, který je ponořen ve vaně, nebo v malém bazénku naplněném vodou, nebo gelem. Pytel je vyroben ze speciální, vodotěsné a vysoce elastické tkaniny. Tím v podstatě vzniká mezi lidským tělem a kapalinou neutrální vztlak.
Pokusné osoby oblečené v tričku a v plavkách, leží až po krk zabalené ve speciálním pytli, který je ponořen ve vaně, nebo v malém bazénku naplněném vodou, nebo gelem. Pytel je vyroben ze speciální, vodotěsné a vysoce elastické tkaniny. Tím v podstatě vzniká mezi lidským tělem a kapalinou neutrální vztlak. Zdroj: Facebook IBMP-RAS

Výcvik a testování kosmonautů ve vodě, byly v Sovětském svazu realizovány už od počátků kosmonautiky, ale s využitím vody, jako analogového prostředí pro studium fyziologických reakcí lidského organismu, přišli až v 70. letech K.B. Šulcenko a I.F. Willams z moskevského Institutu biomedicínských problémů „IBMP“ (ИНСТИТУТ МЕДИКО-БИОЛОГИЧЕСКИХ ПРОБЛЕМ).

Funguje to tak, že pokusné osoby oblečené v tričku a v plavkách, leží až po krk zabalené ve speciálním pytli, který je ponořen ve vaně, nebo v malém bazénku naplněném vodou nebo gelem. Pytel je vyroben ze speciální, vodotěsné a vysoce elastické tkaniny. K podepření nejsou používány žádné „kolébky“. Vysoce elastická tkanina v podstatě zvyšuje hustotu kapaliny, jejíž teplota je udržována na 33°C, což vede k vytvoření tzv. neutrálního vztlaku – tedy stavu jakéhosi vyrovnání gravitačních a vznosných sil, které na člověka působí a pocitu teplotního komfortu. Jde tedy o prostředí bez biomechanických opor a lokálních zátěží. Stav, ve kterém se v tomto okamžiku lidské tělo nachází, se odborně nazývá antiortostatická hypotenze.

Denní režim pokusných osob je podobný tomu, jak mají den rozvržený kosmonauti na palubě ISS. Na snímku například vidíme provádění experimentu s názvem „PILOT“. Zkoumají se manuální schopnosti člověka při řízení např. přiblížení kosmické lodi ke spojovacímu uzlu.
Denní režim pokusných osob je podobný tomu, jak mají den rozvržený kosmonauti na palubě ISS. Na snímku například vidíme provádění experimentu s názvem „PILOT“. Zkoumají se manuální schopnosti člověka při řízení např. přiblížení kosmické lodi ke spojovacímu uzlu.
Foto: IBMP-RAS, zdroj: http://alien3.livejournal.com

V tomto prostředí pokusné subjekty setrvávají od jednoho týdne a déle (dle zaměření experimentu). Každý den je rozdělen do jednotlivých časových úseků, ve kterých jsou jednak prováděna různá vyšetření a testy a samozřejmě je zde čas vyhrazený pro jídlo, hygienu, fyzioterapii a samozřejmě také spánek. Co se zmiňované hygieny týče, ta probíhá po vyzvednutí pokusné osoby z vany. Obecně se dá říci, že denní režim je rozvržen tak, aby se co nejvíce podobal režimu, jakým se řídí posádky na ISS.

Subjektivně je ponoření pokusnými osobami popisováno jako příjemný stav relaxace. Později však udávají nepříjemné pocity, jako je ztěžknutí hlavy, výtok z nosu a také, zejména během prvních dvou dnů, je častá stížnost na bolest zad. Občas jsou také popisovány trávící potíže, nechutenství a také poruchy spánku.

Další oblasti výzkumu a využití…

Výsledky výzkumu v oblasti suchého ponoření mají široké využití i v běžné medicíně. Metodu lze použít z v rehabilitaci dětí, např. s onemocněními centrálního nervového systému. Během ponoření totiž u těchto dětí dochází k výraznému uvolnění svalového napětí. Společné rusko-rakouské experimenty ukázaly, že metodu suchého ponoření, lze použít jako diagnostickou metodu řady neurologických problémů, které jsou jinak kompenzovány, a nebo skryty.
Výsledky výzkumu v oblasti suchého ponoření mají široké využití i v běžné medicíně. Metodu lze použít z v rehabilitaci dětí, např. s onemocněními centrálního nervového systému. Během ponoření totiž u těchto dětí dochází k výraznému uvolnění svalového napětí. Společné rusko-rakouské experimenty ukázaly, že metodu suchého ponoření, lze použít jako diagnostickou metodu řady neurologických problémů, které jsou jinak kompenzovány, a nebo skryty.
Foto: IBMP-RAS, zdroj: https://room.eu.com/

Jak již bylo zmíněno výše, jedná se zejména o simulační model zaměřený na výzkum účinků mikrogravitace na lidské tělo. Vědci se ve své práci zaměřují především na vliv suchého ponoření na kardiovaskulární systém, metabolismus a pohybový systém. Postupem času se však ukázalo (jak je to ostatně i s celou řadou jiných výsledků kosmického výzkumu), že poznatky, které při těchto experimentech lékaři získávají, lze využít i v běžné medicíně. Zjistilo se například, že suché ponoření lze s úspěchem využívat např. při léčbě otoků různé etiologie, například vzniklých při různých poruchách krevního oběhu, dále pak jaterní cirhózy, onemocnění ledvin, ale také při léčbě popálenin. V 90. letech se objevily také studie, které se zabývaly možnostmi využití metody ponoření při léčbě hypertenzní krize (záchvatovité, akutní a nebezpečné formy vysokého tlaku). Metodu lze použít i při rehabilitaci dětí, např. s onemocněními centrálního nervového systému. Společné rusko-rakouské experimenty ukázaly, že metodu suchého ponoření lze použít jako diagnostickou metodu řady neurologických problémů, které jsou jinak kompenzovány a nebo skryty.

Výzkum v oblasti účinků ponoření, ale také další výzkumy, realizované v analogovém prostředí na Zemi, stále pokračují. Tyto studie nám přináší stále nové a nové úhly pohledu na řadu problémů. Když se například zabýváte léčbou a péčí o lidi s onemocněními plic, nebo vylučovacího, či pohybového systému, tak právě díky analogovým studiím, jako je ponoření do vody, nebo krátce zmiňované bedrest studie, si uvědomíte, jak zásadní vliv má na fyziologii člověka právě gravitace.

Zdroje informací:
https://room.eu.com/

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Rubrika:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
13 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Vlastislav Výprachtický

Navrhoval bych popsaná opatření po návratu z kosmu provádět ve vysokohorském prostředí / do 4000 m./ s wellness a termálním bazénem, následně masáže od hezkých dívek a věřím, že by ae zdravotní stav rychleji normalizoval. Oni si to zaslouží.

Andrej Vrbenský
Andrej Vrbenský
6 let před

Experimentovalo sa už vo vesmíre s umelou gravitáciou? Roztočením lode?
Je mi jasné že napríklad ISS je moc veľká ale Salujuty ako „Monolitické“ stanice to zvládať mohli. Alebo mať modul v ktorého vnútri by bola „pohyblivá stena“ v ktorej by sa človek upútal, zapol(roztočil) ju a potom by v nej nejaký čas cvičil, pracoval. Určite by to bol zvláštny pocit vidieť ako stanica stojí a on sám sa pohybuje (ale sú aj 3D okuliare a podobné hračky).
Mne toto príde ako jeden z najväčších problémov dlhodobých letov.

Michal Václavík
6 let před
Odpovědět  Andrej Vrbenský

Zkoušelo, viz Gemini 11. Tvůj nápad s centrifugou uvnitř modulu stanice je podobný např. plánovanému modulu JAXA CAM (Centrifuge Accommodations Module) pro ISS.

dodiksl
dodiksl
6 let před
Odpovědět  Michal Václavík

Gemini bolo len spojene lanom ……nerotoval

Dan
Dan
6 let před
Odpovědět  Andrej Vrbenský

Pokud nebudete mít dostatečný poloměr (100 metrů je +-minimum), budete zažívat silně neinerciální stav, radiální silový gradient, oproti gyroskopu se každou otočku sám přetočíte, Coriolisova síla také při manipulaci nepomůže a Váš vestibulární systém to dá sežrat mozku, který to následně deleguje na žaludek.
Občas si zalézt do centrifugy by asi dobré bylo (vizte ty Japonce), ale trvale roztočit loď na laně s protizávažím by (zatím) únosné nebylo. Na kolotoči také není možné trávit hodiny a hodiny, aniž by jste cítil následky.

Pavel Boháček
Pavel Boháček
6 let před
Odpovědět  Dan

Naprostý souhlas Dane. V tom smyslu (vliv coriolisova efektu) se v poslední době dělají experimenty např. v Německu (v Envihabu:-)

Andrej Vrbenský
Andrej Vrbenský
6 let před
Odpovědět  Pavel Boháček

Práve aby to mozog nevykecal žalúdku, navrhol som tie 3D okuliare ktoré mu nakecajú že beží po lúke.

maro
maro
6 let před
Odpovědět  Dan

S tím kolotočem se to moc srovnávat nedá. Tam není v souladu to co zažívá vaše tělo s tím co vidí oči. Uvnitř té koule takový rozdíl nebude. Problém bude opravdu jen v tom, že různé části vašeho těla budou různě daleko od osy otáčení a tedy budou zažívat různé hodnoty zrychlení. No a pak ta Coriolisova síla při přibližování nebo vzdalování se od osy otáčení.

Pavel Boháček
Pavel Boháček
6 let před

Využití 3D brýlí (virtuální reality) se také testuje. 🙂

ptpc
ptpc
6 let před

Vynikajúci článok! Opäť som o niečo múdrejší… 🙂

Jiný Honza
Jiný Honza
6 let před

Díky za zajímavý článek.

Ostatně soudím, že pojem mikrogravitace musí být zničen.
🙂

Michal Václavík
Michal Václavík
6 let před
Odpovědět  Jiný Honza

Proč byste jej ničil?

Jiný Honza
Jiný Honza
6 let před
Odpovědět  Michal Václavík

Protože je to stav s minimální tíží. Gravitace, tedy gravitační síla/zrychlení je na oběžné dráze jen zhruba o desetinu nižší než na Zemi.

Jestli někde můžete zažít skutečnou mikrogravitaci, tak u vzdálené komety nebo asteroidu.

Desetiletí se u nás používal pojem stav beztíže. Ten celkem dobře popisuje o co jde. Pojem mikrogravitace je matoucí.

https://kosmonautix.cz/2017/11/14/water-dry-immersion-neboli-kosmonautika-ve-vane/