křišťálová lupa

sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Solstar Space

Společnost Solstar Space plánuje příští rok provést první testování kosmického letu své komunikační družice Deke Space Communicator. Solstar vyvinul a postavil Deke Space Communicator se soukromými investicemi a financováním Small Business Innovation Research (SBIR).

Shenzhou 19

Pilotovaná čínská loď Shenzhou 19 se ve 4:00 SEČ připojila k čínské kosmické stanici. Nová posádka se vrátí na Zemi na přelomu dubna a května 2025.

Shenzhou 19

Dnes ve 21:27 SEČ by měla odstartovat čínská raketa CZ-2F/G, která vynese pilotovanou kosmickou loď Shenzhou 19. Posádku tvoří velitel Cchaj Sü-če, pilot Sung Ling-tung a letovou inženýrkou Wang Chao-ce.

ESA

Během mediálního brífinku po zasedání Rady ESA 24. října představitelé ESA uvedli, že navrhují změny, jako je zvýšení výše záloh na nové smlouvy, aby poskytly záchranné lano společnostem, které se potýkaly s problémy na širším komerčním trhu.

ExoAnalytic Solutions

Americká společnost ExoAnalytic Solutions, která se zabývá sledováním vesmíru, identifikovala asi 500 kusů trosek z nedávného rozpadu družice Intelsat 33e na geostacionární oběžné dráze (GEO).

iSEE Global

Rakouský startup iSEE Global, který se zabývá vesmírným monitoringem, založil americkou pobočku v Arlingtonu ve Virginii. Povede ji bývalý generální ředitel Kleos Space Andy Bowyer. Důvodem je blízkost k vládním zákazníkům.

BlueBird

Společnost AST SpaceMobile úspěšně rozvinula svých prvních pět produkčních družic. Každý rozvinutý blok 1 BlueBird má rozlohu asi 64 metrů čtverečních, obsahuje největší solární pole komerčně nasazené na LEO.

Artemis Accords

Chile a Kypr podepsaly při slavnostní ceremonii Artemis Accords.

Hospitalizace člena posádky Crew-8

Jeden z členů posádky, jehož identita je kvůli ochraně soukromí utajena, byl po přistání umístěn do nemocnice na preventivní pozorování. Nyní je již vše v pořádku a dotyčný byl z nemocnice propuštěn.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Přístroj pro studium hoření v celé kráse

Zařízení zvané Combustion Integrated rack (CIR) se na ISS dostalo při misi STS-126 v roce 2008 a nyní se používá v rámci projektu ACME (Advanced Combustion via Microgravity Experiment), který studuje průběh hoření plynných látek v mikrogravitaci. Z tohoto přístroje většinou vídáme jen jeho přední stranu a zbytek je schován ve skříňové konstrukci. Nemůžeme tak plně nahlédnout do jeho útrob a obdivovat složitost jeho stavby. Ale italský astronaut Paolo Nespoli při provádění údržby tohoto systému zapnul kameru a díky vzniklému časosběru můžeme vidět, že práce astronautů skutečně není jednoduchá.

Zdroje informací:
https://www.youtube.com/

Zdroje obrázků:
https://i.ytimg.com/vi/L1Sam86KWSg/maxresdefault.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
11 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Radoslav Packa
Radoslav Packa
6 let před

Zaujímavé je aj to, že sa vôbec nevznáša. Ak by nebolo vidno v pozadí vznášajúcich sa kolegov tak to vyzerá ako by to nahrával s gravitáciou.
🙂

Fantasta
Fantasta
6 let před

No fuj, těmto časosběrům nikdy nepřijdu na chuť. Naopak, zpomalený start raketoplánu, nebo Saturnu 5, to je pro mne správná lahůdka. Z Nespoliho odborné práce nemám nic, jen pocit rychlého bla-bla. Jako některé videoklipy. Za mne ještě jednou fuj. Samozřejmě to není na pana Majera. Díky za snahu. 🙁

casso
casso
6 let před
Odpověď  Fantasta

nedavno som sledoval sledoval live prenos vystupu do kozmu ktory obsahoval aj procesy pred samotnym vystupom. video bolo aj napriek zaujimavemu obsahu pomerne nude, kedze astronauti pracuju pomerne pomaly (= precizne), vsetko kontroluju a kazdy krok si potvrdzuju s pozemnym personalom. popri tom este musia vsetko fotit. tiez neoblubujem tieto timelapse zabery ale nadruhej strane rozumiem preco sa esa rozhodla pre takyto format.

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  Fantasta

Víte, ono by pro většinu lidí bylo docela neatraktivní sledovat třeba půlhodinovou manipulaci shrnutou zde do cca. půl minuty. Jsou formáty, kde se hodí zpomalení originálu, jsou formáty, kde se naopak hodí zrychlení. Vždy to odpovídá tomu, jakou rychlostí probíhá originál. Pokud je rychlý, vyplatí se zpomalit jeho záznam. Naopak u dlouhých operací (např. zde), je lepší video zrychlit a lépe tak vynikne dynamika práce.

Jirka Hadač
Jirka Hadač
6 let před
Odpověď  Dušan Majer

Nedávno sem se díval na nafukování BEAMu, záznam přímého přenosu. Po cca dvou hodinách sem to zabalil. A kdyby tam nebyly ty čáry ukazující velikost, ani bych nezjistil, že se to pohnulo. 🙂 takže ano, některé procesy je lepší sledovat zrychleně.

Vlastislav Výprachtický

Je škoda, že informace je povšechná, protože studium hoření je nekončící výzkum, zvlášť v podmínkách mikrogravitace. Zkoušení různých poměrů spalovaných látek vyžaduje velkou opatrnost a bezpečné ukládání produktů hoření. Označit to lze jako rizikovou práci, spíše by to bylo vhodné zcela separovat mimo stanici.

maro
maro
6 let před

Takové rozborky miluju. Ale to proč to proboha museli zrychlit, aby se vlezli pod minutu? Rád bych se na to podíval v normálních 6 minutách. Stejně jsem si to musel zpomalit na čtvrtinovou rychlost. I když, darovanému koni …

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  maro

Ano, i já bych to ocenil, ale zase na druhu stranu si přiznejme si, že tato videa jsou pro většinovou populaci, která by delší video nedokoukala.

Fantasta
Fantasta
6 let před
Odpověď  Dušan Majer

Tento web ale není pro většinovou populací, pane Majere. Naopak, většinová populace nás má za tiché blázny, co jsou schopni koukat na start nějaké divné rakety v jednu v noci. A EVA je super, jen kdyby se ten obraz nerozpadal, klidně prosedím u toho půl dne

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  Fantasta

Pochopitelně vím, že náš web je pro nadšence, ale autorem videa je ESA, která je právě naopak pro širokou veřejnost. Právě proto je v jejím zájmu dělat podobná videa krátká.

Racek
Racek
6 let před
Odpověď  Fantasta

Milý pane fantasto, všechen ten vesmírný výzkum je financován z daní těch laických lidiček. Oni chtějí vidět a číst to, k čemu jsou jejich penízky použity. A i ta věda se musí přizpůsobit a ve vlastním zájmu se jim musí zpovídat třeba i těmi zkrácenými videi. Oni nemohou většinou prosedět půl dne u videa, neb mají i jiné zájmy, práci či povinnosti.
Takže se na ně nezlobte, vždyť pro specialisty se zajisté najde dost vědeckých zdrojů, kde uvedené najdete, pokud třeba v příslušném v oboru pracujete, jistě je dnes snadno dohledáte a vyhodnotíte. |Samozřejmě, pokud nejsou vojenské či předmětem jiného utajení.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.