ŽIVĚ A ČESKY: Sonda, která má pět P

Přesná, pohotová, promyšlená, přelomová a pracovitá – to je pět pé, které charakterizují evropskou sondu Sentinel 5P. Jejím úkolem bude mapovat z oběžné dráhy kvalitu ovzduší na celé planetě se speciálním zaměřením na sloučeniny zastoupené jen ve stopovém množství. Tento průzkumník se do vesmíru vydá už zítra dopoledne našeho času na poměrně málo využívaném nosiči – odstartuje z ruského kosmodromu Pleseck na raketě Rokot. Start bude jistě velmi zajímavý a proto si jej nenecháme ujít v rámci našich živě a česky komentovaných přenosů.

Ke startu by mělo dojít zítra, tedy v pátek 13. října v 11:27 středoevropského letního času, náš přenos spustíme zhruba 15 minut před startem, tedy okolo 11:15 SELČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, klikněte na název videa v levém horním rohu. Tím se dostanete na stránku přenosu na YouTube. Pokud z jakéhokoliv důvodu (třeba kvůli pomalému internetu, nebo datovým limitům) nemůžete sledovat video, bude pro Vás na této stránce připraven psaný online přenos, o který se bude starat Lukáš Houška. Stránku není potřeba obnovovat – nové příspěvky se Vám zobrazí automaticky.

Zdroje informací:
http://www.esa.int/
http://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
http://www.esa.int/…/monitoring_air_quality/17073685-1-eng-GB/Monitoring_air_quality.png

Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

11 komentářů ke článku “ŽIVĚ A ČESKY: Sonda, která má pět P”

 1. Marketa Capova napsal:

  Nesmime zapomenout na P jako Petra Štěpánková, ktera leta uspesne pracuje na Sentinel-5P jako Project controller a v techto tydnech pracuje v Rusku na tom, aby vse probehlo na launch campaign podle planu!

 2. Petra napsal:

  Chtela bych podekovat svym dvema pratelum, kteri se zminili o me malickosti. Musim uprimne rici, ze je to uzasny zazitek byt soucasti S5p projetku, a mit moznost zucastnit se kampane. Tato kampan je velmi specificka, jelikoz se odehrava 7-8 tydnu na vojenske zakladne v meste Mirny. Nyni jiz vime, ze S5p je na obezne draze, komunikuje, a aktivity jsou predany do ESOCu.

 3. Jiří Novotný napsal:

  Je nutná při restartu (viz. 26 minuta přenosu) zapalovací patrona, když tyto pohonné látky jsou hypergolické?

 4. Geo napsal:

  Gratulace paní Petře !

  Krásný moment : https://videos.files.wordpress.com/6wATCUkk/my-video_dvd.mp4

  Nemůžu za to , ale Rokot z Plesecku mi připomíná start z ponorky 😀

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.