Kosmotýdeník 265 (9.10. – 15.10.)

Máme za sebou týden, během kterého jsme se dočkali sedmi startů. To už je opravdu pěkná dávka. Dva Falcony 9, jeden Sojuz, jedna čínská raketa CZ-2D, japonská H-IIA, ruský Rokot a Atlas 5. K tomu připočítejme ještě dvě přistání prvního stupně na plošině a k této raketové dávce si přidejme pár zajímavých informací a událostí z kosmonautiky. Kosmotýdeník se však krom startů podívá i na další zajímavé informace. U rampy 39B například začalo čerpání pohonných hmot pro raketu SLS, samozřejmě zatím jen na zkoušku. Přeji vám pěknou neděli a příjemné čtení.

Mrazivé testování

Čerpání kapalného kyslíku do nádrže u rampy 39B

Čerpání kapalného kyslíku do nádrže u rampy 39B
Zdroj: https://images-assets.nasa.gov/

První start rakety SLS s lodí Orion na misi EM-1 by měl sice přijít až v polovině prosince roku 2019, ale již nyní za sebou máme mnoho dílčích i velmi komplexních kroků k realizaci tohoto významného a technicky náročného startu. Přestavbou prošla i rampa 39B, ze které bude tato superraketa startovat. A v tomto týdnu začalo jedno z nejzásadnějších testování před tím, než bude na rampu umístěna samotná raketa. Začátek dlouhé řady prověřovacích úkolů čeká nádrže na kapalný vodík a kyslík, ze kterých bude čerpáno palivo pro raketu.

Nyní se testuje čerpání kapalného kyslíku do velké bílé kulové nádrže u rampy 39B. Tekutý kyslík je do této nádrže čerpán z cisternových nákladních vozů, které jej neustále přivážejí.  O dovoz se starají auta firmy Praxair z Danbury v Connecticutu. Tato společnost NASA už dlouho poskytuje kapalný vodík a kyslík. Automobily budou dvakrát týdně přivážet vždy 150 000 litrů kapalného kyslíku. Celkový objem nádrže je pak 3,4 miliony litrů.

Stejný postup čeká i nádrž určenou pro kapalný vodík. Její plnění začne v listopadu a bude prováděno se stejnou frekvencí. Až budou obě nádrže zaplněny zhruba do poloviny, provedou technici tlakovou zkoušku, která prověří odolnost a správné chování konstrukce nádrže. Další testy pak budou pokračovat i za přítomnosti mobilního přepravníku v polovině roku 2018. Do té doby zůstanou kryogenní látky uvnitř nádrží. I to je součástí testů, díky kterým se zjistí, zda nádrže dokáží po dlouhou dobu uchovat hluboce podchlazené látky.

Cisterny naváží kapalný kyslík

Cisterny naváží kapalný kyslík
Zdroj: https://images-assets.nasa.gov/

Ředitel startovních operací uvedl, že je naprosto normální, když se při přečerpání tekutého kyslíku objevuje v okolí pára odpařeného plynu. Při přečerpávání dochází k odpařování a ke ztrátám, které je však nutné doplnit návozem dalších cisteren kapalného kyslíku. Dále zdůraznil, že tento krok je důležitý pro úspěšné připravení rampy pro start. Je jasné, že palivo a okysličovadlo a systémy spojené s jejich doručením do rakety, jsou naprosto klíčové pro úspěšný start.

Kosmický přehled týdne:

Po čtyřech odkladech, dnes na pátý pokus úspěšně odstartovala raketa Atlas V od společnosti ULA. Vynášeným nákladem byla tajná americká družice NROL-52. Záznam ze startu si můžete prohlédnout zde. Níže jsou přiložené fotografie rakety na rampě před startem a ze samotného startu.

Atlas 5 připravený ke startu

Atlas 5 připravený ke startu
Zdroj: https://assets.cdn.spaceflightnow.com/

Západ Slunce za Atlasem 5

Západ Slunce za Atlasem 5
Zdroj: https://assets.cdn.spaceflightnow.com/

Atlas 5 připravený ke startu

Atlas 5 připravený ke startu
Zdroj: https://assets.cdn.spaceflightnow.com/

Start Atlasu 5 s tajnou armádní družicí NROL-52

Start Atlasu 5 s tajnou armádní družicí NROL-52
Zdroj: ULA

V sobotu odstartovala po čtvrtečním odkladu ruská automatická zásobovací loď Progress MS-07. I když měla původně letět po novém superrychlém profilu letu, který by ji dostal už za 3,5 hodiny k ISS, nakonec v sobotu musel Progress letět po starém, dvoudenním profilu. Důvodem je nevhodná pozice kosmodromu a oběžné dráhy stanice v sobotním startovacím okně. Co vlastně Progress vůbec veze na stanici? Na stanici doručí 880 kilogramů pohonných látek pro staniční motory, 23 kilogramů kyslíku, 24 kilogramů vzduchu pro potřeby stanice, 420 kilogramů vody a 1 350 kilogramů nákladu umístěného v hermetizovaném prostoru lodi. Mezi tento náklad je zahrnuto vybavení pro servis stanice, počítače, jídlo a oblečení pro posádku a vědecké experimenty.

Start první nepilotované mise rakety SLS a lodě Orion měl podle posledních plánů proběhnout v prosinci 2019, nicméně se zdá, že by nakonec mohl být odložen ještě do poloviny roku 2020. Informaci s odkazem na L2 nasaspaceflight uvedl Jiří Hošek. Pozitivnějším pohledem na tento start je však konstatování připravenosti a dokončení testů na motorech RS-25, které budou ve čtveřici pohánět první stupeň SLS během premiérového letu.

Čtyři motory RS-25 určené pro SLS na misi EM-1

Čtyři motory RS-25 určené pro SLS na misi EM-1
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Přehled z Kosmonautixu:

Týden naplněný zajímavými událostmi a pořádnou dávkou startů raket. Pojďme se na něj podívat optikou našich článků, které jsme vám během uplynulých sedmi dní přinesli. Velká část redakce se byla podívat na dni otevřených dveřích v ESTECu a přinesla vám zajímavé video reportáže. Vydali jsme se na výpravu, která vás zavedla k ledovým měsícům, které mají však horká nitra. Náš první přenos ze startu v tomto týdnu byl ve znamení společnosti SpaceX. Falcon 9 úspěšně vynesl dalších deset satelitů Iridium a posléze jeho první stupeň úspěšně přistál na plovoucí plošině. Start si v tomto týdnu zapsala také Čína, která pomocí rakety CZ-2D vynesla venezuelskou družici. Z Mezinárodní kosmické stanice proběhl výstup, ze kterého jste mohli sledovat živý přenos. Testy motorů RS-25 určených pro první let superrakety SLS skončily a začíná testování motorů pro druhou misi.  Následující start týdne připadl opět na SpaceX, která pomocí rakety Falcon 9 úspěšně vynesla družici SES-11. Během této mise byl použit stupeň, který už jednou letěl. Ve čtvrtek měl přijít start ruského Sojuzu se zásobovací lodí Progress. Necelou minutu před startem byl však pokus přerušen. Od startů jste si mohli odpočinout při zkoumání toho, jak evropská raketa Vega dostane nové nádrže. Dalšího startu jsme se nakonec dočkali v podání rakety Rokot a evropského satelitu Sentinel-5P. Opět jsme ho vysílali Živě a česky. Ruské lodě Progress a později i Sojuz se chystají na superrychlý letový profil k Mezinárodní kosmické stanici. Co vše to znamená? Předposledním úspěšným startem tohoto týdne se stal odložený start Sojuz 2-1A s automatickou zásobovací lodí Progress MS-07. Podívali jsme se také na to, které starty letos chce ještě stihnout společnost SpaceX, mělo jich být pět. Nicméně už večer vyšlo najevo, že by se do startů mohl vklínit ještě šestý, který je zatím velmi tajemný a nikdo neví, o jaký náklad by mělo jít.

Snímek týdne:

Snímkem týdne se tentokrát stává neokoukaný a originální záběr na vracející se první stupeň Falconu 9 na plovoucí plošině. Tento konkrétní je vezen plošinou JRTI k západnímu pobřeží spojených států. Stupeň v týdnu vynesl desítku družic Iridium NEXT.

První stupeň z mise Iriridum NEXT se vrací zpět

První stupeň z mise Iriridum NEXT se vrací zpět
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Výjimečně budeme mít tentokrát dva snímky týdne. V úterý proběhla EVA na Mezinárodní kosmické stanici, během které byl pořízen tento krásný snímek, zachycující astronauta Marka Vande Hei při východu Slunce nad Zemí.

Východ Slunce nad ISS během EVA

Východ Slunce nad ISS během EVA
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Video týdne:

Video týdne tentokrát obsadila raketa Sojuz 2-1A, která úspěšně vynesla automatickou zásobovací loď Progress MS-07. A to především za to, že při startu byly použity nevšední a velmi pěkné záběry na raketu opouštějící rampu.

Zdroje informací:
https://blogs.nasa.gov/
https://spaceflightnow.com/
https://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
https://assets.cdn.spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2017/10/14223332/15-678×1016.jpg
https://assets.cdn.spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2017/10/13192558/03-678×1016.jpg
https://assets.cdn.spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2017/10/13192606/04-678×848.jpg
https://images-assets.nasa.gov/…/KSC-20170926-PH_KLS01_0101~orig.JPG
https://images-assets.nasa.gov/…/KSC-20170926-PH_KLS01_0159~orig.JPG
https://images-assets.nasa.gov/…/KSC-20170926-PH_KLS01_0062~medium.jpg
https://images-assets.nasa.gov/…/KSC-20170926-PH_KLS01_0104~orig.JPG
https://pbs.twimg.com/media/DL76Mw1WsAAbPh1?format=jpg&name=large
https://www.nasa.gov/…/public/thumbnails/image/iss053e095651.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/em1_4engines3.jpg

 

Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

21 komentářů ke článku “Kosmotýdeník 265 (9.10. – 15.10.)”

 1. Jarda napsal:

  … a porad tam rikaji boosterum prvni stupen… 🙂

 2. Adam napsal:

  Kosmotýdeník úžasný, jako vždy!

  Jen mě teda zaráží jedna věc (v souvislosti s diskuzí, která probíhala tento týden u článku o SLS)… ve velmi! obsáhlých článcích zde čítáváme pomalu oslavné texty na celý program SLS – to v případě, kdy je vše pozitivní, ale najednou dnes zjišťuji, že v případě negativa (dnes ve formě dalšího posunu startu… už jsme si zvykli) se tato informace odbude pouze jedním řádkem textu v kosmotýdeníku. Zajímavé.

 3. MilAN napsal:

  Musk zase říka 1. stupni – BFR – booster 🙂

 4. ptpc napsal:

  Výborný Kosmotýdeník! 🙂
  Len by som sa chcel spýtať, čo znamená 24 kilogramov vzduchu? Vzduch je predsa zmes rôznych plynov…

 5. Jiný Honza napsal:

  Ty nádrže na kyslík a vodík a vůbec celá infrastruktura na rampě 39B jsou tam už od éry raketoplánů?

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.