sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Evropské „hodiny“ pro lunární mise

Měří čas s přesností na bilióntinu sekundy a daly by se využít pro sondy mířící k Měsíci – řeč je o zařízení, které vyvinula malá firma z Lotyšska a které zaujalo i Evropskou kosmickou agenturu. „Dalo by se říct, že na poli přesnosti jsme dosáhli úrovně Ferrari zatímco využíváme technologie z traktoru,“ popisuje trefně nízkou výrobní cenu nového přístroje Nikolaj Adamovič ze společnosti Eventech a dodává: „Poskytujeme extrémní přesnost měření času při použití běžné elektroniky. Systém je tak přesný, že dokáže změřit čas, během kterého urazí světlo jediný centimetr.“

Vizualizace sondy Luna 27.
Vizualizace sondy Luna 27.
Zdroj: http://www.esa.int

Zařízení je malé, levné a přesné, což z něj dělá ideálního kandidáta na kosmickou misi, který může pomáhat laserovým měřením spojenými s počítačem. Systém se používá na více než 50 pozemních stanicích po celé planetě, kde slouží k přesnému určení pozice družic s pomocí měření času, který zabere cesta laserového paprsku k družici a zase zpět.

Firma, která systém vyvíjí se již stala světovým lídrem na poli satelitních laserových stanic, ale má před sebou větší cíl – dostat svou technologii do vesmíru. Evropská kosmická agentura vybrala toto zařízení pro ruskou misi Luna-27, která má v roce 2022 přistát na jižním pólu Měsíce. Britská společnost Neptec se spojila s firmou Eventech, aby mohly společně připravit letový model. Neptec totiž vyvíjí lidar, laserovou obdobu radaru, což je klíčová součást evropského autonomního přistávacího a navigačního systému pro misi Luna-27.

Vizualizace topografické mapy lunárního povrchu.
Vizualizace topografické mapy lunárního povrchu.
Zdroj: http://www.esa.int

Nové hodiny budou měřit čas, od vyslání laserového pulsu po jeho přijetí. Díky tomu počítač určí, jak daleko je sonda nad povrchem. „Můžeme vytvořit trojrozměrnou mapu pro výběr nejlepšího přistávacího místa bez nerovného terénu a velkých kamenů,“ popisuje Kerry Sanz z firmy Neptec a dodává: „Jsme nadšení – tohle je první ze série misí, které mohou vést k obydlené základně na Měsíci, přičemž my vyvíjíme systém, aby sonda bezpečně přistála.“ Každý díl má nejméně tři vrstvy protiradiační ochrany, které mají systém ochránit před poškozením kosmickým zářením.

Tato evropská technologie by však mohla najít i uplatnění na naší planetě. „Systém by se dal využít i v extrémních prostředích s vysokou radiací jako jsou třeba jaderné elektrárny, nebo urychlovače částic ve stylu LHC,“ doplnil Nikolaj Adamovič. Mezi další využití patří třeba časová synchronizace zařízení propojených optickými kabely, ale i laserová komunikace se sondami v hlubším vesmíru, nebo laserové měření terénu, které vytvoří trojrozměrnou mapu zemského povrchu.

Zdroje informací:
http://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
http://www.esa.int/…/laser_to_the_moon/17222788-1-eng-GB/Laser_to_the_Moon.jpg
http://www.esa.int/…/luna-27/17222825-1-eng-GB/Luna-27.jpg
http://www.esa.int/…/lunar_map2/11628438-2-eng-GB/Lunar_map.png

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.