ŽIVĚ A ČESKY: SpaceX vynáší tajný miniraketoplán

V celé dosavadní historii SpaceX bychom jen stěží hledali zajímavější a unikátnější náklad, který měly vynést rakety Falcon. Armádní miniraketoplán X-37B vyráží na pátou misi označovanou jako OTV-5 a po čtyřech startech na raketách Atlas V nyní tento okřídlený stroj poprvé vyzkouší jinou raketu. Jelikož se navíc můžeme těšit na motorické přistání prvního stupně na Floridě, splňuje tento start všechny parametry velkého taháku. Budeme tedy rádi, když tento unikátní start budete sledovat v rámci našeho česky komentovaného přenosu.

Ke startu by mělo dojít dnes, tedy ve čtvrtek 7. září v 15:50 středoevropského letního času, kdy se otevírá startovní okno. Náš přenos spustíme zhruba 15 minut před startem, tedy okolo 15:35 SELČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, klikněte na název videa v levém horním rohu. Tím se dostanete na stránku přenosu na YouTube.

Zdroje informací:
https://spaceflightnow.com/
https://spaceflightnow.com/
http://spaceflight101.com/
http://spaceflight101.com/

Zdroje obrázků:
https://demo.idg.com.au/idgns/images/97aba61af1-sef14-12246-006_hires-100714313-large.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

37 komentářů ke článku “ŽIVĚ A ČESKY: SpaceX vynáší tajný miniraketoplán”

 1. zargos napsal:

  Takže gratulace SpaceX k úspěšnému letu a Vám ke kvalitnímu přenosu.

  Doufám,že SpaceX letectvu vše pěkně naúčtuje. To,že je výrobcem Boeing snad nebude bránit soutěži o tento typ zakázek,by si to měl přeci rozhodovat vlastník 🙂

  Jsou nějaké novinky ohledně X-37C?

 2. Adam Trhoň napsal:

  Taky jsem do měl ze záznamu, a paráda! I komentář super, konečně se mi splnilo staré přání a i v českém přenosu si můžu vychutnat řev startující rakety 🙂 K tomu řevu, zdá se mi to, nebo ty motory na nové rampě spíš syčí než řvou? Když to srovnám třeba s ORBCOMM-2: https://youtu.be/O5bTbVbe4e4?t=1371

  Co se týče roštových kormidel, dovolím si vlastní spekulaci: Při prvním použití titanových kormidel se Elon vyjádřil, že pracovala lépe než čekal a poškození není skoro žádné. Připadne mi zbytečné, aby kvůli málo náročným misím, na kterých se titanová ani pořádně nezačoudí, udržovali výrobu jednorázových hliníkových. Myslím si tedy, že na skladě mají pár hliníkových kusů vyrobených z dřívějška, a tak je chtějí využít.

 3. Kamil napsal:

  Co by se stalo s raketoplánem, když by nosná raketa selhala? Dokázal by v nějaké fázi letu nouzově přistát? Co kdyby selhal až druhý stupeň?

 4. Al napsal:

  Tak dnes len zo záznamu. Mal som taký divný, ničím nepodložený zlý pocit, že to nedopadne dobre. Asi to bude tým nákladom. Realita je ale iná a bolo to pekné divadlo.
  Vďaka za prenos.

 5. Jirka Hadač napsal:

  Aspoň se mám doma na co těšit.

 6. Geo napsal:

  Díky !
  Přišlo mi , že to bylo nejměkčí přistání zatím , prostě jako do peřin 😀

 7. Ondra napsal:

  Musím sledovat cestou z práce …. předem se omlouvám všem na D11 🙂

 8. Kamil napsal:

  Doufám v odklad na 16:30, jsem zrovna v autobuse.

 9. RiMr napsal:

  Tak snad je i nás Rákosníček nevypeče!
  A samozřejmě, díky za přenos!

 10. Andrej Vrbenský napsal:

  Okrem dvoch X-37B existuje aj jeden X-37A ktorý by mala vlastniť NASA. Tá s ním ale nelieta, naozaj preň nieje využitie?

 11. M_M napsal:

  Díky, už se těším. Bude dvojitý komentář, nebo zas až jindy?

 12. Jirka Hadač napsal:

  Děkuji tímto již dopředu Martinovi za online přenos. Odpolední je odpolední. 😉

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.