sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Přehled o každém soustu astronautů

Pokud držíte dietu, nebo jen chcete zdravější životní styl, možná používáte mobilní aplikaci, která pomáhá sledovat vše, co jíte. Aplikaci už používají miliony lidí po celém světě a nyní tento trend dorazil i do vesmíru. Evropští astronauti začali zaznamenávat svá jídla do tabletu, aby měli oni i řídící středisko jistotu, že přijímají správné množství živin. Ve vesmíru je správně vyvážená strava spojená s pravidelným cvičením ještě důležitější než na Zemi – pomáhá totiž bojovat s negativními vlivy mikrogravitace na lidské tělo. Křehnutí kostí, svalová atrofie, vyčerpání zásob proteinů, tuků či vitaminu D – to jsou jen některá negativa letů do vesmíru.

Plechovka s kuřecím masem a citronem na ISS.
Plechovka s kuřecím masem a citronem na ISS.
Zdroj: http://www.esa.int

Výzkum ukazuje, že energetický příjem ve vesmíru je obecně nižší než na Zemi, přičemž někteří odborníci tento fenomén označují jako „kosmická anorexie“. Jídlo udělalo za poslední desítky let velký pokrok – od kaše v tubách se posunulo k plechovkám a dehydrovaným potravinám, které splňují nutriční požadavky a zlepšují i náladu astronautů.

„Jídlo ve vesmíru chutná jinak. Je to podobné, jako když máte rýmu a jíte s omezenou chuťovou odezvou,“ popisuje francouzský astronaut Thomas Pesquet. Historie nezná mnoho případů, kdy by astronaut při pobytu vesmíru přibral na váze, ale letoví lékaři s posádkou vždy probírají složení jejich jídelních lístků. Lékaři chtějí mít jistotu, že astronauty bude pohánět vyvážená strava, která vyhovuje specifickým potřebám pobytu ve vesmíru a následnému pobytu na Zemi.

Aplikace EveryWear
Aplikace EveryWear
Zdroj: http://www.esa.int

EveryWear je aplikace pro tablet iPad, která sbírá fyziologické a lékařsky zajímavé údaje o astronautech na ISS. Je propojena s biokonektory přímo na tělech astronautů, které zaznamenávají projevy těla při cvičení, srdeční frekvenci nebo kvalitu spánku. To je ale jen vedlejší využití této aplikace – hlavně totiž slouží jako seznam jídel. Programátoři se snažili udělat celý proces co nejjednodušší – astronauti tak jen s pomocí kamery na tabletu naskenují čárový kód na balíčku s jídlem, na obrazovce označí, zda jde o snídani, oběd/večeři, či svačinu a přidají i informaci o tom, kolik vody spotřebovali.

„Chtěli jsme se zbavit dříve používaných dotazníků a focení na oběžné dráze. Je to těžkopádné pro obě strany – jak pro astronauty, tak i pro pozemní týmy,“ vysvětluje Brigitte Godard, letová lékařka zodpovědná za stravu astronautů. Nově mají astronauti možnost jednoduše vybrat konkrétní jídlo kliknutím na položku v seznamu. Aplikace je uvnitř naplněna databází všech jídel, které jsou na ISS, přičemž k dispozici jsou informace v angličtině i v ruštině. Teprve až když něco náhodou na seznamu není, mohou astronauti jídlo vyfotit.

Thomas Pesquet a makronky.
Thomas Pesquet a makronky.
Zdroj: http://www.esa.int

Nový systém má navíc přidanou hodnotu díky tomu, že přímo propojuje astronauty s nutričními experty na Zemi. Pozemní týmy přijmou informace a mohou začít plánovat nejvhodnější kombinaci jídel pro zdravý pobyt na oběžné dráze. Jako bonus k tradičnímu týdennímu odbornému poradenství aplikace posílá astronautům automaticky generované výživové reporty. Astronauti tak mohou sledovat svůj denní příjem a kontrolovat doporučené dávky, přičemž důraz se klade hlavně na kalorie, proteiny, vodu, uhlovodíky, tuk, sodík, vápník, železo a draslík.

Thomas Pesquet byl prvním člověkem, který EveryWear vyzkoušel na oběžné dráze. I když po něm pozemní středisko chtělo, aby aplikaci používal jen týden v rámci zkoušek, byl z ní tak nadšený, že ji používal po celou svou půlroční misi – zadal do ní více než 1200 jídel a pití. „Tahle aplikace mi pomohla více si uvědomit, co jím a také zlepšila mou výživu aniž by mi ubírala čas,“ popsal sám astronaut.

Paolo Nespoli při používání aplikace EveryWear.
Paolo Nespoli při používání aplikace EveryWear.
Zdroj: http://www.esa.int

A jaké výhody v novém systému vidí Brigitte Godard, která astronautům sestavuje jídelníčky? „Poskytuje velmi spolehlivá data, protože množství jídla je omezené, cyklus nabídky se opakuje, a velikost porcí i obsah živin jsou přesně dané“. Aplikace EveryWear vznikla ve spolupráci mezi francouzskou kosmickou agenturou CNES a Institutem kosmické fyziologie MEDES pro vesmírnou misi Thomase Pesqueta. Jelikož ale měla velký úspěch, používá ji i Ital Paolo Nespoli, který nyní pobývá na stanici.

O evropský projekt se začíná zajímat i americká NASA, která by tuto aplikaci chtěla použít jako doplněk ke standardním zkouškám krve a moči. Data by navíc měla pomoci optimalizovat množství jídla pro budoucí pilotované výpravy mimo nízkou oběžnou dráhu, kde bude rozhodovat prakticky každý kilogram. A pokud by Vás téma jídla na oběžné dráze zajímalo podrobněji, můžete se podívat třeba na tuto 28stránkovou brožuru.

Zdroje informací:
http://www.esa.int/
http://esamultimedia.esa.int/

Zdroje obrázků:
http://www.esa.int/…/dinner_in_space/17151215-1-eng-GB/Dinner_in_space.jpg
http://www.esa.int/…/astronaut_food/17150889-2-eng-GB/Astronaut_food.jpg
http://www.esa.int/…/everywear_app/17150980-1-eng-GB/EveryWear_app.png
http://www.esa.int/…/space_macarons/17150939-1-eng-GB/Space_macarons.jpg
http://www.esa.int/…/17151167-1-eng-GB/Paolo_using_EveryWear_app.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
https://kosmonautix.cz/2017/09/18/prehled-o-kazdem-soustu-astronautu/