Štítek ‘aplikace’

ESA spustila mobilní aplikaci pro děti

Nadchnout děti vesmírem – takový cíl si dává nově vytvořená aplikace z dílny Evropské kosmické agentury, která nese jméno ESA Kids. Aplikaci můžete zdarma instalovat jak na mobilní telefony se systémem iOS, tak i Android. Aplikace se skládá z různých her, které byly speciálně navrženy tak, aby děti bavily a zároveň je hravou formou něco naučily o vesmíru. Aplikace není na ovládání vůbec složitá, právě naopak! Přesto dokáže nadchnout zájemce v širokém věkovém spektru. Vždyť kdo by si nechtěl vyzkoušet kosmické pexeso, zachytávání kosmického smetí, nebo stavbu kosmické sondy. Stejně tak si můžete zkusit přistát na různých kosmických tělesech, nebo prověřit své znalosti v tematickém kvízu. To vše a ještě mnohem více je k dispozici ve 14 jazycích, mezi kterými nechybí čeština.

Sledování slonů afrických z kosmu

tracking-elephants-fpet

Slon africký (Loxodonta africana) je největší suchozemský savec, který dorůstá výšky až 4 m. Vyskytuje se roztroušeně v celé Africe jižně od Sahelu (v severní Africe byli vyhubeni za římských dob). Slony můžeme najít v deštných lesích (tam žijící sloni jsou někdy uváděni jako podruh, nebo dokonce jako samostatný druh L. cyclotis), na savanách a vystupují až do horských oblastí do 5 000 m n. m. Sloni jsou velice inteligentní a poměrně přizpůsobiví – důležitý je pro ně jen dostatek potravy a vody v teritoriu. Jsou to býložravá zvířata, která musí denně spořádat až 225 kg potravy. Stádo slonů dovede překonávat značné vzdálenosti, ale drží se při tom v blízkosti vody, protože každý slon potřebuje denně pít až 190 litrů vody a rád se koupe.  V současné době nejsou sloni ve většině zemí, ve kterých žijí, v bezpečí. Hlavním důvodem je rozšířené pytláctví – sloni jsou zabíjeni, protože spásají obilí nebo pro získání slonoviny, která je vysoce žádána na asijských trzích. Lidská populace v Africe rychle roste a v důsledku toho je více a více původních sloních habitatů osidlováno a zemědělsky obděláváno. Území, kde se mohou sloni volně pohybovat se stále zmenšují a konflikty mezi lidmi a divokými zvířaty jsou proto stále častější.

Máme aplikaci i pro iOS

Na začátku července loňského roku jsme Vám představili naši první mobilní aplikaci. Ta byla určena pro majitele mobilních telefonů s operačním systémem Android. V září pak přišla druhá aplikace, tentokrát pro majitele zařízení s operačním systémem Windows. A Vám s velkou radostí oznamujeme, že si můžete stáhnout aplikaci i pro třetí systém, který patří do TOP3 na mobilních zařízeních. Ať už vlastníte iPhone nebo iPad, věříme, že Vás naše aplikace pro systém iOS potěší.

Přehled o každém soustu astronautů

Pokud držíte dietu, nebo jen chcete zdravější životní styl, možná používáte mobilní aplikaci, která pomáhá sledovat vše, co jíte. Aplikaci už používají miliony lidí po celém světě a nyní tento trend dorazil i do vesmíru. Evropští astronauti začali zaznamenávat svá jídla do tabletu, aby měli oni i řídící středisko jistotu, že přijímají správné množství živin. Ve vesmíru je správně vyvážená strava spojená s pravidelným cvičením ještě důležitější než na Zemi – pomáhá totiž bojovat s negativními vlivy mikrogravitace na lidské tělo. Křehnutí kostí, svalová atrofie, vyčerpání zásob proteinů, tuků či vitaminu D – to jsou jen některá negativa letů do vesmíru.

Máme aplikaci i pro Windows

Na začátku července letošního roku jsme Vám představili naši oficiální mobilní aplikaci pro zařízení s operačním systémem Android, která zatím pracuje na necelých 400 zařízení. V článku jsme informovali i o tom, že zatím nechystáme vstup na další systémy, ale věci se někdy mění velice rychle. Je vidět, že mezi našimi čtenáři jsou lidé, kteří jsou ochotní ve svém volném čase něco vytvořit zdarma i pro ostatní. Jedním takovým člověkem je i pan Pavel Šebela, který pro nás vytvořil aplikaci pro systém Windows. Ta je k dispozici v internetovém obchodě a stejně jako aplikace pro Android je zdarma.

Představujeme Vám naši mobilní aplikaci

Vážení čtenáři a čtenářky, mám velkou radost, že Vás mohu prostřednictvím tohoto článku seznámit s novinkou, kterou jsme pro Vás připravili. Velice nás těší stále rostoucí zájem o náš web a proto se snažíme hledat i další možnosti, jak Vám usnadnit přístup k informacím. V minulosti se nás několik lidí ptalo, zda neuvažujeme o vytvoření mobilní aplikace, ale sami jsme nevěděli, co by v ní mělo být a tak to vždy vyšumělo do ztracena. Před pár měsíci se nám ale ozval pan Tomáš Klvaňa, který čte náš web a zároveň tvoří aplikace pro operační systém Android. A výsledek Vám dnes chceme představit.

Jak nepřijít o žádný přelet ISS?

Asi každý, kdo někdy večer nebo ráno zvedl hlavu k obloze, aby kromě krásy hvězd a dalších nebeských objektů pozoroval i přelet Mezinárodní vesmírné stanice, mi jistě potvrdí, že se jedná o silný zážitek. Člověk vidí na vlastní oči největší lidmi vyrobený objekt ve vesmíru – byť na vzdálenost několika set kilometrů. V dnešní době internetu a počítačů není problém vypočítat s několikadenním předstihem, kdy bude ISS pozorovatelná právě z našeho stanoviště. Ostatně i na našem portálu máte možnost si tyto informace snadno vyhledat. Jenže když je člověk v přírodě, tak se tyto údaje nehledají snadno. Přesto je tu jedno pohodlné řešení.