Ruský velitel lodi Alexander Misurkin a dva jeho američtí kolegové Mark Vande Hei a Joseph „Joe“ Acabá si v těchto chvílích užívají poslední hodiny na pevné zemi. Dnes pozdě večer totiž na zhruba pět a půl měsíce opustí povrch naší planety a vydají se na oběžnou dráhu, přičemž jejich útočištěm se stane Mezinárodní vesmírná stanice. Tento start si nenecháme ujít a zprostředkujeme Vám jej prostřednictvím živě a česky komentovaného přenosu.
Ke startu by mělo dojít dnes, tedy v úterý 12. září ve 23:17 středoevropského letního času, náš přenos spustíme zhruba 15 minut před startem, tedy okolo 23:00 SELČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, klikněte na název videa v levém horním rohu. Tím se dostanete na stránku přenosu na YouTube. Pokud z jakéhokoliv důvodu (třeba kvůli pomalému internetu, nebo datovým limitům) nemůžete sledovat video, bude pro Vás na této stránce připraven psaný online přenos, o který se bude starat Martin Gembec. Stránku není potřeba obnovovat – nové příspěvky se Vám zobrazí automaticky.
Zdroje informací:
https://spaceflightnow.com/
http://spaceflight101.com/
Zdroje obrázků:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1d/Soyuz_MS-06_crew.jpg
Dobrý den,
kde se prosím dají dohledat informace o startovním okně? Tady tuším, že bude asi okamžité.
Děkuji.
Na ISS býva okamžité okno.
Ano, tím jsem si byl skoro jistý, ale jak je to u jiných startů?
Popřípadě bych poprosil redakci Kosmonautix o doplněn této informace do předstartovního článku s přímým přenosem. Infografika se třeba 4 hodiny nezobrazuje.
Mnohokrát děkuji.
Tato informace není vždy dostupná, ale můžeme to do článků dávat.
To záleží na víc faktorech, Atlas V nebo raketoplány mívaly k ISS okno i několikaminutové.
Ano, Atlas V má startovací okno myslím cca 30-ti minutové (s lodí Cygnus).
Ano, tomu rozumím, jen by se tato informace mohla vyskytnout v úvodním článku, který obsahuje start a přenos (u komentovaných misí). Myslím si, že by to mohl užitečný tip pro redakci. Rád bych se dověděl délku sartovního okna dříve, než-li žačne samtný přenos s infografikou.
drobná chybka v datumu kde píšete „úterý 12. srpna“
Tihle “ hledači překlepů“ jsou již trapní. Je tam jasně psáno “ DNES “ !
> Tihle “ hledači překlepů“ jsou již trapní. Je tam jasně psáno “ DNES “ !
nevím co je na tom trapného. Mě se podobné věci stávají pořád a vždy jsem rád když mě někdo upozorní a já mohu svou chybu napravit. Ale pokud je zdejší komunita háklivá na takovéto přátelské upozornění, tak slibuji že tohle je můj poslední pokus sem nějak přispět.
Je to v pořádku, my jsme za upozornění rádi. 😉
Proč ta zloba?
Stačí jen přispěvovatele upozornit na tento odkaz Kontaktujte autora článku – hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
A nebýt hned tak striktní.
Děkuji, tenhle odkaz jsem až do teď přehlížel. Tak „možná“ příště.
to Houba: Dušan Majer reaguje hodně rychle na tu nahlášenou chybu. A co se týká mě, hlásím I chyby v čárkách v souvětí, komplikují mi čitelnost textu.
Na konci každého článku je žádost autora o kontakt v obdobných případech. Články jsou bezkonkurečně skvělé, kdyby pan H. je pořádně četl a kontaktoval autora není co řešit.
Chápu, ale mohl jste to říct trochu mírněji, pán to myslel dobře. 😉
Díky, opraveno.
Tu je už live prenos.
https://www.youtube.com/watch?v=zBx4C-UC4JQ
Co to je za novinku, prosím, ten psaný přenos? Býval jiný. Tohle je peklo na mob. zařízení.
Překvapení je i na naší straně, změnila se grafika u „dodavatele“ – Liveblogu.
No potěš koště teda 🙂
Věřte, že je to novinka i pro nás. 😀
Škoda že zase nebyl slyšet zvuk motorů při startu.
Nebyl ani v originálním přímém přenosu.
Oni zřejmě u přímých přenosu na tohle nehrajou a davaji přednost komentátorum. Viděl jsem ale na YouTube kanále od Televize Roskosmosu, že tam později davaji detajlnější záběry ze startů, včetně lepšiho zvuku a bez komentů..
Všechna čest za jejich HD videa z převozů raket, ty jsou dokonalá. A pokaždé kapku jiná. Minule mě zaujal ten přejezd, vojáci a ti diváci vývozu.
Mě spíš štve u těch ruských přenosů jiná věc.
Štve mě naprostá ignorace odpočtu a telemetrie při startu, nebýt Dušana, a nejspíš jeho stopek, tak o tom člověk ví prd. Třebas dnes si myslím, že to zbytečně přeháněli s tím živým záběrem rakety. Po odpojení bočních stupňů to mohli přepnout na ikonografiku, a nesledovat 4 nebo kolik minut pomalu hasnoucí tečku na obzoru. Hold mě asi SpaceX hodně rozmlsala. Ale když si vzpomenu na slova D. Majera, že před pár lety to video bylo jak točené kalkulačkou, tak si říkám zaplaťpánbů aspoň za tohle.
Infografiku Rusko vysiela treba si sledovať roscosmos prípadne tu je článok aj s animáciami infografikou videami atd http://nfos.eu/2017/09/13/704/
Je letová dráha pro přílet k ISS vedena stále stejnou trasou?
Mapují Kazaši pozice dopadu trosek po startu každého Sojuzu?
A jak je tento „hřbitov“ přístupný / nepřístupný – z hlediska možného rizika výskytu jedovatých látek?
Že by téma na nový článek od vás expertů, pokud to teda bude někoho zajímat?
😀
Díky celému týmu Kosmonautixu !!!
Díky za pochvalu i za tipy.
Je někde záznam příletu k ISS?
Určitě, stačí jen vyhledávat na YouTube heslo „Soyuz MS-06 docking“ – např. https://www.youtube.com/watch?v=vbFpagSZsGU
Je zvláštní, že při potvrzeném kontaktu ukazuje Kurs, že chybí ještě 5 metrů. Piloti jsou na tuto typickou odchylku zřejmě zvyklí. Nejpíš to nebude vzdálenost stykovacích uzlů, ale antén.
Dnes bylo krásně vidět, že poslední korekce se provádí i několik metrů před kontaktem. Bylo tam přibližování mírně mimo osu a systém to před kontaktem precizně srovnal.
Trochu mi u těch odpočtů chybí hlášení, co se kontroluje v T-30, T-20,… Rusové to zřejmě nevysílají a Američané to mívají schováno za hlas moderátora. Ani nevím, co říkají místo obvyklého „Go“, pokud je odpočet z nějakého důvodu zastaven.