Dva ruští kosmonauti, kteří právě pobývají na ISS – Fjodor Jurčichin a Sergej Rjazanskij se dnes odpoledne našeho času vydají na plánovanou kosmickou vycházku. Ve volném prostoru, kde na ně čeká řada úkolů – kromě instalace materiálových experimentů na vnější část stanice se můžeme těšit třeba na vypuštění pěti malých družic. Jurčichin navíc oblékne nový typ skafandru Orlan MKS, který tak projede ostrou zkouškou. Celý výstup můžete v našem článku sledovat živě – přenos by se měl spustit okolo třetí hodiny odpoledne, komentář začne o hodinu později a kosmonauti opustí přechodovou komoru v 16:45 našeho času.
Zdroje informací:
http://spaceflight101.com/
https://blogs.nasa.gov/
Zdroje obrázků:
http://spaceflight101.com/iss/wp-content/uploads/sites/37/2017/08/DHWaGyxWAAATSEu.jpg
V čem je vylepšený nový skafandr?
Stručně řečeno má vyšší komfort a bezpečnost. Je robustnější, snáze se používá, takže se zkrátí předvýstupové přípravy. Byl postaven na více než 20 použití, což odpovídá zhruba délce 6 – 7 let. Důležité je, že zvládne delší výstupy než starší modely – až devět hodin. Oproti minulým typům má automatický systém kontroly teploty, řídící počítač starající se o správnou funkci skafandru i všech jeho systémů. Novinkou je i odolnější vrstva na vnější části. Změnou prošla i vrstva zajišťující držení tlaku. Ta je nyní schopnější odolat anomálním situacím, takže mohlo dojít k vynechání záložní vrstvy. Díky tomu je oblek lehčí a ohebnější.
věčná škoda,že kosmonautix nezajišťuje český překlad k tomu co se děje během výstupu.
Výstupy jsou časově hodně dlouhé a nejsem si jist, že bychom po tak dlouhou dobu dokázali přinášet relevantní informace.
Dušan určitě něco dá do Dobývání vesmíru i s českým komentářem
Uvidíme, nechci nic slibovat, spíše bych to viděl jen na stručnou zmínku.
Není nebezpečný házet ty malý potvory takhle nazdařbůh ze stanice?
Není. Díky orbitální mechanice! Hození za stanici je mimořádně bezpečné – těleso letí o chlup pomaleji, než ISS, což způsobí, že opačný bod dráhy, než kde bylo odhozeno leží níže, než kde obíhá stanice. Díky tomu má o něco kratší oběžnou dobu než ISS, takže se na stejném místě a ve stejném čase nikdy nepotkají – rozestup mezi nimi se bude naopak stále zvyšovat. Stanice navíc udržuje sovu oběžnou dráhu a kompenzuje ztráty způsobené třením o atmosféru. To ještě více zvyšuje rozdíl v oběžných drahách.
https://m.youtube.com/watch?v=-hutA7In7GA
7:34? Nebyl to náhodou nejdelší výstup v ruských skafandrech? Předchozí rekord byl tedy 7:33.
Rekord drží dvojice Oleg Kotov, Sergej Rjazanskij – jejich výstup z 27. prosince 2013 trval 8 hodin a 7 minut.
Aha, tak ten jsem přehlédl.
Pro zasmání, přijel jsem z práce v 8 hodin a asi půl hodiny sem hledal, jak dlouho venku vlastně byli, byl jsem moc unavený, tak mi nedošlo, že pořád jsou ještě venku 😀