sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Neo Space Group

Saúdskoarabská společnost Neo Space Group (NSG) podporovaná suverénním investičním fondem se snaží pronajmout kapacitu na více oběžných drahách, aby posílila své postavení na družicovém trhu, dříve než bude vlastnit a provozovat svou vlastní konstelaci.

Fúze dat

Boeing plánuje předvést technologii senzorové fúze, která by mohla zlepšit vojenské situační povědomí kombinací dat z atmosférických a vesmírných senzorů. Tato fúze dat ze senzorů by mohla být doručena operátorům na zemi nebo pilotům.

SpaceNews

Týdeník SpaceNews, který se zabývá vesmírným zpravodajstvím slaví 18. září své 35. výročí.

Indické projekty

Indická vláda udělila souhlas s řadou velkých vesmírných projektů včetně návratu lunárního vzorku prostřednictvím mise Chandrayaan-4 a prvního modulu vesmírné stanice.

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Supertajfun pohledem z ISS

Americký astronaut Randy Bresnik, který minulý týden dorazil na ISS už stačil pořídit první opravdu velmi působivý snímek. Do zorného pole jeho fotoaparátu se včera (1. srpna) dostal supertajfun Noru. Jeho střed se v té době pohyboval na souřadnicích 24,7° severní šířky a 137° východní délky, tedy ve Filipínském moři. Rychlost větru se tehdy pohybovala kolem 46 m/s, tedy 165 km/h. Americký astronaut povedenou fotku nasdílel na sociální sítě, kde k nim přidal i svůj pocit: „Supertajfun Noru, úžasná velikost tohohle projevu počasí, doslova z něj cítíte jeho sílu – i z výšky 400 kilometrů.“ Náhledová fotka tohoto článku pak pochází z družice Suomi NPP, kterou provozuje americká agentura NOAA.

Supertajfun Noru, jak jej 1. srpna 2017 vyfotil Randy Bresnik z paluby ISS.
Supertajfun Noru, jak jej 1. srpna 2017 vyfotil Randy Bresnik z paluby ISS.
Zdroj: https://www.nasa.gov

Dnes už supertajfun zesílil. Jeho větry dosahují rychlosti 51,4 m/s, tedy 185 km/h. Vývoj běsnícího živlu samozřejmě nesledují jen astronauti z ISS. Neocenitelnou práci odvádí i satelity na oběžné dráze. Právě z jejich měření mohou meteorologové vysledovat, zda bude vzdušná masa mířící k jihozápadnímu Japonsku slábnout, nebo zda zesílí, případně jakou konkrétní oblast zasáhne jako první.

Noru vyfocený 2. srpna družicí Aqua.
Noru vyfocený 2. srpna družicí Aqua.
Zdroj: https://www.nasa.gov
Noru v infraspektru - vyfocený 30. července družicí Suomi NPP
Noru v infraspektru – vyfocený 30. července družicí Suomi NPP
Zdroj: https://www.nasa.gov

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/noru-npp-72417.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/iss052e023801_0.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/noru.a2017214.0405.1km.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/typhoonnoru-suominpp-073017-1555utc.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
MichaelM
MichaelM
7 let před

Ano, je tomu skutečně tak. Americký kosmonaut je po dědečkovi také fotograf. Celé své dětství strávil v jeho temné tmavé komoře. (To byla tenkrát taková místnost kde se ve tmě vyvolávaly a tiskly fotky.)

J.BRIČ
J.BRIČ
7 let před
Odpovědět  MichaelM

Jen tak pro zajímavost……filmy a fotky se vyvolávaly ve vývojce,ustálili v ustalovači a vypraly ve vodě.Potom se filmy i fotky usušili a bylo hotovo.Ale nikdy se netiskly.

Vojta
Vojta
7 let před
Odpovědět  J.BRIČ

Aby se z vyvolaného filmu (negativu) dostala fotka, musela se ještě zvětšit promítnutím na fotopapír, který se pak musel také vyvolat a ustálit. Tisk by tomu tehdy opravdu nikdo neřekl.

Profic
Profic
7 let před
Odpovědět  Vojta

Vývojka – Ustalovač – Přerušovač … Jen pro pořádek, bavíme se o barevné fotce.

[ultimatemember form_id="169357"]
[ultimatemember form_id="169356"]
https://kosmonautix.cz/2017/08/02/supertajfun-pohledem-z-iss/