sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

TraCSS

Koalice zástupců průmyslu žádá vedení podvýborů pro rozpočtové prostředky Sněmovny reprezentantů a Senátu aby financovaly systém koordinace vesmírného provozu (TraCSS) Úřadu pro vesmírný obchod (Office of Space Commerce).

Neptun

Čínští vědci navrhují první čínskou misi k Neptunu v roce 2033. Cílem je vypustit sondu s radioizotopovým pohonem na oběžnou dráhu Neptunu a studovat i jeho měsíc Triton.

European Launcher Challenge

Evropská agentura ESA 7. července oznámila, že společnosti Isar Aerospace, MaiaSpace, Orbex, PLD Space a Rocket Factory Augsburg postoupily do soutěže European Launcher Challenge. Každá společnost bude mít nárok na kontrakty v hodnotě až 169 milionů eur na vynesení institucionálních užitečných nákladů.

PTS-R

Americké vesmírné síly zrušily soutěž mezi společnostmi Boeing a Northrop Grumman na stavbu nové třídy komunikačních družic odolných proti rušení. Zrušený program, známý jako Protected Tactical Satellite Communication-Resilient (PTS-R), byl spuštěn v roce 2020.

Johnston

Americké letectvo odložilo návrh na výstavbu dvou raketových přistávacích ploch na atolu Johnston, odlehlém ostrově ve střední části Tichého oceánu. Důvodem jsou obavy o životní prostředí. Dne 5. července o tom informoval americký vojenský deník Stars and Stripes.

DARPA

Zástupce DARPA uvedl, že agentura zrušila projekt vesmírného jaderného pohonu DRACO, který vyvíjela společně s NASA. Důvodem je částečně analýza, která ukázala, že vývoj byl předběhnut pokrokem v konvenčních nosných systémech.

Národní geoprostorová agentura

Americká Národní geoprostorová agentura 2. července oznámila, že v rámci svého programu Luno, iniciativy zaměřené na rozšíření integrace umělé inteligence a komerčních dat do operací národní bezpečnosti, udělila zakázky komerčním firmám zabývající se družicovými snímky a analýzou v hodnotě přes 70 milionů dolarů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Supertajfun pohledem z ISS

Americký astronaut Randy Bresnik, který minulý týden dorazil na ISS už stačil pořídit první opravdu velmi působivý snímek. Do zorného pole jeho fotoaparátu se včera (1. srpna) dostal supertajfun Noru. Jeho střed se v té době pohyboval na souřadnicích 24,7° severní šířky a 137° východní délky, tedy ve Filipínském moři. Rychlost větru se tehdy pohybovala kolem 46 m/s, tedy 165 km/h. Americký astronaut povedenou fotku nasdílel na sociální sítě, kde k nim přidal i svůj pocit: „Supertajfun Noru, úžasná velikost tohohle projevu počasí, doslova z něj cítíte jeho sílu – i z výšky 400 kilometrů.“ Náhledová fotka tohoto článku pak pochází z družice Suomi NPP, kterou provozuje americká agentura NOAA.

Supertajfun Noru, jak jej 1. srpna 2017 vyfotil Randy Bresnik z paluby ISS.
Supertajfun Noru, jak jej 1. srpna 2017 vyfotil Randy Bresnik z paluby ISS.
Zdroj: https://www.nasa.gov

Dnes už supertajfun zesílil. Jeho větry dosahují rychlosti 51,4 m/s, tedy 185 km/h. Vývoj běsnícího živlu samozřejmě nesledují jen astronauti z ISS. Neocenitelnou práci odvádí i satelity na oběžné dráze. Právě z jejich měření mohou meteorologové vysledovat, zda bude vzdušná masa mířící k jihozápadnímu Japonsku slábnout, nebo zda zesílí, případně jakou konkrétní oblast zasáhne jako první.

Noru vyfocený 2. srpna družicí Aqua.
Noru vyfocený 2. srpna družicí Aqua.
Zdroj: https://www.nasa.gov
Noru v infraspektru - vyfocený 30. července družicí Suomi NPP
Noru v infraspektru – vyfocený 30. července družicí Suomi NPP
Zdroj: https://www.nasa.gov

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/noru-npp-72417.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/iss052e023801_0.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/noru.a2017214.0405.1km.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/typhoonnoru-suominpp-073017-1555utc.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
MichaelM
MichaelM
7 let před

Ano, je tomu skutečně tak. Americký kosmonaut je po dědečkovi také fotograf. Celé své dětství strávil v jeho temné tmavé komoře. (To byla tenkrát taková místnost kde se ve tmě vyvolávaly a tiskly fotky.)

J.BRIČ
J.BRIČ
7 let před
Odpověď  MichaelM

Jen tak pro zajímavost……filmy a fotky se vyvolávaly ve vývojce,ustálili v ustalovači a vypraly ve vodě.Potom se filmy i fotky usušili a bylo hotovo.Ale nikdy se netiskly.

Vojta
Vojta
7 let před
Odpověď  J.BRIČ

Aby se z vyvolaného filmu (negativu) dostala fotka, musela se ještě zvětšit promítnutím na fotopapír, který se pak musel také vyvolat a ustálit. Tisk by tomu tehdy opravdu nikdo neřekl.

Profic
Profic
7 let před
Odpověď  Vojta

Vývojka – Ustalovač – Přerušovač … Jen pro pořádek, bavíme se o barevné fotce.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.