Vědecká komunikační družice má problém

Aerodynamický kryt rakety Atlas V

Před pár dny jsme Vám poskytli pohled na družici TDRS-M, která měla 3. srpna startovat na raketě Atlas V. Nyní je však tento termín startu v ohrožení – na telekomunikační družici se totiž 14. července během usazování na vypouštěcí adaptér před uzavřením do aerodynamického krytu udál blíže nespecifikovaný incident. NASA pouze zveřejnila krátkou tiskovou zprávu, ve které uvádí, že její odborníci spolu s kolegy z firmy Boeing vyšetřují událost ve firmě Astrotech Space Operations, do které by měla být zapojena všesměrová anténa v pásmu S. Zatím nevíme, co přesně se mělo s anténou stát, ani v jakém stavu se nachází. Inspekce podobných incidentů ale téměř vždy znamená výrazné časové investice oproti původnímu plánu. Je tak ve hvězdách, zda se podaří dodržet avizovaný termín startu 3. srpna. O dalším dění Vás budeme informovat.

Spekulovat můžeme o nejrůznějších scénářích. Skořepina krytu možná při manipulaci zavadila o citlivou anténu, ale je otázka, zda ji vychýlila z pozice, nebo se jí jen dotkla. I to by totiž byla mimořádná situace, která by vyžadovala vyšetřování. Věřme tedy, že tato družice za 408 milionů dolarů není nějak závažně poškozená a aktuální událost pro ni nebude znamenat výrazný odklad.

Všesměrová anténa v pásmu S bude z družice vyklopená směrem k Zemi, přičemž během pozemních příprav a startu je složená a míří vzhůru. Jejím úkolem je poskytování telemetrie pozemním střediskům a přijímání pokynů. Této funkce má být schopna, i když by v případě destabilizace družice nemířila přímo k Zemi.

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/
http://spaceflight101.com/

Zdroje obrázků:
https://assets.cdn.spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2017/07/13193029/04.jpg

Vědecká komunikační družice má problém, 5.0 out of 5 based on 15 ratings
Pin It
(Visited 1 702 times, 1 visits today)
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky

Hlášení chyb a nepřesnostíClose

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (15 votes cast)
(Visited 1 702 times, 1 visits today)
Níže můžete zanechat svůj komentář.

Více se o tomto tématu dočtete zde »
(odkaz vede na příslušné vlákno diskuzního fóra www.kosmonautix.cz)


9 komentářů ke článku “Vědecká komunikační družice má problém”

 1. pbpitko napsal:

  To je mrzuté, ale lepšie že na to prišli teraz ako by na to prišli na orbite. Nech sa im to čo najskôr podarí opraviť. Nevadí ak to o pár dní oneskorí štart.
  pb 🙁

 2. CarlJARx napsal:

  V budově Astrotech Space Operations v Titusville došlo při závěrečných testech družice TDRS-M (Tracking and Data Relay Satellite) k poškození antény pro pásmo S. Agentura NASA a výrobce družice firma Boeing nyní prověřují, co se vlastně stalo. Zatím není jasné, zda bude mít incident dopad na plánované datum startu (3. srpna z Cape Canaveral).
  Zdroj:
  https://novinkykosmonautiky.blogspot.cz/

 3. CarlJARx napsal:

  Nevím zda opravdu dobře čtu v článku, tak radši citace:

  “Spekulovat můžeme o nejrůznějších scénářích. Skořepina krytu možná při manipulaci zavadila o citlivou anténu, ale je otázka, zda ji vychýlila z pozice, nebo se jí jen dotkla.”

  Spekulace je stále jen spekulace.
  Já jsem dával odkaz o potvrzení, že se jedná o anténu.
  Ale zřejmě nejsem oprávněn a mohu čerpat jen z Vašeho webu.
  OPĚT se omlouvám, že se do toho pletu.

Zanechte komentář

You must be logged in to post a comment.