Vesmírné výzvy – květen 2017

Peggy Whitson EVA zdroj:nasa.gov

Květen přál výstupům astronautů do volného prostoru. Na ISS si vyzkoušeli plánovaný s kulatou číslovkou i jeden mimořádný servisní výstup. Podíváme se také na starty raket. Z Nového Zélandu vzlétla premiérově k nebesům raketa Electron, vyznačující se novátorskými přístupy a využíváním moderních technologií. Falcon 9 od SpaceX nám tentokrát neukázal, co nese pod ochraným krytem, zato se při přistávání předvedl z dosud nevídaných perspektiv. Po rekordně dlouhé misi se vrátil z vesmíru armádní miniraketoplán X-37B. Závěr bude patřit sondě Juno, jež pořídila úchvatné záběry krále planet, Jupitera a přinesla velmi zajímavé poznatky ohledně jeho fyzikálních vlastností.

Šest velkých témat je tedy představeno a zbývá lehce poodkrýt nabídku rubriky Kosmonautika v kostce.
Ta se hodně točí okolo sondy Cassini, kosmodromu Kourou, rakety Falcon 9, teleskopů JWST a Euclid, raketoplánu Skylon, nové éry NASA, reprezentované raketou SLS a lodí Orion, nebo českého a slovenského cubesatu.

Květnové Vesmírné výzvy jsou pro vás nachystány. Stačí jen kliknout na obrázek videa, případně na odkaz pod ním.


Nezobrazuje-li se vám video správně, klikněte na přímý link na stream.cz

Vesmírné výzvy jsou součástí celé sekce na Stream.cz pod názvem Dobývání vesmíru, kde stejnojmenný pořad přináší každý týden události z kosmonautiky. V této sekci je i astronomický pořad Noční oblohabonusová videa, jako Vesmírné dotazy nebo záznamy kosmonautických přednášek Tomáše Přibyla, Dušana Majera a Lukáše Houšky.

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/iss050e028908.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fc/Play_icon_status.png

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

4 komentářů ke článku “Vesmírné výzvy – květen 2017”

 1. Jirka napsal:

  Dobývání vesmíru sleduji pravidelně. Už před delší dobou jsem si stěžoval, proč ho publikujete na stream.cz, který poskytuje videa jen přes flashový přehrávač. Dnes se konečně potvrdily moje obavy a můj linuxový Flash není schopný to video přehrát (zasekne se na reklamě). Tak tedy vřelé díky.

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Se Streamem mám perfektní zkušenosti i po lidské stránce. Pokud Vám nejde video přehrát, je chyba na Vaší straně, protože všem to normálně funguje. Doporučuju jiný přehrávač, nebo počítač s jiným operačním systémem. Pokud máte s přehráváním stále problém, zkuste si pořad přehrát přímo na Streamu – problémy mohu být s vloženým videem. Pokud problémy stále přetrvají, kontaktujte přímo technickou podporu Streamu, kde Vám jistě poradí, jak dále postupovat. Ze Streamu ale rozhodně odcházet nechci, protože jsem zde maximálně spokojený.

  • DomoKun napsal:

   Doporučím zaexperimentovat s různými blokátory reklam, ač to zde píšu nerad tak jsem to řešil přesně takto, u různých distribucí ruzná řešení…s youtubem zde bohužel nepochodíte i když je to bezesporu nejvychytanější platforma.Přeji hodně štěstí, popřípadě vyzkoušet více různých prohlížečů.
   Jako finální řešení pak je stáhnout si video ze streamu pomoci online downloaderu, ale to chce také zkoušet hodně než najdete fungující systém.
   Hodně štěstí při obcházení tohoto k dívákům nepřátelského webu.

 2. Omni napsal:

  Nabitý díl, děkuji. Celý díl mě dneska fascinovalo, kolik lidí je do vesmírného businessu zapojeno, kolik odborníků, kolik borců, kolik peněz to musí stát, jak se řeší zastupitelnost, dovolené, jak se vychovávají další odborníci, jak se ty velké projekty logisticky řídí…. fascinující!!!!

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.