Vím, psali jsme o tom už několikrát – Dalekohled Jamese Webba byl uložen do vakuové komory na Johnsonově středisku, kde podstoupí vakuové a termální zkoušky napodobující podmínky ve vesmíru. Jenže prostě nemůžeme odolat a musíme o tom opět informovat. Objevilo se totiž video, které celý proces detailně ukazuje. Kromě toho, že můžeme vidět obrovské množství detailů, které ukazují komplexnost celého systému se nám v plné kráse ukáže to, jak obrovská je optická sestava JWST i to, jaké rozměry má ona vakuová komora. Člověk může stokrát číst, že průměr zrcadla je šest a půl metru, nebo že se v téhle komoře testoval hardware pro projekt Apollo, ale po zhlédnutí videa většina z nás bude muset rukou přitlačit spodní čelist zpátky k horní. Je to opravdu mimořádná podívaná.
Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/
Zdroje obrázků:
https://svs.gsfc.nasa.gov/…/OTIS_Move_10_3_16__Part_2.01024_print.jpg
Díky za upozornění ohledně spadlé čelisti, hodilo se 🙂 To ohnisko to mělo tak tak.
Jestli se někdy dočkáme ještě většího teleskopu, tak to bude chtít větší komoru 😀
Dockat se noveho teleskopu s NASA??? Za 25 miliard a 30 let prace možná… Ale to uz si ten vesmir radsi nakreslim 😉
Ale nie JWST vyvíjali takmer od základu väčší teleskop by bol podľa mňa len rozšírenie s použitím podobných prvkov a nestál by 25 mld. Podobný princíp sa použije na Mars rover 2020 len s tým že tam sa zväčšovať nič nebude.
Ta perspektiva je opravdu úžasná. A to je JWST ve složeném stavu. Kolem 3:50 jsem si vzpomněl na jednoho řidiče kamionu co špatně odhadl výšku tunelu a dopadlo to špatně…
Tak to já si vzpomněl na jednoho autobusáka, co mu to vycházelo v traťovém podjezdu na centimetr a vždycky to tamtudy kalil a smál se, jak se neznalí instinktivně přikrčili. No a pak tam jednou vozili písek a ta horní hrana vždycky z té hromady kousek smetla na silnici… no a pak se tam už nevešel 🙂
Je celkom zaujimave, ze ho do vakuovej komory posielaju rozlozeny s vytiahnutyn ohniskom. Nejako by som cakal, ze tento mechanizmus bude jeden z prvych, ktore chcu vo vakuu otestovat.
On je trochu problém v tom, že ramena mechanismu, který drží sekundární zrcadlo jsou dimenzována na stav beztíže. Když se zkouší rozkládání na Zemi, kde je pochopitelně přitažlivost, je k tomu potřeba poměrně velká konstrukce, která ramena odlehčuje, aby všechno klapalo správně.
Tak z těch borců v „nikábech“ by si mohli vzít příklad leckteří makáči z oboru montáže „kosmického železa“. Státní příslušnost nepíšu, takhle to snad projde bez OT přestřelky. 🙂
Stargate 🙂
rozmyslam, ci vzdialenost ohniska schvalne navrhli tak aby im to do tej komory vliezlo, alebo to nahodou tak vyslo ze sa to tam len tak tak vojde.
Řekl bych, že s tím počítali. 😉
ja musim ocenit ten astrofyzikalne prociteny megakrkanec kameramana ve 00:02:30. zrejme uz snizovali tlak a uteklo mu par bublinek. jen doufam, ze to neprsk na primarni zrcadlo.
celou tu hi-tech operaci mi to znacne zlidstilo.
🙂 🙂 Máte po ránu úžasný postřeh. 🙂
Úžasné !