ŽIVĚ A ČESKY: Cesta k asteroidu Bennu začíná

Nalijme si čistého vína – všechny starty raket jsou na pohled zajímavé, ale přesto mají některé z nich něco navíc. Pokud raketa vynáší náklad mimo zemské gravitační pole, pak zcela právem vzbuzuje zaslouženou pozornost. Letos jsme se dočkali jen evropsko-ruské mise ExoMars 2016, která míří k Marsu. Druhým startem letošního roku, který míří dál, než jen na oběžnou dráhu Země je americká mise OSIRIS-REx. Ta si klade za cíl prozkoumat blízkozemní asteroid Bennu, odebrat z něj až dva kilogramy vzorků a dopravit je na Zemi. Tato mise bude trvat sedm let, ale všechno začíná startem a právě ten Vám zprostředkujeme formou česky komentovaného přímého přenosu.

Ke startu by mělo dojít zítra, tedy v pátek 9. září v 1:05 středoevropského letního času. Naše přenosy běžně spouštíme 15 minut před startem, ale vzheldem k významu aktuální mise uděláme výjimku a začneme 45 minut před startem, tedy okolo 0:20. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, klikněte na název videa v levém horním rohu. Tím se dostanete na stránku přenosu na YouTube. Pokud z jakéhokoliv důvodu (třeba kvůli pomalému internetu, nebo datovým limitům) nemůžete sledovat video, bude pro Vás na této stránce připraven psaný online přenos. Stránku není potřeba obnovovat – nové příspěvky se Vám zobrazí automaticky.

I dnes jsme pro Vás v pravém menu připravili živý chat, který probíhá u online přenosu na YouTube. Můžete tak živě sledovat, o čem je zrovna řeč.

Zdroje informací:
http://spaceflight101.com/
http://spaceflightnow.com/
http://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/32/Osiris-rex_tvac_2-11-16_0971.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

26 komentářů ke článku “ŽIVĚ A ČESKY: Cesta k asteroidu Bennu začíná”

 1. Spytihněv napsal:

  Člověk je otrlej čtenář zpráv o kosmickém výzkumu. Ale občas narazí i na hlody, které se poněkud vymykají všemu, co se dá vstřebat. Například zde z článku o misi na Aktuálně.cz:

  Mise na asteroid Bennu tak trochu připomíná děj amerického sci-fi filmu Armageddon z devadesátých let. „Akorát tu chybí Bruce Willis (v kosmické lodi žádní lidé nejsou) a raketoplány, které NASA přestala využívat v roce 2011,“ naráží na podobnost s hollywoodským trhákem CNN.

 2. Jaroslav Alois napsal:

  Podle DNS je nyní 160 tis km od Země. Poněkud matoucí jsou údaje o sedmi letech letu, mohou vyvolat asociaci u veřejnosti že tam poletí sedm let. Má tam být ale za 505 dní, tj. 1,5 roku, další tři roky bude zkoumat asteroid a zbytek do sedmi let zabere cesta domů, pokud nenastanou nějaké komplikace.

 3. Karel Zvoník Redakce napsal:

  Dugi díky za přenos. Byl to parádní zážitek.

 4. Spytihněv napsal:

  Noční přenos jsem ostudně nedal, ale záznam teď ano (aniž bych tušil, co se v noci dělo, takže napínavý zážitek to byl tak jako tak). Poděkování komentátorovi a gratulace do NASA. Super 🙂

 5. Jaroslav Alois napsal:

  Okolnosti mi znemožnily sledovat start, těšil jsem se na to , zkrátka smůla. Potěšující je, že to klaplo. Už aby měli Američané superraketu, pak snad odpadne zdlouhavé cestování po Sluneční soustavě.

  • Vojta napsal:

   Neodpadne. Superraketa je sice fajn, ale je příšerně drahá, takže ji nebudou plýtvat na vynášení „obyčejných“ meziplanetárních sond. Spíš se budeme děsit toho, že ji rozumně nevyužijí a skončí předčasně v muzeu. I když já jsem optimista a věřím, že se tak nestane.

   • gg napsal:

    Já se mnohem víc těším třeba na Vulkan, ten bude mnohem užitečnější.

 6. gg napsal:

  Drobná korekce ohledně odběru vzorků: příslušný nástroj na sondě by měl mít tři zásobníky dusíku, tedy dost na celkem tři možné pokusy.

 7. Rudolf Šíma napsal:

  Skvěle připravený přenos. Děkuji všem zúčastněným. Dobrou noc. 🙂

 8. bill napsal:

  Dekuji. Byl to zazitek! 🙂 brou noc

 9. kopapaka napsal:

  A kdyby si to někdo chtěl zkouknout předem….

  https://www.youtube.com/watch?v=I_lFMqOpwR8

  Plus pár dalších věcí 🙂

 10. Jožka Somík napsal:

  Naštěstí ráno nevstávám do práce, takže budu koukat a držet palce!

 11. dolph1888 napsal:

  Ťuky, ťuky, ťuk … zaťukal jsem na dřevo věřme, že vše dopadne jak má – dobře. Sledovat mohu bohudík z pevné, protože mobilně mám již 10 GB (1/3 měsíce) vyčerpáno, a musel jsem dokoupit dalších 10 GB. Tarify jsou směšné, „vysát“ na konzum lze i 18 GB – denně, škoda slov.

 12. tonda napsal:

  Tak to je fajn:Slibuju,že tady budu!Jen si přeju,aby to dopadlo na výbornou,max.chvalitebně,ale nechci žádné prskavky ani nic jiného,držím palce už od teď!!

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.