sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Virgin Galactic

Společnost Virgin Galactic oznámila, že výroba nových suborbitálních kosmických letounů je i nadále na dobré cestě, aby umožnila zahájení komerčních letů v polovině příštího roku, a zároveň zvažuje obnovení prodeje letenek.

Landspace

Čínský startup Landspace v sobotu vynesl na oběžnou dráhu šest družic Tianyi. Družice vynesla raketa Zhuque-2E z rampy v testovací oblasti Dongfeng Commercial Space Innovation Test Area v raketovém středisku Jiuquan.

NGA

National Geospatial-Intelligence Agency (NGA) se připravuje na otevření svého nového kampusu „NGA West“ severně od centra St. Louis koncem září. Toto otevření je vyvrcholením téměř desetiletého úsilí o modernizaci působnosti agentury na Středozápadě.

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Potvrzeno! Stupeň Falconu podepřel robot!

V článku, který vyšel jen před dvěma hodinami jsme Vás informovali o příjezdu dvou stupňů Falconu 9 do dvou přístavů na opačných pobřežích USA. Tato zpráva s tím sice souvisí, ale je tak mimořádná, že jsme se rozhodli pro ni vyčlenit samostatný článek. Opakovaně použitý stupeň číslo 29, který minulý pátek startoval z Floridy s družicí BulgariaSat-1 je totiž jištěný robotem, na jehož nasazení jsme čekali několik měsíců. Do tohoto článku budeme postupně přidávat fotky, které se objeví. Ruku na srdce – příjezdů prvních stupňů do přístavu jsme už viděli několik, ale tohle je žhavá novinka.

Tenhle robot zatím nemá oficiální jméno. Někdo mu říká Roomba podle robotických vysavačů, občas narazíte i na jméno Optimus Prime, ale nejčastěji se setkáte s pojmenováním Octograbber, což se dá velmi volně přeložit jako „zachytávač octawebu“. Octaweb je mechanická struktura ve spodní části prvního stupně, do které jsou vsazeny motory Merlin. Detailní článek o robotovi najdete na webu elonx.cz.

Ve spodní části jsou vidět bílá ramena, která zachytila první stupeň.
Ve spodní části jsou vidět bílá ramena, která zachytila první stupeň.
Zdroj: http://imgur.com
V pravé části snímku je vidět rameno robota.
V pravé části snímku je vidět rameno robota.
Zdroj: https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net
Detail ramen robota
Detail ramen robota
Zdroj: https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net
Celkový pohled
Celkový pohled
Zdroj: https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net
Detailní pohled na spodní část prvního stupně s ramenem robota.
Detailní pohled na spodní část prvního stupně s ramenem robota.
Zdroj: https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net
Rameno zachytilo první stupeň mezi spodními výklopnými klouby dvou nohou.
Rameno zachytilo první stupeň mezi spodními výklopnými klouby dvou nohou.
Zdroj: https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net
Fotograf je na úrovni paluby - proto jsou pokusy o vyfocení těla robota nepříliš úspěšné.
Fotograf je na úrovni paluby – proto jsou pokusy o vyfocení těla robota nepříliš úspěšné.
Zdroj: https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net
Octograbber v akci.
Octograbber v akci.
Zdroj: https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net
Archivní snímek z března 2017: Robot na plošině Of Course I Still Love You.
Archivní snímek z března 2017: Robot na plošině Of Course I Still Love You.
Zdroj: https://i.redd.it
Fanouškovská vizualizace robota Roomba.
Fanouškovská vizualizace robota Roomba.
Zdroj: https://forum.nasaspaceflight.com/

Zdroje informací:
https://twitter.com/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/DDfXsyIXYAAGzWV.jpg:large
http://i.imgur.com/OYfyvcN.jpg
https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/…0d820dcfc594195f69fc09654ab1d5b3&oe=59C9B28F
https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/…ac8e599b711411e5deeb07f52e952a0f&oe=59E139A2
https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/…c6969abe2e0efa1358464cedbb139af2&oe=5A0DB001
https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/…78bcd3496477d4c72a42fce8686ddec1&oe=59C7F619
https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/…1313cd77e3127268ff39d66ebe0fd189&oe=59DB4995
https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/…17c7e2edad955acbf688bb052d601f1f&oe=59C45EC2
https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/…2f4a5638f4ad07c516d6edc692599539&oe=59DF3FA2
https://i.redd.it/2fu2yvdpanmy.jpg
https://forum.nasaspaceflight.com/…42511.0;attach=1411270;image

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
24 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
RiMr
RiMr
7 let před

Tak to je pecka!!!
A zajímavé je, že zjevně je robot použitelný nejen po „nominálních“ přistáních.

Adam Trhoň
Adam Trhoň
7 let před

Doufám, že bude k dispozici záznam robota z palubní kamery…

Fantasta
Fantasta
7 let před
Odpověď  Adam Trhoň

Taky jsem strašně zvědavý, jak to doopravdy funguje, ale obávám se, že moc detailů nám asi neukážou – přeci jen je to know how, ke kterému se těžce dopracovali, mnohdy i metodou pokusu a omylu. Taky bych strašně rád viděl detailní přistání, ale chápu, že nám vše neodhalí. Jsem vděčný i za to , co nám ukazují reálně, jsou to fantastické obrázky, od jiných agentur donedávna zapovězeny . Včetně telemetrie. Díky Spacexi 🙂

Tomáš Kratochvíl
Tomáš Kratochvíl
7 let před

Paráda, souhlasím. Skutečnost, že robot dokáže zachytit i takto nakloněný stupeň podle mého názoru vyplývá z nutnosti. Vzpěry robota musí být plně a nezávisle nastavitelné, aby se vždy trefily do ukotvení na octawebu. Až to ještě trochu vyladí, možná bude robot schopný takto nakloněný stupeň srovnat do kolmice a tradá…

Samo
Samo
7 let před

Kolmica by bol luxus ale stupeň by mal potom menšiu základňu nemyslím že to budú riskovať krivý stupeň nevadí a pri premiestnení na pozemný stojan sa zrovná.

Petr
Petr
7 let před

Zajimava je ta spekulativni animace. Sam za sebe bych zachytne zarizeni cekal jako ramena po stranach plosiny (samozrejme uzpusobena pro zachyt stupne v ruznych polohach) ktere to chytnou relativne rychle ve vyssi vysce. To sibovani robotem mi prijde desne slozite.

Vi se uz proc je tak nakrivo?

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Petr

Nakřivo je docela určitě proto, že přistání bylo tvrdé. V nohách jsou deformační zóny(voštiny z hliníku), které v případě potřeby pohltí přebytečnou energii a zdeformují se.

Jirka Hadac
Jirka Hadac
7 let před
Odpověď  Dušan Majer

Jeste ze to tam nekdo nedal otocene trebas o 90 stupnu. V tomhle vede FKA, a tim otocenym senzorem o 180o. Tohle je obecne prusvih kompozitu, ty jejich vlastbosti se scitaji jen pri spravnem pouziti, nekdy muzou naopak svemu puvodnimu ucelu byt na skodu, krasny obrazek je v ucebnici dimenzovani, jak se napriklad nema navrhovat pruzny spoj:-)

maro
maro
7 let před
Odpověď  Jirka Hadac

Tak zrovna po otočení o 180 stupňů je voštinový díl úplně stejně funkční. Je to prostě včelí plástev. Jiné vlastnosti to má při otočení o 90 stupňů.

kopapaka
7 let před

Tak na té animaci je úžasné hlavně to logo na raketě…
Slušelo by i použitým Falconům 🙂

Vojta
Vojta
7 let před

Skvělé. Předpokládám, že si pár zaměstnanců SpaceX (a jejich rodin) oddychlo, že už nemusí na palubu zajišťovat stupeň ručně.

Geo
Geo
7 let před

Super ! Zdržení podle mne způsobil fakt , že byla využita naplno deformační zóna na jedné straně a robot podle některých snímků měl problém dostat se pod motory Merlin .
Galerie z níž jsem čerpal : http://imgur.com/a/jsYHm

Tomáš Králik
Tomáš Králik
7 let před

Neviem ako iní, ale „příjezd prvního stupně do přístavu“ bude pre mňa vždy ako pohľad na malý zázrak. Som totiž študovaný technik a zakaždým keď vidím ako sa trafia s tou 50 metrovou cigaretou na to X…

Geo
Geo
7 let před

V každém případě bylo přistání adrenalinové , přidávám detail na lehkou deformaci jedné z noh z prvního stupně no.29 .comment image?oh=2006edeb783fc409c8fb9cb24aa252d2&oe=59CF04A8

Johanka
Johanka
7 let před

A co na palubě drží toho robota? Vystačí si adhezí?

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Johanka

Informace bohužel nejsou podrobné a zrovna tohle tam chybí. mezi fanoušky se hodně spekuluje o magnetech (nepravděpodobné), nebo o Vámi zmíněné adhezi. Robot je placatý a poměrně těžký – má tedy nízko těžiště a pokud jsou jeho pásy gumové (nevíme – opět jen usuzujeme), mohlo by to stačit. Stejně tak je možné, že stupeň byl dodatečně připevněn k palubě pomocí klasických řetězů – tak jako tomu bylo u minulých misí bez robota.

Johanka
Johanka
7 let před
Odpověď  Dušan Majer

OK, díky za odpověď… 🙂

tyčka
tyčka
7 let před
Odpověď  Dušan Majer

Elektromagnety by ho mohli přidržet do té doby, než technici tu raketu ještě víc zajistí a případně i toho robota nějak víc připevní.

mave
mave
7 let před
Odpověď  Dušan Majer

Já jsem si taky vždy myslel, že nejlepší by byly magnety a nevím proč se vám to zdá nepravděpodobné. Samozřejmě ne elektromagnety, ale permanentní magnety, které se běžně používají všude tam kde se manipuluje s oceli. Pokud je paluba ocelová tak se mi to zdá jako to nejjednodušší a spolehlivé řešení. I relativně malý magnet může mít nosnost několika tun. Takže za mne velice pravděpodobné.

RiMr
RiMr
7 let před
Odpověď  mave

…tak já teda nevím, ale třeba jeřáby na kovošrotech používají právě elektromagnety. Jakyste proboha chtěl uvolňovat takový permanentní magnet ?

mave
mave
7 let před
Odpověď  mave

Jasně, ale jeřáb v kovošrotu má dá se říct neomezený přísun elektrické energie, což si asi o robotovi na plošině uprostřed oceánu nedá říct. Takže tam použití permanentních nebo elektropermanentních magnetů dává smysl.
A uvolnit permanentní magnet o nosnosti třeba jedné tuny zvládne i malé dítě.
https://www.youtube.com/watch?v=eNhnfUEBQx0
A elektropermanentní spotřebová energii jen při uchycení a uvolnění magnetu.

Vojta
Vojta
7 let před
Odpověď  Johanka

Teoreticky by se mohl k palubě přišroubovat, ale pokud funguje spíš jako podpěra kvůli snížení námahy nohou a ne proti převrácení, tak by si měl vystačit s adhezí. Když si vezme na záda část tíhy rakety, tak se jen tak nepohne.

RiMr
RiMr
7 let před
Odpověď  Vojta

Chtělo by to vědět hmotnost a těžiště přistavšího stupně a hmotnost hujera (je to prostě podlézavá vtěrka… 🙂 ) a jak se po připojení hujera to těžiště posune dolů.

kopapaka
7 let před

Permanentní magnet stačí přes páku odklonit a jde odtrhnout…

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.