sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

SpaceNews

Týdeník SpaceNews, který se zabývá vesmírným zpravodajstvím slaví 18. září své 35. výročí.

Indické projekty

Indická vláda udělila souhlas s řadou velkých vesmírných projektů včetně návratu lunárního vzorku prostřednictvím mise Chandrayaan-4 a prvního modulu vesmírné stanice.

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Rozvinovací solární panel na ISS

O experimentu ROSA (Roll Out Solar Array) jsme na našem webu již psali. Tento nový typ solárního panelu, který je schopný se na oběžné dráze rozvinout, dopravila na Mezinárodní vesmírnou stanici soukromá loď Dragon. Před několika hodinami začala na ISS robotická operace, jejímž úkolem bylo vyjmout ROSA z nákladového prostoru Dragonu (tzv. trunku) a vyzkoušet klíčový prvek celého systému – rozvíjecí mechanismus, který se postará o rozložení svinutého solárního panelu.

Snažení bylo v 7:45 našeho času korunováno úspěchem a v dalších sedmi dnech tak bude staniční paže držet rozvinutý solární panel, přičemž senzory budou sledovat celou řadu veličin – kromě toho, kolik elektřiny panel vyrobí, se má kontrolovat jeho teplota, pnutí, kinematika, rychlosti a akcelerace pohybů. Pozemní týmy jsou zvědavé také na změny tvaru mezi stavem při plném osvětlení a v kompletním stínu. Na celé rozvinutí svinovacího solárního panelu se můžete podívat v přiloženém časosběrném videu.

Zdroje informací:
https://www.facebook.com/
https://www.youtube.com/

Zdroje obrázků:
https://www.youtube.com/watch?v=8zyZjao8aMQ

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Štítky:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Štěpán
Štěpán
7 let před

Pěkně jde na videu vidět, jak se celé rameno přesouvá a kolik to celé zabere času… 🙂 díky moc

peter
peter
7 let před

fhu..človek si to často neuvedomí, ale DEXTRE je brutálna vec

Petr Čech
7 let před

Jako v Kerbal Space Program 😀

Kuba
Kuba
7 let před

„Takovy prace, a pritom takova blbost!“

ventYl
ventYl
7 let před

Aj narabanie s vecami v trunku nakladnej lode prebieha v rovnakom rezime, ako zachyt lode samotnej? Teda zachyt urobi posadka stanice a samotne zadokovanie uz urobi pozemne stredisko, resp. v tomto pripade by zachytenie predmetu na Dextre vyriesili kozmonauti a s ramenom si uz potom narabala zem? Cely ten proces trval nehorazne dlho…

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpovědět  ventYl

Pokud se nepletu, tak tahle operace je kompletně v rukou pozemních týmů.

pbpitko
pbpitko
7 let před

To kanadské rameno je zázrak.
P.S. Ten solárny panel nebol náhodou
made in Solar City ?
pb

https://kosmonautix.cz/2017/06/18/rozvinovaci-solarni-panel-na-iss/