sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

LeoLabs

Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

NOAA

Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

EchoStar

Společnost EchoStar odložila možné podání návrhu na vyhlášení bankrotu, aby měla více času na jednání s regulačními orgány, které přezkoumají, zda americký družicový operátor dodržuje podmínky vázané na jeho licence.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Rozvinovací solární panel na ISS

O experimentu ROSA (Roll Out Solar Array) jsme na našem webu již psali. Tento nový typ solárního panelu, který je schopný se na oběžné dráze rozvinout, dopravila na Mezinárodní vesmírnou stanici soukromá loď Dragon. Před několika hodinami začala na ISS robotická operace, jejímž úkolem bylo vyjmout ROSA z nákladového prostoru Dragonu (tzv. trunku) a vyzkoušet klíčový prvek celého systému – rozvíjecí mechanismus, který se postará o rozložení svinutého solárního panelu.

Snažení bylo v 7:45 našeho času korunováno úspěchem a v dalších sedmi dnech tak bude staniční paže držet rozvinutý solární panel, přičemž senzory budou sledovat celou řadu veličin – kromě toho, kolik elektřiny panel vyrobí, se má kontrolovat jeho teplota, pnutí, kinematika, rychlosti a akcelerace pohybů. Pozemní týmy jsou zvědavé také na změny tvaru mezi stavem při plném osvětlení a v kompletním stínu. Na celé rozvinutí svinovacího solárního panelu se můžete podívat v přiloženém časosběrném videu.

Zdroje informací:
https://www.facebook.com/
https://www.youtube.com/

Zdroje obrázků:
https://www.youtube.com/watch?v=8zyZjao8aMQ

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Štěpán
Štěpán
8 let před

Pěkně jde na videu vidět, jak se celé rameno přesouvá a kolik to celé zabere času… 🙂 díky moc

peter
peter
8 let před

fhu..človek si to často neuvedomí, ale DEXTRE je brutálna vec

Petr Čech
8 let před

Jako v Kerbal Space Program 😀

Kuba
Kuba
8 let před

„Takovy prace, a pritom takova blbost!“

ventYl
ventYl
8 let před

Aj narabanie s vecami v trunku nakladnej lode prebieha v rovnakom rezime, ako zachyt lode samotnej? Teda zachyt urobi posadka stanice a samotne zadokovanie uz urobi pozemne stredisko, resp. v tomto pripade by zachytenie predmetu na Dextre vyriesili kozmonauti a s ramenom si uz potom narabala zem? Cely ten proces trval nehorazne dlho…

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  ventYl

Pokud se nepletu, tak tahle operace je kompletně v rukou pozemních týmů.

pbpitko
pbpitko
8 let před

To kanadské rameno je zázrak.
P.S. Ten solárny panel nebol náhodou
made in Solar City ?
pb

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.