Trojitá nálož startů za 24 hodin

Tak jestli se tohle povede, pak se máme na co těšit! Na prvního června jsou totiž nezávisle na sobě plánovány hned tři starty kosmických raket – japonská, evropská a americká by měly vyrazit k obloze a fanoušci kosmonautiky tak budou mít opravdu hodně nabitý čtvrtek. Většinou se Vám snažíme v článcích přinášet přímé přenosy startů raket, ale čtvrtek bude specifický, jelikož připravujeme česky komentovaný přímý přenos ze startu Falconu, rozhodli jsme se, že na zbývající dvě události Vás pozveme již v tomto článku.

Prvním plánovaným startem je japonská raketa H-2A 202, která odstartuje z kosmodromu Tanegašima už ve 2:20 našeho času. Vynášeným nákladem bude družice QZS-2 bývá též označována jako Michibiki-2. Jde o druhý z plánovaných čtyř satelitů navigačního systému Quasi-Zenith Satellite System, který buduje Japonsko pro své účely a pro okolní země. Pokud by se našel nějaký ponocovatel, mohl by start sledovat například na webu spaceflightnow.com, nebo přímo na YouTube kanálu japonské agentury JAXA.

Druhým a asi nejsledovanějším startem bude start rakety Falcon 9 v1.2 z Floridy. Nosič od SpaceX má za úkol dopravit k ISS zásobovací loď Dragon, která bude poprvé použita opakovaně. Už za několik hodin vydáme k celé misi rozsáhlý článek a ve čtvrtek se můžete těšit na malý článek s živě a česky komentovaným přenosem. Startovat by se mělo ve 23:55 našeho času.

Poslední start sklouzne z našeho hlediska až na 2. června, ale pokud bychom se na celou věc dívali z pohledu světového času, je to stále 1. červen. Navíc tento start by měl proběhnout do 24 hodin od japonského QZS-2, takže můžeme trochu přimhouřit oči. Start evropské rakety Ariane 5 s telekomunikačními družicemi ViaSat-2 pro vysokorychlostní internet v Severní Americe a Eutelsat 172B pro široké využití od televizního vysílání až po datové služby pro oblasti Tichého oceánu od západního pobřeží USA po východní Asii, je zatím plánován do časového okna 1:45 – 2:45 našeho času. Přímý přenos budete moci sledovat přímo na webu společnosti Arianespace.

Věřme tedy, že Den dětí i hodiny po něm následující budou startům raket přát a v pátek ráno budeme moci do kolonky úspěšných startů dopsat další tři záznamy.

Zdroje informací:
https://twitter.com/
https://spaceflightnow.com/
http://starty.kosmonautix.cz/

Zdroje obrázků:
http://space.skyrocket.de/img_lau/h-2a-202__gtv__5.jpg
http://space.skyrocket.de/img_lau/falcon-9-v1-2__dragon-crs10__1.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

7 komentářů ke článku “Trojitá nálož startů za 24 hodin”

  1. Kamil napsal:

    Off topic. Jak vlastně dlouho trvá den na Zemi, třeba 1.6.? Čili jak dlouho se tento datum vyskytuje na planetě? – kupodivu cca 50 hodin, protože Kiribati má časové pásmo +14 hodin.
    Takže ve čtvrtek v 11 hodin světového času má východní Kiribati už pátek hodinu po půlnoci a západní Aljaška má ještě středu hodinu před půlnocí.

  2. Kozlus napsal:

    Velmi pekne, jen byste to mohli oznamovat trosku s prestihem, at si stihnu naplanovat dovolenou 😀

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.