Tři potěšující novinky od SpaceX

Firma SpaceX nasadila v minulých týdnech k úctyhodnému tempu, kdy odpaluje jednu raketu za 14 dní a podle všeho hodlá v tomto trendu pokračovat, aby co nejrychleji odbavila všechny čekající zákazníky. Málokdo by čekal, že se v tomto nabitém harmonogramu dočkáme nějakého urychlení. A přece se v uplynulých hodinách objevily informace o netradičním posunu na dřívější termín u dvou událostí. Trojici radostných zpráv pak doplňuje novinka týkající se přípravy rampy 39A na toužebně očekávaný premiérový start rakety Falcon Heavy.

Začněme událostí, která je k nám nejblíže – statický zážeh Falconu 9 na floridské rampě 39A měl proběhnout zítra, tedy 27. května. SpaceX ale přesunula tuhle zkoušku už na dnešek. Okno pro zážeh bude trvat čtyři hodiny a otevírá se o půlnoci našeho času.

EDIT: Původně jsme uváděli, že se okno pro zážeh otevírá ve 22:00 – informace byla založena na chybném převodu času mezi časovými zónami. Nyní už je termín správný.

EDIT 2: Dnes statický zážeh neproběhne – odkládá se na sobotu (viz zdroj)

Další novinka se týká druhého startu s družicemi Iridium NEXT z Vandenbergovy základny. Tento start byl doposud předběžně plánován na 29. června, ale nejnovější informace přímo od společnosti Iridium ukazují, že by k němu mohlo dojít už o čtyři dny dříve. Na kosmodromu už čekají oba stupně Falconu 9 i obě poloviny aerodynamického krytu.

Třetí novinka je časově vzdálenější – na začátku října by totiž měly být hotové úpravy rampy 39A, aby odsud mohly startovat rakety Falcon Heavy. Připomeňme, že rampa 39A musela být po havárii na rampě 40 dokončena co nejdříve, aby odsud mohla SpaceX odpalovat Falcony 9. V rámci časové úspory se tedy rampa připravila na Falcony 9, ale pro odbavování Falconů Heavy potřebuje dodatečné úpravy. Nyní probíhá oprava rampy 40, na kterou se následně převede veškerý provoz z rampy 39A, kde začne její přestavba pro Falcon Heavy. Pokud se tedy nic nepokazí, mohli bychom se jeho startu opravdu dočkat ještě letos. Elon Musk navíc oznámil, že před premiérovým letem navíc zřejmě proběhne hned několik statických zážehů tohoto stroje.

Zdroje informací:
https://twitter.com/NASASpaceflight/status/867812594341613569
https://twitter.com/IridiumIR/status/867804001076731904
https://twitter.com/CwG_NSF/status/866287461663727616
https://twitter.com/elonmusk/status/867667009839931393
http://forum.kosmonautix.cz/

Zdroje obrázků:
https://c1.staticflickr.com/5/4166/34006001860_b156787ce8_k.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

46 komentářů ke článku “Tři potěšující novinky od SpaceX”

 1. zargos napsal:

  Jen víc takových zpráv. Dění okolo SpX je pro mě v současné kosmonautice nejzajímavější,zejména pro ten neodbytný pocit,že je tu po letech šance,někam se posunout.

 2. B.Boruvka napsal:

  Kdyz uz se tu mluvi o Muskovi a silenych vecech-2 dny zpatky byl rucnikovy den-Meli jste vsichni rucnik?? 🙂

 3. Ales Kotasek napsal:

  ale jeste jedna vec která mě asi rozseká.. když Iridium2 bude 26.6. a Intelsat 35e 1.7. tak je to 6 dní od sebe, že jo. To mi příjde jako fofr, že jo.

 4. Jansa Jaroslav napsal:

  Je to fantastické když si Elon Musk plní své sny tak jako průkopníci železnice prvně spojili města tak Elon zavede linku na Mars tam a zpět.

 5. Petr Kasan napsal:

  Snažili se kluci od SpaceX mi udělat, radost, makali jak šroubci, uspíšili přípravy, ale ne dost – před hodinou jsem byl ještě na Port Canaveral, teď už tvrdnu na letišti. Tak třeba někdy příště 🙂

 6. Štěpán napsal:

  Kde se dá sehnat živé vysílání statického zážehu?

 7. Spytihněv napsal:

  FH přece jen ještě letos? Super. A nějaké zprávy o nákladu? Dragon zkušebně kolem Měsíce by se mi velmi líbil 🙂

 8. RiMr napsal:

  …tak to jsou opravdu nečekané zprávy!
  Statický test 27 Merlinů, to bude pořádný hukot. A co teprve start…. až se starty trochu ustálí, tak se na nějaký start FH zajedu podívat.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.