Tak jestli se tohle povede, pak se máme na co těšit! Na prvního června jsou totiž nezávisle na sobě plánovány hned tři starty kosmických raket – japonská, evropská a americká by měly vyrazit k obloze a fanoušci kosmonautiky tak budou mít opravdu hodně nabitý čtvrtek. Většinou se Vám snažíme v článcích přinášet přímé přenosy startů raket, ale čtvrtek bude specifický, jelikož připravujeme česky komentovaný přímý přenos ze startu Falconu, rozhodli jsme se, že na zbývající dvě události Vás pozveme již v tomto článku.
Prvním plánovaným startem je japonská raketa H-2A 202, která odstartuje z kosmodromu Tanegašima už ve 2:20 našeho času. Vynášeným nákladem bude družice QZS-2 bývá též označována jako Michibiki-2. Jde o druhý z plánovaných čtyř satelitů navigačního systému Quasi-Zenith Satellite System, který buduje Japonsko pro své účely a pro okolní země. Pokud by se našel nějaký ponocovatel, mohl by start sledovat například na webu spaceflightnow.com, nebo přímo na YouTube kanálu japonské agentury JAXA.
Druhým a asi nejsledovanějším startem bude start rakety Falcon 9 v1.2 z Floridy. Nosič od SpaceX má za úkol dopravit k ISS zásobovací loď Dragon, která bude poprvé použita opakovaně. Už za několik hodin vydáme k celé misi rozsáhlý článek a ve čtvrtek se můžete těšit na malý článek s živě a česky komentovaným přenosem. Startovat by se mělo ve 23:55 našeho času.
Poslední start sklouzne z našeho hlediska až na 2. června, ale pokud bychom se na celou věc dívali z pohledu světového času, je to stále 1. červen. Navíc tento start by měl proběhnout do 24 hodin od japonského QZS-2, takže můžeme trochu přimhouřit oči. Start evropské rakety Ariane 5 s telekomunikačními družicemi ViaSat-2 pro vysokorychlostní internet v Severní Americe a Eutelsat 172B pro široké využití od televizního vysílání až po datové služby pro oblasti Tichého oceánu od západního pobřeží USA po východní Asii, je zatím plánován do časového okna 1:45 – 2:45 našeho času. Přímý přenos budete moci sledovat přímo na webu společnosti Arianespace.
June 1 (UTC) tripleheader: Japan's H-IIA with Michibiki 2. SpaceX Falcon 9 with the CRS-11 Dragon. Ariane 5 with ViaSat 2 & Eutelsat 172B. pic.twitter.com/YkuY97KKQ5
— Chris Bergin – NSF (@NASASpaceflight) May 30, 2017
Věřme tedy, že Den dětí i hodiny po něm následující budou startům raket přát a v pátek ráno budeme moci do kolonky úspěšných startů dopsat další tři záznamy.
Zdroje informací:
https://twitter.com/
https://spaceflightnow.com/
http://starty.kosmonautix.cz/
Zdroje obrázků:
http://space.skyrocket.de/img_lau/h-2a-202__gtv__5.jpg
http://space.skyrocket.de/img_lau/falcon-9-v1-2__dragon-crs10__1.jpg
Velmi pekne, jen byste to mohli oznamovat trosku s prestihem, at si stihnu naplanovat dovolenou 😀
Stačí občas mrknout na naši subdoménu starty.kosmonautix.cz, kde najdete termíny nejbližších startů. 😉
Diky, uz nakukuju 🙂
Rádo se stalo. 😉
Off topic. Jak vlastně dlouho trvá den na Zemi, třeba 1.6.? Čili jak dlouho se tento datum vyskytuje na planetě? – kupodivu cca 50 hodin, protože Kiribati má časové pásmo +14 hodin.
Takže ve čtvrtek v 11 hodin světového času má východní Kiribati už pátek hodinu po půlnoci a západní Aljaška má ještě středu hodinu před půlnocí.
Streda 23 hod. do piatka 01 hod. = 26 hodin.
Stvrtok 11 hod. + 14 hod. Kiribati = hodina po polnoci stvrtok = 01 hod. piatok.
Alebo dnes uz nikto nic negarantuje a vsetko je inak?
Japonci odstartovali 🙂