sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Rusko a Amerika chtějí prodloužit službu ISS

Jediná trvale obydlená kosmická stanice, kterou má lidstvo k dispozici je současně unikátní vědeckou laboratoří, která nemá konkurenci. Technická životnost je sice až do roku 2032, ale Mezinárodní vesmírná stanice má zatím schválené setrvání do roku 2024. Politická životnost se ale dá prodloužit. Velmi dobrým znamením je zpráva čelních představitelů dvou největších agentur, které se na stavbě ISS podílely – NASA a Roskosmos se nebrání tomu, aby se provoz ISS prodloužil o další čtyři roky do roku 2028. Signál je to určitě pozitivní, ale čeká nás ještě běh na dlouhou trať.

Igor Komarov, hlava ruské agentury Roskosmos, se v úterý 4. dubna na tiskové konferenci v Colorado Springs vyjádřil ve prospěch prodloužení ruské účasti na vědeckém výzkumu z nízké oběžné dráhy. Nejvyšší zástupce ruské kosmonautiky tak reagoval na prohlášení Billa Gerstenmaiera, zástupce administrátora NASA pro pilotované lety, který 29. března prohlásil, že rozhodnutí o prodloužení životnosti stanice za rok 2024 je velmi důležité.

Systémy podpory života jsou velmi komplexní.
Systémy podpory života jsou velmi komplexní.
Zdroj: https://upload.wikimedia.org

Prodloužení životnosti stanice by přineslo jen samé výhody. Kromě neoddiskutovatelného objemu vědeckých výzkumů, můžeme zmínit třeba delší čas pro využití soukromých kosmických lodí, ale ISS může pomoci i svému nástupci u Měsíce. Na stanici by se mohly testovat nové systémy podpory života, aby se ověřilo, jestli jsou spolehlivé a zda nepotřebují častou a náročnou údržbu. Tyto systémy totiž zatím nejsou na úrovních udržovatelnosti a spolehlivosti, které budou potřeba pro marsovskou misi. ISS tak může svému nástupci pomoci ještě předtím, než vznikne.

Současné vyjádření zájmu je samozřejmě dobrá věc, ale oficiálně nic neznamená. Čekají nás ještě dlouhá jednání, protože jde opět o peníze. ISS navíc neprovozují pouze Rusové a Američané. Je zde i Evropa, Japonsko a Kanada. S prodloužením životnosti stanice musí souhlasit všichni mezinárodní partneři. Přesto je současný signál příslibem optimistických očekávání.

Zdroje informací:
https://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
https://assets.cdn.spaceflightnow.com/…/08203120/29603598476_46f455e5c1_k.jpg

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
16 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Štěpán
Štěpán
7 let před

Moc doufám že se to prodlouží. Hlavně kvůli komerčním dopravcům

Radim
Radim
7 let před

Pro Rusy je ISS v současnosti jedinou možností jak udržet při životě vlastní pilotovaný program. Díky bohu je tak jejich motivace pro prodloužení životnosti vysoká.
NASA i ostatní partneři zájem mají. Snad se do provozu podaří víc zapojit soukromý sektor aby „zbyly“ peníze i na měsíční stanici.

Spytihněv
Spytihněv
7 let před

Dobrá zpráva. Hlavně pro Nauku 🙂 Pokud to ovšem nebude znamenat nějaké překopání přípravy nové cislunární stanice a odklady. Pokud ano, tak ať ISS raději skončí podle plánu a nezdržuje už tak zoufale pomalou expanzi lidstva mimo LEO. Nestálo někde, že „souběžný provoz dvou stanic je neufinancovatelný?“

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Spytihněv

Nyní se spíše zdá, že souběžný provoz je spíše žádoucí.

Spytihněv
Spytihněv
7 let před
Odpověď  Dušan Majer

Pokud se bude stanice u Měsíce rodit podle plánu a ekonomicky i obslužně se to utáhne spolu s ISS (dopravních prostředků bude v dalších letech asi dost), tak nic proti. Stanic můžeme mít klidně i více. Vždyť v budoucnosti takový stav určitě nastane.

Andrej Vrbenský
Andrej Vrbenský
7 let před
Odpověď  Spytihněv

Otázka znie, bude to Nauke stačiť?

Kamil
Kamil
7 let před

Takže ruský plán na vlastní stanici padl, tak se snad dočkáme i Nauky u ISS. Ale pak by to chtělo novou techniku i od dalších států. Aspoň ten Bigelow by to chtělo. Bude?

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Kamil

Na to je zatím brzy.

ptpc
ptpc
7 let před

Keby sa tak stalo, bolo by to skutočne výborné…

Jiří Hošek
Jiří Hošek
7 let před

Nestálo někde, že „souběžný provoz dvou stanic je neufinancovatelný?“

Zkusím k této úvaze doplnit několik čísel. Stanice na oběžné dráze Měsíce má být v prvních letech obydlena jen cca měsíc ročně.
Z rozpočtového hlediska je vývoj nové stanice financován z kapitoly Exploration, konkrétně z položky Advanced Exploration Systems. V Obamově prezidentské žádosti o rozpočet NASA na fiskální rok 2017 byla představa o vývoji položky kvantifikována takto:
FY 2017: 324 mil. USD
FY 2018: 429 mil. USD
FY 2019: 842 mil. USD
FY 2020: 971 mil. USD
FY 2021: 936 mil. USD
V rámci této položky byly požadovány prostředky na nejen na vývoj prototypů cislunárních habitatů v rámci programu NextSTEP a pokročilých systémů ECLSS, ale například i modul BEAM, cubesaty pro EM-1, robotickou část mise ARM a podobně. Poslední Obamova žádost (ale i předchozí) tedy počítala s postupným navýšením uvolněním položky Advanced Exploration Systems až na téměř miliardu USD ročně na pokročilé systémy souběžně s provozem ISS.
Přitom ARM představovala ze shora uvedených částek významný díl:
FY 2017: 67 mil. USD
FY 2018: 131 mil. USD
FY 2019: 355 mil. USD
FY 2020: 406 mil. USD
FY 2021: 202 mil. USD
Nová Trumpova administrativa přitom rozhodla, že ARM nebude financován. Detaily Trumpovy žádosti o rozpočet NASA na fiskální rok 2018 mají být známy v polovině května. Pokud by tato žádost obsahovala přesun částek původně plánovaných na ARM na modul PPB, pak se mi zdá, že by stavba i provoz jádra nové stanice (PPB, obytný modul, přechodový modul) byl možný souběžně s využíváním ISS. Už za měsíc uvidíme, jaká bude struktura této rozpočtové kapitoly, a jestli bude v jejím komentáři třeba i časová osa vývoje ze smluvního hlediska, z hardwaru a podobně.

Štěpán
Štěpán
7 let před
Odpověď  Jiří Hošek

díky 🙂

vh
vh
7 let před

Co se týká modulu Nauka, tak bychom se v dohledné době (14 dní)
měli dozvědět, jestli vůbec bude (viz kosmolenta.com ze 4.4.2017 –
„Запуск модуля МКС «Наука» может быть отменен“.) – rozhodnout má Komarov.

pbpitko
pbpitko
7 let před

Nazdávam sa, že Nauke to aj tak nepomôže. Tej asi už nepomôže nič. Bohužiaľ ! Ani on nepomôže !

Jiří Kos
Jiří Kos
7 let před
Odpověď  pbpitko

Myslíte s velkým O?

Jiří Kos
Jiří Kos
7 let před
Odpověď  pbpitko

Myslíte toho s velkým O?

rhronza
rhronza
7 let před

Vždy je lepší když Amerika s Rusákama spolupracuje než když si poměřují kdo z nich má větší lafety….(zcela jasně USA).

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.