ŽIVĚ A ČESKY: Falcon 9 výjimečně na jedno použití se odkládá

Zvykli jsme si, že součástí startů raket Falcon 9 od firmy SpaceX jsou pokusy o přistání prvních stupňů – někdy na pevnině, jindy na mořské plošině. Zítra to ale bude jinak. Družice EchoStar 23 určená k šíření telekomunikačních služeb pro Brazílii a přilehlé oblasti, je totiž příliš těžká. Váží zhruba pět a půl tuny a stane se tak nejtěžším nákladem, jaký Falcon 9 v celé své historii vynášel na dráhu přechodovou ke geostacionární. Raketa tak nebude mít dostatek paliva k přistání, ale i přesto jsme se rozhodli Vám tento start přinést s živým, českým komentářem.

Start byl odložen pro nepříznivý vítr. Předpokládaný odklad je na čtvrtek 16. 3. v 6:35 SEČ.

Problémy zatím dělá počasí – předpověď momentálně hovoří jen o pravděpodobnosti 40% dobrých podmínek. Zlobí hlavně silná oblačnost. Pokud by se start odložil na čtvrtek, předpověď by se výrazně zlepšila na 90%.

Ke startu by mělo dojít zítra, tedy v úterý 14. března v 6:34 středoevropského času, náš přenos spustíme zhruba 15 minut před startem, tedy okolo 6:20 SEČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, klikněte na název videa v levém horním rohu. Tím se dostanete na stránku přenosu na YouTube. Pokud z jakéhokoliv důvodu (třeba kvůli pomalému internetu, nebo datovým limitům) nemůžete sledovat video, bude pro Vás na této stránce připraven psaný online přenos, o který se bude starat Martin Gembec. Stránku není potřeba obnovovat – nové příspěvky se Vám zobrazí automaticky.

Zdroje informací:
https://spaceflightnow.com/
http://spaceflight101.com/

Zdroje obrázků:
http://spaceflight101.com/…/2017/03/SSL_EchoStar-XXIII-153-003-1.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

13 komentářů ke článku “ŽIVĚ A ČESKY: Falcon 9 výjimečně na jedno použití se odkládá”

 1. Štěpán napsal:

  Proč posun o dva dny, ne o jeden?

 2. Adam napsal:

  Přesně tyhle odklady kvůli počasí, plus nějaké drobné technické potíže (kterým se nejde vyhnout) je pro mě faktor, proč bude velmi, ale velmi obtížné dosáhnout nějakou rozumnou frekvenci startů (potřebnou pro SpaceX).
  To už vůbec nemluvím o tom, pokud bude jedna rampa mimo provoz.

  Navíc co moc nechápu, v Texasu na stavbě je momentálně úplně mrtvo – nedávno jsem viděl příspěvek od Mirka Pospíšila.

  Jak to chtějí všechno stíhat, netuším 🙁

 3. Michal Skřivánek napsal:

  Dobrý den,

  jak to bude s raketou Delta IV, neměla by v těchto dnech startovat též? Jedná se mi o to,jestli muže sehrát i ona nějakou roli v případném dalším odkladu startu F9.

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Hezký den, Delta zatím neupřesnila termín startu. Zatím je to ne dříve než 17. března. Pokud by ale odklady Falconu pokračovaly, bylo by to ještě zajímavé a těžko odhadnutelné.

   • Michal Skřivánek napsal:

    Děkuji 🙂

   • Jaroslav Scharf napsal:

    17.03.2017 (okno startowe 23:44-00:58) z wyrzutni SLC-37B na Cape Canaveral wystrzelona zostanie RN Delta-4M+(5,4), która wyniesie w T+31′ 32″ na orbitę o parametrach: hp=442 km, ha=66922 km, i=24,0° wojskowego geostacjonarnego satelitę komunikacyjnego WGS-9 (Wideband Global SATCOM).

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Dobrý den, děkujeme za aktuální informace. Ráno to ještě bylo jinak.

 4. Vladimír Podivínský napsal:

  Žádný ze startu jsem nevynechal, i když nemá nohy, tak si budík přesto nastavím 🙂

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.