Velký den pro Falcon 9, SpaceX i celou kosmonautiku

Vtipná grafika vydaná po historicky prvním opakovaném přistání prvního stupně v rámci mise SES-10.

Dnes v noci se psala historie. SpaceX poprvé v dějinách opakovaně použila již jednou letěný první stupeň kosmické rakety a co víc – tento stupeň pracoval správně. Aby toho nebylo málo, tak navíc o pár minut později dokázal již podruhé měkce přistát na mořské plošině Of Course I Still Love You. Po tiskové konferenci vystoupil před novináře Elon Musk, který přednesl tiskovou konferenci. Zaznělo na ní mnoho důležitých informací, které se týkají jak aktuálního startu, tak i SpaceX obecně. Další novinky začaly později plnit sociální sítě V tomto článku bychom Vám chtěli tyto nové informace zrekapitulovat.

Firma SES potvrdila, že přijala signál z družice SES-10 – na první pohled detail, ale ve skutečnosti to znamená, že start oficiálně skončil a SpaceX splnila svůj úkol správně.

Elon Musk hovořil o historickém okamžiku a děkoval týmům lidí ze SpaceX, které umožnily uskutečnění tohoto milníku. Prohlásil, že se podařilo zlevnit to nejdražší, co je s lety do vesmíru spojené. Zároveň stanovil další cíl – opakované použití do 24 hodin. Inu, když pracujete pro člověka, který má za cíl měnit svět, nemůžete čekat, že Vám bude dávat jednoduché úkoly. Zdroj

Aerodynamické kryty měly být řízeny s pomocí malých trysek se stlačeným vzduchem a pohyblivými (klouzavými) padáky. Skvělé je, že minimálně jeden kryt průchod atmosférou i dopad na hladinu přežil. Musk prý viděl jeho fotku, jak se vznáší na hladině. Přistávalo se do plánované oblasti a přesnost dosednutí byla dostatečná, aby se mohlo přistoupit k přistávání na „nafukovacím hradě“. Zdroj

Mise SES-10 startuje a první stupeň Falconu 9 je poprvé použitý opakovaně.

Mise SES-10 startuje a první stupeň Falconu 9 je poprvé použitý opakovaně.
Zdroj: https://c2.staticflickr.com

Stupeň #1021 už do vesmíru s velkou pravděpodobností nepoletí – některé části dostane firma SES a Musk by chtěl tento stupeň vystavit na floridském kosmodromu, což je chvályhodné rozhodnutí.

Robot Roomba (OctaGrabber/Optimus Prime) při této misi nebyl použit, na jeho premiéru si budeme muset ještě počkat.

Firma SES oznámila, že má se SpaceX ještě domluvené tři starty. Dva z nich by měly využívat již jednou letěných prvních stupňů. Zdroj

V letošním roce by mělo přijít ještě šest startů s již jednou letěným prvním stupněm. Nebylo přitom upřesněno, o jaké mise by mělo jít.

Definitivně padly spekulace o Falconu Heavy – Musk potvrdil, že OBA postranní stupně budou při premiéře této rakety tvořit zachráněné první stupně.

Falcon Heavy má přijít někdy na konci léta – jeho vývoj byl extrémně náročný a přednost má harmonogram startů pro běžné zákazníky a premiéra Falconu Heavy je spíše bonus. Zdroj

Zhruba během měsíce by měla přijít zpráva o drobném redesignu meziplanetární lodi ITS pro let k Marsu.

P.S. Pokud v průběhu dne dojde ke zveřejnění dalších zajímavostí především fotek, či videí, jsme připraveni článek aktualizovat. Pokud se k článku vrátíte za pár hodin, možná v něm najdete další informace.

Zdroje informací:
https://twitter.com/
https://twitter.com/
https://twitter.com/
https://twitter.com/

Zdroje obrázků:
https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/…e270b2a2f803f0cd93574a459a167e76&oe=594F1399
https://c2.staticflickr.com/4/3819/33616913111_cf7f4d9b7c_k.jpg

Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

117 komentářů ke článku “Velký den pro Falcon 9, SpaceX i celou kosmonautiku”

 1. Peter P napsal:

  Posielam odkaz na post flight diskuziu
  https://www.youtube.com/watch?v=jC3LQFpuzqs kvalita nie je velmi dobra, ale nenasiel som nic lepsieho.

  Ani tento uspech este neznamena ze maju vyhrane. Existuje este vela ludi, ktori pochybuju ze lietat prve stupne je rentabilne. Tento prvy stupen pri prvom lete nema tak obrovsku rychlost ako pri lete na GTO.
  Znovupouzit privy stupen leteny na GTO bude dalsi krok. Ako Dusan spomenul pri videu bolo vidiet ako sa rostove kormidla doslova roztavuju.

  Drzim im palce je to skutocne historicka udalost 🙂

  • Ondra napsal:

   Ta přílišná rychlost, která prakticky vedla k ohořování kormidel, mohla pravděpodobně i za ukončení přenosu z 1. stupně při klesání. Ta kamera to asi neměla šanci přežit. Entry burn nestačil snížit rychlost dostatečně. Takže nám 1. stupeň málem shořel v atmosféře. Ona hmotnost SES-10 byla na hranici s hmotností. EchoS-23 byl jen o 200 kg těžší a o přistání se ani nesnažili. Je to asi super test, pro zjištění, jak to zvládly vstřebat trysky a co vylepšit ještě k Block 5, ať si tím aero braking mohou pomoct při přistání, jak ušetřit palivo, resp. zvýšit nosnost.

   Snad se objeví 360 stupnové video z plošiny.

   • Peter P napsal:

    Tiez je tu moznost, ze SpaceX jednoducho umyselne vypla cast prenosu. Nie je dovod aby odhalovala uplne vsetky karty pre konkurenciu, ktora to asi podrobne sleduje. Ale to je len moja teoria 🙂

    EchoS-23 bol jen o 200 kg hmotnejsi, ale je mozne ze druhy stupen dopravil SES-10 na trochu menej energeticky narocnejsiu drahu, kedze ich SES-10 bude vyuzivat ciastocne aj svoj pohon.

   • jakubv napsal:

    Ad ukončení přenosu, díval jsem se na originální komentovaný přenos a tam říkali, že očekávají výpadek signálu z prvního stupně, že je moc daleko za horizontem z pohledy KSC a že sat link mají jen z plošiny, ale ne z prvního stupně.
    Navíc bylo vidět, že se zaneslo/poškodilo sklo před kamerou a nebylo stejně nic moc vidět…

    • Ondra napsal:

     Děkuji za doplnění. To o signálu jsem zrovna neposlouchal 🙂

     To zanesení kamery je celkem často. Vždy se ale následně zase v nižších vrstvách prouděním vzduchu kamera zatím očistila.

     Tak snad záběr zase později zveřejní.

    • Roman L. napsal:

     Je pravda, že když přistával stupeň při misi Thaicom-8, přenos se taky vypnul, ale později se objevil celý záznam na YT, takže s tím horizontem to asi bude pravda, mezi starty, kdy šlo vidět přistání na plošinu přímo ze stupně, patří Iridium, a to bylo mnohem blíž ke břehům, a všechna přistání na LZ-1 (pochopitelně – stupeň přistál zpátky, takže za horizont nemohl doletět).

   • Android napsal:

    Roštová kormidla se rozhodně neutavila. Pouze hořela na nich barva, tak jako už dřív. Předpokládám, že budeme mít možnost se podívat jak vypadají.

    Záběr z kamery na 1st byl znečistěn zmrzlou vzdušnou vhkostí (kdyby se počkalo pár sekund tak by se nejspíše stačila kamera částečně očistit ještě před dosednutím) , následný přenos z plošiny byl přerušen v okamžiku kdy motor falcon9 zapálil poslední brzdný manévr a tím vygeneroval velké množství pro rádiový přenos obtížně prostupných plynů a částic. Na záběrech z plošiny byl tento zážeh motorů viditelný jako odraz v plechových krytech proti kameře. Tím že se přenášelo na satelit se dá předpokládat že úhel přenosu byl cca 60-90°C a tím šel velmi proti brzdícímu motoru a rádiový přenos procházel skrz tento plyn dříve než v dříve když přenos šel horizontálně s hladinou moře na blízkou loď.

    Překvapuje mne množství pochyb, matení, dezinformací a konspirací které se okamžitě vytvářejí.

    • Asdf napsal:

     Mě to ani nepřekvapuje. Poslední dobou jsou konspirace obrovsky v kurzu a to díky jistému zdroji, který je zcela úmyslně a pod velkým tlakem hrne do tzv. alternativních médií, kde je zase hltají naivní čitatelé, kteří tak nabývají dojmu, že se dozvídají něco „ze zákulisí“, o čem „vlády úmyslně mlčí“ a mají tak pocit, že ví něco víc, než ostatní. Je to prostě jistý příznak doby. Kdo, nebo co je ten zdroj nechám na důvtipu ostatních 😉

  • Android napsal:

   Roštová kormidla se rozhodně netavila. Pouze odhořela barva, která je pokrývá. Fotek roštových kormidel z komplet opálenou barvou jsem viděl už několik. To volání o rozpálených kormidlech při live streamu bylo pouze poměrně zatížené emocemi moderátora.

 2. rexino napsal:

  Nevie sa, koľko stála príprava a oprava stupňa? (najlepšie v pomere k cene nového stupňa)

  • Adam Trhoň napsal:

   Stálo to mrtě moc a rentabilní to v žádném případě nebylo. Je to první pokus, který přinese hlavně zkušenosti. Druhý taky, i další. Teprve až se z toho stane rutina, tak se bude dát uvažovat o nějakých poměrech.

   • Asdf napsal:

    Nějaký odkaz na to vaše „mrtě moc“? Děkuji

   • Android napsal:

    Aha takže zde máme diskutéra, který ví víc než ostatní a umí to podložit zdrojem odkud čerpal. Jen ho zapomněl přiložit :D. Tak o to moc prosím 🙂

   • maro napsal:

    Zato vyrobit nových 9 motorů Merlin stojí „mrtě málo“, viďte?

   • Adam Trhoň napsal:

    Pardon. Neuvědomil jsem si, že uvažování sem nepatří.

    Je to první historický pokus. Vzali jeden z prvních stupňů, které se kdy vrátily a poprvé takový stupeň připravovali na let.

    Normálně by provedli minimální nezbytnou údržbu a poslali ho nahoru. Ale tohle není „normálně“. Nikdo ani neví, co ta „minimální nezbytná údržba“ obnáší. Museli stupeň rozebrat, prozkoumat, ověřit že se všechno chovalo tak, jak mělo, a zase ho dát dohromady, včetně případných oprav. Opravy navíc byly určitě mnohem důkladnější, ať jim ten premiérový start vyjde.

    A to všechno dělali poprvé. Uvědomte si, jak dlouho trvalo překládání prvního stupně z lodi na auto poprvé a jak dlouho trvá teď.

    Když použiju Muskovu oblíbenou analogii, tak si představte, jaké meziletové kontroly podstupuje letadlo mezi dvěmi cestami přes Atlantik (a jaké jsou na ně náklady), a jaké kontroly by podstoupilo, kdyby to bylo *první letadlo* a *první dvě cesty* (a jaké by na ně byly náklady).

    Čas techniků, náhradní díly, náklady na převoz, na uskladnění, na provoz lodě, na slevu pro SES, na tisíc dalších věcí, které mě teď nenapadají. Násobeno deseti, protože je to poprvé. Stojím si za tím, že první cyklus znovupoužití byl z čistě finančního hlediska silně nerentabilní. Až to zvládnou za těch 24 hodin, tak to bude jiná.

    • Honza napsal:

     Což ještě pořád nutně neznamená, že to stojí víc, než celá nová raketa. Bez konkrétních čísel je prostě to vaše předchozí prohlášení příliš silácké.

    • tyčka napsal:

     Podle mne by jim klidně mohlo stačit, že zachráně-jí motory společně s ventily a samozřejmě veškerou elektronikou.

    • RiMr napsal:

     …jo… že by to zkusili tak, jak se to daří řešit evropanům a Rusům? 🙂

    • ventYl napsal:

     Suhlasim tuna s panom Adamom, ze ak zapocitame uplne vsetky ukony, ktore boli s raketou spravene od momentu dosadnutia na plosinu po moment, kedy bola znova usadena na rampu a odcitame z toho cenu ukonov, ktore sa bezne robia aj s novym stupnom (predletova priprava, staticky zazeh, usadenie nakladu, trasport na strelnicu) tak zrejme dostaneme cislo vyssie ako je vyrobna cena noveho stupna.

     Racionalnym dovodom pre to je to, ze rozobrat a nazad zlozit raketovy stupen je neskutocne narocne. Ak sa to neurobilo konkretne s tymto stupnom, kompletnu rozborku a zborku urcite podstupil niektory iny stupen (mozno ten, ktory absolvoval tych X vela zazehov v plnej dlzke).

     Na druhu stranu je dost pravdepodobne, ze velka cast tych ukonov nespada uctovne do chlievika ‚naklady na recyklaciu stupna‘ ale do chlievika ‚naklady na vyvoj a vyskum‘. Ked uz pre nic ine, tak minimalne preto, ze tie vedomosti sa nepouziju len pri tejto recyklacii, ale stanu sa know-how SpX a umoznia tie ukony uz znova nevykonavat pri dalsich stupnoch, resp. vykonavat iba tie z nich, ktore bude treba.

     Predpokladam, ze ak Musk hovori o tom, ze stupne budu schopni recyklovat do 24 hodin a zaroven sa pri F9R Block5 hovori o az 100-nasobnom pouziti, tak ma celkom jasnu predstavu o tom, co bude treba recyklovat, oservisovat, skontrolovat alebo vymenit uz teraz. A extremne vela toho asi nebude.

   • pbpitko napsal:

    A okrem toho firna SES dostala mastnú zľavu za vynesenie SES-10 za to, že súhlasila s použitím už leteného 1. stupňa.

    • Ondra napsal:

     To mastna je do 10 %. To rekla i provozni reditelka nebo Elon. I za plnou cenu na Falconu 9 SES setri. Pojistovny navic nechtely skoro nic navic za pojisteni leteneho 1stupne. SpaceX navic transparentne pustila k rakete a vysledkum testu a ke sledovani prubehu testu techniky od SES.
     Mezi firmami je obchodne partnersky vztah.

     Zde business nefunguje jako v ceskych podminkach, co nejvice toho druheho sedrit z kuze. SES se proste vyplati do toho jit – byt partnerem, pres plnou platbu investovat do SpaceX. Tento vztah vam umoznuje lepsi dohodu budoucich podminek, lepsi mista v letovem manifestu.

     Zapominate, ze prumerne cekaci doby na start jsem vyssi mesice az roky. SES vydelava, pokud ma satelit ve vesmiru ne na povrchu. Ta sleva je tak ve vysi mesicni ztraty, kdyz ten satelit neoperuje a lezi v hangaru.

     Ceny techto GEO satelitu jsou v cenach $200M a nahoru. Casto kolem $500M. Pri zivotnosti 15 let, ten satelit ekonomicky musi vydelavat minimalne $2,7M měsične. A to kdyz by nechteli zadnou marži. Takze s marži a navratnosti se zapocitanim rizik, tak $10M přijem měsíčně. A ted si vemte, ze vam leži 7 mesicu v hangaru. To cekani je hodnota celeho startu 😉

  • quardok napsal:

   V post flight konferenci Elon říkal, že celá znovupoužitelnost zatím stála cca 1 mld dolarů (jestli jsem dobře slyšel) a že návratnost této aktivity je zatím v nedohlednu…

   Takže posuzovat to na jeden první stupeň je dost předčasné, věřím, že příští rok už bude možné operating costs na jeden stupeň někde dohledat. Musk také říkal, že bude náklad určitě menší, než poskytnutá sleva :))

   • Android napsal:

    Z čehož nevyplývá kolik z toho je vývoj vlastního nosiče a kolik ona znovupoužitelnost. Myslím, že Musk do toho zahrnul komplet vývoj Falcon1+9 který od začátku byl s tímto záměrem vyvíjen.

    • quardok napsal:

     Tak jsem našel v té post flight konferenci o tom mluví někdy okolo 20 minuty záznamu a z toho mi vyplynulo, že jsou to odhadnuté náklady na reusability, tedy rozhodně ne vývoj samotného Falconu.

     Ale asi do toho dává nákup ASDS, doky v port Canaveral, testy grasshopperu, vývoj přistávacích nohou a podobné srandičky (toto je prosím má spekulace, to neříkal)…

   • Asdf napsal:

    Tak mě tak napadá, že taky může úmyslně poněkud nadhodnocovat náklady, aby je právě zákazníci netlačili do snižování cen předčasně. Přeci jen SpaceX potřebuje k uskutečňování svých grandiózních cílů obrovské množství peněz a tudíž nějak rychle zlevňovat lety zrovna nepotřebuje.

   • Ondra napsal:

    Návratné to jistě je, když už se ví, že to vůbec jde.

    Přičtěte kolik v sumě stály i s vývojem rakety, které tu již máme teď. To už bude víc než bilion dolarů. A ve většině čistě ze státních rozpočtů. Srovnejte to s tímhle drobným.

    Přijde mi to stejně pochybovačný a odmítavý přistup, jako srovnávání spalovacích motorů a automobilu Tesla.

    Kde odmítači vypočítavají fosilní stopu od dětské plenky dělníka, který stavěl Gigafaktory až po ukazování na dotace. U spalovacích motorů se toto nedělá a zapomnělo se ta brutální podpora od začátku 20. století přes obří objemy nalitých peněz do vývoje během světových válek atd. To, že dokáží už teď skoro plně konkurovat jen dokazuje, že jsou extrémně výhodné a při objemu dotací a podpory do výzkumu, jaké dostaly spalovací, ten rozdíl bude ve výsledku jako stan vs. hotel.

    Ještě i dnes se najdou nějaké stařenky, které věří, že v ruce vyperou lépe než v pračce….

    • Asdf napsal:

     Mno, k tomu praní jen dodám, že jsou opravdu určité situace, kdy v ruce něco vyperete lépe než v pračce 😉

    • M_M napsal:

     No a když ne, tak se aspoň pozná, která strana (hnědá) patří dozadu…

    • tyčka napsal:

     Ty peníze na spalovací motory šli mimo válek většinou ze zdrojů jejich výrobců a tudíž je nelze počítat – nejde o veřejné dotace, ale o komerční výzkum a vývoj.

    • 3,14ranha napsal:

     domnívám se že Musk i váš předřečník měli na mysli skutečnou ekonomickou kalkulaci a tam je jasné že miliarda (náklady čistě jen na reusable) děleno cca 50 miliony (co je plus mínus tržba za dopravení nákladu na orbit) nám dává potřebu minimálně dvaceti startů recyklovaných stupňů

     …ve skutečnosti bude potřeba mnohem víc úspěšných startů, protože cena výroby samotného hardwaru (náklady na výrobu) je určitě menší než těch 50 milionů (a vice versa z plateb zákazníků taky nepůjde všechno jen na zaplacení složenek R&D oddělení)

     to může trvat roky, a SpaceX rozhodně potřebuje co nejvíc startů, co nejmenší prodlevy a bez zádrhelů

     já jim DRŽÍM PALCE, koneckonců máte pravdu alespoň v tom, že 31.3.2017 (datum které jednou bude v učebnicích) byl podán důkaz že recyklace principiálně je možná, zbytek je opravdu jen kalkulace nákladů, tržeb a zisků

    • 3,14ranha napsal:

     PS: srovnání se státními zakázkami je liché – prakticky KAŽDÝ stát (a většina jeho organizací) funguje socialisticky, plánovaně a má limitně neomezené zdroje (družici na orbitě si může dovolit dokonce i severní korea, co na tom že běžní občané chcípaj hlady)

     šlo by o srovnání jablek s hruškami:
     – projekt manhattan byl obrovský skok v jaderných technologiích (bez válečného stavu těžko realizovatelný)
     – do kosmu by se nelétalo bez balistických raket jaderných velmocí (nebo přinejmenším o desítky či stovky let později), a koneckonců by byl problém shromáždit (centralizovat do USA, či do SSSR) schopné mozky, kdyby německo (technologická špička té doby) neprohrálo válku

     to o čem mluví skeptikové v případě SpaceX je to, že jako soukromá firma má omezené zdroje – když nebudou zákazníci, když se stanou dvě havárie za sebou, kdyby náklady na výzkum reusable byly vyšší než kolik se podařilo Muskovi sehnat peněz jako vklad do firmy… tak prostě ta firma zkrachuje

     v tom se liší Musk od Bezose ! Bezos díky svému postavení může uvažovat jako malý stát (jako suverén) a může třeba i desítky let dotovat výzkum čeho se mu jen zamane, a to i v případě že by to dlouhé roky bylo (účetně) ztrátové

    • tyčka napsal:

     „do kosmu by se nelétalo bez balistických raket jaderných velmocí (nebo přinejmenším o desítky či stovky let později)“
     Nesmysl – do raket – V2 – těch prostředků vložili Němci tolik a tým byl zachován(vývoj zbraní není zločinem) – takže USA mohli oznámit vypuštění družice i bez jakýchkoliv závodů ve zbrojení v té době. Rakety by byli i bez jakýchkoliv balistických raket velmocí. Toužili po tom vědci a též se počítalo s telekomunikačními družicemi – hlavně přenos TV signálu pře Atlantský oceán.
     Prostě pokud máte již jednu fungující balistickou raketu na kapalné pohonné hmoty tak již víte jak asi na to.

    • tyčka napsal:

     Pokud by Němci neprohráli válku – tak věřím, že by USA neporazili díky jaderné zbrani a tudíž raketu do kosmu by prostě první vyslali Němci – už jen jako ukázku své technologické vyspělosti a špionážní družice by se hodili i jim.

    • 3,14ranha napsal:

     Vědci po raketách možná toužili, ale rozhodně na ně neměli „bakšiš“

     V německu šlo o vývoj balistických raket primárně

     a i později jak v USA, tak v SSSR byl vědecký výzkum dlouho na druhé koleji po vojenském výzkumu (armády potřebovaly jak balistické rakety, tak i ty orbitální – špionážní snímkování, návratová pouzdra s vyfocenými snímky, síť družic včasné výstrahy před jaderným útokem).

     Jedním z důvodů proč sověti na začátku získali náskok byl ten, že díky primitivnějším technologiím potřebovali více dimenzované balistické rakety a nahoru pak jen přilepili orbitální stupeň.

     R-7 (semjorka) která vynesla sputnik, byla první funkční ICBM na světě ! Jde o design natolik funkční, že z něho žije ruská kosmonautika dodnes !!!

     http://www.astronautix.com/r/r-7.html

    • tyčka napsal:

     Rozhodně by byli i bez balistických raket jako nosičů jaderných zbraní. V USA byl totiž projekt vypuštění družice projektem civilním. cs.wikipedia.org/wiki/Program_Vanguard

    • 3,14ranha napsal:

     civilní projekt vanguard skončil v podstatě jako blamáž (předběhli ho opakovaně sověté, US armáda a starty končily většinou v plamenech)

     – první americká družice letěla na wernerově (upravené) balistické raketě redstone !

    • tyčka napsal:

     Jen proto, že je předběhli Rusové – jinak by nemohl nic vypustit a tomu civilnímu projektu se to též pak podařilo.

 3. Vlada napsal:

  Nevim, nevim, byt v kuzi ostatnich konkurentu v oblasti vesmirnych letu, tak mam spatny pocit co se mnou bude. Pokud SpaceX opravdu zvysi cetnost startu, tak nebude mit z hlediska ceny konkurenci. A to si muze nechat celkem hezke marze, protoze ji nikdo nenuti jit s cenou prilis dolu. Ale ja jsem za tento okamzik strasne rad, konecne po dlouhych letech opravdova revoluce.

  • Ondra napsal:

   Snad nepůjde dolů, protože ty peníze potřebuji pro ITS. Zákazníky nestíhají odbavovat, takže není žádný důvod.

   Až budou potřebovat získat další, tak můžou začít snižovat.

   • 3,14ranha napsal:

    některé polostátní podniky by mohly být v pokušení (dočasně) zavést dumpingové ceny aby se zbavily konkurence

    můžeme se domnívat a doufat že by to dopadlo podobně jako pokus saudské arábie o vypláchnutí amerických (revolučních) těžařů nízkou cenou ropy (tůdle nůdle, nepovedlo se a saudové už brečí jak želvy)

    Musk životně závisí na dobrých vztazích s americkou vládou (potažmo přímo s Trumpem) a na udržení svobodné soutěže bez lobbystických machinací v raketovém byznyse

 4. vh napsal:

  ad PS. Líbilo by se mi, kdybych někde mohl vidět datum a čas
  poslední aktualizace (abych nemusel nikde pátrat).

 5. jakubv napsal:

  ad FH, na NSF píší, že v tom rozhovoru se EM zmínil (nepouštěl jsem si to celé), že by FH by mohl nazývat i Falcon 27, podle počtu motoru, ale že to není pěkné označení, takže lepší je FH.
  Navíc zmínil, že centrální blok FH musel projít redesignem zjevně kuli namáhání, a že to bylo velmi náročné, takže to i trochu vysvětluje neustále oddalování startu.

 6. Eso Rimmer napsal:

  No nevim, me to prislo jako fake. Staci si vsimnout jak se oba videostreamy pred pristanim zasekly.

 7. Martin Gembec napsal:

  No, sice mě ty konspirační kecy a vtípky kolem nich pobavily, ale seriózně vzato, na Kosmonautix to podle mě nepatří. Tak snad abychom to už nechali 🙂 BTW dokážete si představit, kdyby se startovalo zítra? Podle mě důvodem případného odkladu až na 2. duben byl fakt, že kdyby museli udělat odklad a letěli by 1. dubna, lidi by to měli za Apríl 😀 (to byl samozřejmě taky jen vtip, takže nejsem o nic lepší, než vy). Asi ten pátek…

  Jo a jen tak mimochodem jsem dal v anketě 100 %. Kdybych tušil, že Elon nechá takhle trápit 1. stupeň už při této misi, asi bych tu odvahu neměl. Po dnešku jsem naopak o to větší optimista. Ty rakety vydrží nějaký kule.

 8. vedator napsal:

  Ako my na vychode hovorime, kalap dolu-pred SpX a K-tix (kosmonautix.cz).

 9. jakubv napsal:

  a jedeme dál, tohle bylo před chvílí na twitru 🙂
  @NASASpaceflight
  SpaceX: F9 S1 1021 to head home on ASDS. 39A Post Launch Shakedown. F9 Static Fire for NROL-76: NET April 12. NET April 16 (0700) Launch.

 10. VaclavC napsal:

  Těch 24hod myslí od přistání na plošinu? To by znamenalo, že si stupeň musí zpátky na kosmodrom doletět sám, protože ta loď se tam tak rychle ani nedostane.

  • VaclavC napsal:

   … což je asi nesmysl, protože si neumí sklopit nohy …

   • Yokotashi napsal:

    Ten prelet by sel mozna zvladnout i s vyklopenyma nohama, jenom by se dotankovala trocha paliva na plosine. Otazka je, jake rychlosti by vysly pro nejlepsi trajaktorii a hlavne jak by vyklopene nohy ovlivnovaly funkci rostovych kormidel pri druhem pristani.

    Druha moznost je ty nohy udelat sklapeci – hadam, ze to nebude vyzadovat zas az tak moc hmotnosti navic.

    Treti moznost je mit na plosine nejaky vysouvaci adapter, odvezt raketu nad nej (pod kazdou nohu robot s kolecky), chytit ji, natankovat, sklopit nohy a odpalit.

    Cela otazka je, jestli se vic vyplati vracet se rovnou na zem (nizsi nosnost), skok s tankovanim na plosine (vetsi namahani prostredniho motoru), nebo jich vyrobit dost a mit jich vzdycky par na ceste (dulezite je kolik hodin na tom nekdo bude pracovat, ne kolik uplyne na hodinkach od pristani do startu). Nakonec by se cast udrzby dala asi udelat i po ceste – velke namorni lode a plosiny stavet umime, takze proc nedat dohromady prvni stupen cestou a nevylozit ho pripraveny k dalsimu startu?

 11. Lukas napsal:

  Zdravím.nezvazuje spacex pouzit pri vynasaní tazsich nakladov postranne pomocne rakety aby sa nemusel obetovat cely prvy stupen?

  • Štěpán napsal:

   Ano, této raketě se bude říkat Falcon Heavy (FH) a bude mít boostery po stranách centrálního stupně. Mel by prve letět na konci velkých prázdnin

  • David napsal:

   Ano, zvažuje to. A jmenuje se to Falcon Heavy 🙂
   Výhodou FH je(bude) 2,5 větší vynesený náklad při „spotřebě“ jediného horního stupně. To znamená, že například na vynesení dvou družic po 5500 kg postačí jeden start FH, a to s velkou rezervou a přistáním na souš, a „spotřebuje“ se jeden horní stupeň, zatímco dnes se na totéž spotřebují dvě celé rakety. To je zatraceně velký rozdíl.
   Pochopitelně se tím vracíme k výše položené otázce, „kolik stojí recyklace“. To je stará písnička, zlé jazyky tvrdí, že např. recyklace PET lahví nebo pneumatik je ztrátová, ale pojďme se na to podívat reálně. Firma SpaceX nerecykluje proto, aby za to dostala nějakou státní dotaci ala „zelená úsporám“, ale proto, aby (časem) vydělali. A momentální náklady na let recyklovaného stupně jsou v tomto kontextu naprosto iracionální ukazatel. Letěný stupeň se v této fázi vývoje musí velmi podrobně diagnostikovat a otestovat, a to v podstatě bez ohledu na to, jestli ještě poletí, nebo ne. Cílem je poučit se, jaká je míra opotřebení, a podle toho se bude dál optimalizovat. Druhým cílem je, dosáhnout co nejvyšší spolehlivost – bez toho by nebylo komu služby nabízet a pojišťovny by asi začaly SpaceX ukazovat záda. Žně opravdu levných startů jsou pořád dost daleko, ale pro jednu firmu se každopádně zdají být o hodně blíž, než pro ty druhé.

 12. Roman napsal:

  Zdravím,
  uznávám, že je to úspěch,ale nedělal tohle vlastně raketoplán už dřív (myslím opakovanou použitelnost dílů) a teď neřeším cenu a princip?

  • Adam Trhoň napsal:

   Ono jde právě o tu cenu. My neoslavujeme nosič, který se vrátil po vynesení nákladu. To raketoplány dokázaly, dokázal to už i Blue Origin.

   My oslavujeme to, že to dokázal nosič, který je konkurenceschopný. Který, jestli se něco nepokazí, změní kosmonautiku.

   Přesně toho měly dosáhnout i ty raketoplány: měl to být levný, superspolehlivý nosič, který způsobí revoluci v dopravě na oběžnou dráhu. Nakonec nebyly ani levné, ani spolehlivé, a žádná revoluce se nekonala. Teď se blýská na druhý pokus.

 13. David napsal:

  Nechci se přít, ale těch 24 hodin dává smysl u ITS, kde loď s pasažéry čeká na oběžné dráze na palivo, a tanker musí letět 3x, aby ji natankoval, což jsou tři dny zdržení (a krmení sto lidí jídlem, vodou, kyslíkem), a navíc startovací okno pro let na Mars není natahovací.

  U Falconů 24 hodin postrádá smysl, protože vynášených nákladů je do roka limitovaný počet, a když by měla SpaceX flotilu dejme tomu 20ti lodí, stíhala by pak takto (teoreticky) 20 startů denně, což je podle mně trochu moc. Jeden start denně bude ažaž.

  • Ondra napsal:

   Jojo, jednou nekdo rikal, ze na svete staci 8 pocitacu. Pak zas jeden pan, co je nejbohatši na světě řikal jeden počítač do rodiny stači. Take řikal, ze operačni pamet vice než v kB je zbytečnost. Dnes ma každy skoro 3 počitače na osobu (mobil, tablet, notebook) a minimalne v notebooku 4 GB. Takze i kdybyste mel supr prehled, v raketovem businessu pravdepodobne vubec nedelate, takze odchylka vaseho čisteho veštění muze byt klidne 6radu jinde. Je nesmysl to srovnavat s dnešni poptavkou.

   • tyčka napsal:

    MS-DOS byl navržen pro procesor, který neuměl adresovat víc než 1024 kilobajtů paměti – z tohoto důvodu omezení na 640 kilobajtů se nedá považovat zas za tak omezující. Šlo o začátek 80.let a PC mělo být levný(myšleno v USA) kancelářský strojek.
    Takže žádné možné Megabajty – dostupný procesor od Intelu to jednoduše tehdy neumožňoval.

   • tyčka napsal:

    „Dnes ma každy skoro 3 počitače na osobu (“
    A vy byste je snad měl – kdyby neexistoval internet – z důvodu nemožnosti zajistit například levně přenos většího množství dat.
    Prostě PC bylo doma jen na hry(a pro děti a studenty obecně) a na podnikání.
    Lidé nechtějí počítač – lidé chtějí prostě internet a v telefonu ho ani nevnímají – procesor byl totiž i v prvních telefonech systému NMT a samozřejmě i ve všech systému GSM.

   • tyčka napsal:

    A dnes má navíc mnoho lidí právě již jen ten mobil – na internet to stačí a jiné možné použití počítače doma ho ani nezajímá. Možná ještě chytrou TV kvůli přehrávání filmů on-line z internetu.

   • David napsal:

    Čekal jsem přesně takovou odpověď. Jenže u Falconu těch 24 hodin skutečně nedává smysl. Z jednoho prostého důvodu. Až bude létat denně deset, sto, tisíc raket (jako že bude), starý „benzíňák“ Falcon už bude v muzeu. Doba, kdy se dalo létat 30 let se stejnou lodí, naštěstí právě končí.

  • Rudolf Šíma napsal:

   Neberte mi možnost letět na víkend do vesmíru! Odpírejte si svoje potřeby! 🙂

  • Adam Trhoň napsal:

   K tomu ITS: podle mě není důvod, aby posádka na oběžné dráze čekala několik dní na dotankování, zatímco do lodě bude dělat díry smetí, a kousat si nehty nervozitou, jestli některý z těch startů neselže.

   Řekl bych, že ten postup trochu zoptimalizují: na oběžné dráze bude čekat předem naplněný tanker, ke kterému se loď s posádkou připojí, naráz natankuje plnou a vydá se dál.

   Ale je to jen spekulace.

 14. Smurfiik napsal:

  Děkuji za super přenos:)

  Jinak, nevíte někdo, jak to dopadlo s těmi aerodynamickými kryty? Objevila se nějaká nová informace, kromě té, že EM viděl fotku jednoho zachráněného krytu v moři?

 15. Igor Vícha napsal:

  Dobrý den, děkuji za skvělý noční přenos a mám otázku: neobjevilo se někde na netu nějaké jiné video z přistání 1. stupně na OCISLY než to s výpadkem obrazu přímo v okamžiku přistání?. Nenatáčeli přistání třeba ještě z dálky z lodí, které doprovázejí OCISLY?

 16. Přemek napsal:

  Narhuji vyměnit video z tiskové konference úspěšné mise za kvalitnější verzi: https://youtu.be/fRMnRR7PRvU

 17. Marek napsal:

  SpaceX zachránil aerodynamický kryt. Stojí prý kolem 6 milionů usd. Ví někdo proč je to tak drahé?

 18. Marek napsal:

  Děkuji za odpověď. A eště Vás chci pane Majere pochválit. Vy jste takový Záruba kosmonautiky. Z každěko průlomového startu SpaceX děláte takové malé kosmonautické Nagano! Těším se na další vámi komentovaných zápas… Pardon start…

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.