Štítek ‘SES-10’

StatistiX: 6. díl – SpaceX v roce 2017

StatistiX

Minulý rok byl pro firmu SpaceX nebývale úspěšný. Po dvou těžších letech, kdy raketa Falcon 9 coby vlajková loď firmy prodělala dvě vážné havárie, byl rok 2017 bez nadsázky prvním skutečně vytíženým rokem. Vždyť raketa Falcon 9 absolvovala téměř stejné množství startů jako v předchozích třech letech dohromady! A nejen to. V uplynulém roce SpaceX neusnula na vavřínech a nadále posouvala své dílo vpřed mílovými kroky a stejně jako v minulých letech jsme tak mohli být svědky několika významných světových premiér. Pojďme si tedy vše hezky postupně shrnout a naposledy se poohlédnout za rokem 2017 tak, jak jím prošla firma SpaceX.

OBRAZEM: Detailní fotky z opakovaného přistání Falconu

31. března se SpaceX zapsala do historie, když poprvé dokázala opakovaně použít první stupeň orbitální rakety. Aby toho nebylo málo, tak první stupeň dokázal podruhé přistát na mořské plošině. Oslavy plně úspěšné mise hatila jen drobná vada na kráse – během přistání vypadl obrazový přenos z kamery a diváci tak přišli o očekávanou podívanou. Ale plošina je osazena několika kamerami a tak se dalo očekávat, že se záznamu dočkáme až připluje plošina do přístavu. Tento okamžik nastal včera a v dalších hodinách se na Flickru SpaceX začaly objevovat toužebně očekávané fotky z přistání a navíc přišlo i video.

Kosmotýdeník 237 (27.3. – 2.4.)

Týden, který pomalu končí, se jistě zapíše do dějin. V mnohých z vás ještě doznívá euforie z povedeného startu a přistání Falconu 9, jehož první stupeň startoval a přistával již podruhé. Kosmotýdeník však shrne i ty události, které zůstaly ve stínu SpaceX. Podíváme se mimo jiné ke konkurenci, ke společnosti Blue Origin, která zahajuje velké přestavby na Floridě a chystá se na starty těžkotonážní rakety New Glenn. Vypravíme se také za sondou Cassini a shrneme si pěkné fotky ze startu Falconu 9. Přeji vám pěkné čtení a hezkou neděli.

Velký den pro Falcon 9, SpaceX i celou kosmonautiku

Vtipná grafika vydaná po historicky prvním opakovaném přistání prvního stupně v rámci mise SES-10.

Dnes v noci se psala historie. SpaceX poprvé v dějinách opakovaně použila již jednou letěný první stupeň kosmické rakety a co víc – tento stupeň pracoval správně. Aby toho nebylo málo, tak navíc o pár minut později dokázal již podruhé měkce přistát na mořské plošině Of Course I Still Love You. Po tiskové konferenci vystoupil před novináře Elon Musk, který přednesl tiskovou konferenci. Zaznělo na ní mnoho důležitých informací, které se týkají jak aktuálního startu, tak i SpaceX obecně. Další novinky začaly později plnit sociální sítě V tomto článku bychom Vám chtěli tyto nové informace zrekapitulovat.

ŽIVĚ A ČESKY: Falcon 9 poprvé startuje se zachráněným stupněm

Je to tu! Dejte chladit šampaňské, ujistěte se, že máte po ruce prášky na tlak a natáhněte si rukavice, abyste odolali touze hryzat si nehty. Chvíle, na kterou jsme se tolik těšili, je tady. Zítra se 27 minut po půlnoci otevře dvě a půl hodiny dlouhé startovní okno pro raketu Falcon 9 s telekomunikační družicí SES-10. Moc dobře víme, že všechny starty SpaceX jsou bedlivě sledovány, ale tento bude mít ještě mnohem větší náboj – po měsících čekání bychom se měli dočkat historicky prvního znovupoužití prvního stupně orbitální rakety na světě a snad i jeho druhého úspěšného přistání. Takovou událost si nemůžeme nechat ujít a velice rádi Vám ji zprostředkujeme formou česky komentovaného přímého přenosu.

Mise, kterou SpaceX definitivně vstoupí do dějin

Logo mise SES-10

Když se v pondělí 27. března ve 20:00 zapálilo devět motorů Merlin, bylo jasné, že se blíží další mise rakety Falcon 9. Na floridské rampě 39A totiž došlo ke statickému zážehu, který předchází každé misi v podání SpaceX. První stupeň, který se na pět sekund ocitl v ohni a kouři, ale tímto procesem neprochází poprvé. Stejnou proceduru už zažil téměř přesně před rokem. Ano, hádáte správně – na rampě stál Falcon 9 s již jednou použitým stupněm. Každý statický zážeh je jakýmsi definitivním potvrzením toho, že start už je za dveřmi a nejinak je tomu i tentokrát – jen s tím rozdílem, že celá mise bude vpravdě historická.

ŽIVĚ: SpaceX chystá zážeh znovupoužitého stupně

Fanoušci kosmonautiky mají ve svých kalendářích zakroužkované datum 29. března. Právě tehdy by mělo dojít ke startu rakety Falcon 9 s družicí SES-10. Myslím, že už asi všichni vědí, že při této misi bude poprvé v historii použitý již jednou letěný první stupeň. Dlouhé měsíce jsme se těšili na tuto výjimečnou událost, která se právem zapíše do dějin kosmonautiky a nyní nás od ní dělí pouhé desítky hodin. Čekání si můžeme ukrátit přímým přenosem, který zajišťuje portál spaceflightnow.com. Jeho kamera míří na floridskou rampu 39A, kde by v noci z dneška na zítřek mělo dojít ke statickému zážehu, který je nezbytným krokem k finálním předstartovním přípravám. Nejdůležitější momenty Vám zároveň přineseme formou psaného přenosu.

Kosmotýdeník 236 (20.3. – 26.3.)

Vítáme vás u čtení dalšího pravidelného vydání Kosmotýdeníku, který vás i tentokrát provede kosmonautickými novinkami z uplynulých sedmi dní. Tentokrát vyrazíme daleko od Země a vydáme se k trpasličí planetě Ceres, kde v dnešním hlavním tématu prozkoumáme, kde by se na povrchu stále ještě mohla nacházet zmrzlá voda. Budeme tedy zkoumat takzvané chladné pasti. V dalších tématech se podíváme například na to, kdy nás čeká očekávaný start Falconu 9, proč byl odložen start rakety Atlas 5 se zásobovací lodí Cygnus a nevynecháme ani tradiční video a obrázek týdne. Přeji vám pěknou neděli a příjemné čtení.

Salva novinek od SpaceX

Asi nejsem jediný, kdo si všiml, že kolem firmy SpaceX je většinou ticho, věci plynou normálním tempem a pak se najednou během několika hodin vynoří hned několik zpráv, které svým významem vybočují nad šedivý průměr. K podobnému zvednutí stavidel došlo v minulých hodinách a proto jsme se rozhodli, že vydáme tento článek, který se je pokusí shrnout. Podíváme se na drobný posun nejbližší mise Falconu 9, dále pak na nového robotického pomocníka a nevynecháme ani novinky ohledně pronájmu prostoru ve floridském přístavu.

Historicky první znovupoužití možná ještě v březnu!

Když předevčírem odstartovala z Floridy raketa Falcon 9 s družicí EchoStar 23, bylo jasné, že se blíží něco velkého. V harmonogramu startů je totiž další položkou družice SES-10, která má jako první v historii startovat na již jednou letěném prvním stupni orbitální rakety (konkrétně ten z mise CRS-8). Obecně se čekalo, že ke startu dojde někdy na začátku dubna, jelikož EchoStar startoval 16. března a rozestup mezi dvěma starty bývá v ideálním případě dva a půl týdne. V posledních hodinách se ale stále častěji objevují důvěryhodné informace, které naznačují, že by k této toužebně očekávané události mohlo dojít už 27. března.