Oblačnost je přirozenou součástí atmosféry, ale když chcete snímkovat Zemi z oběžné dráhy, velmi často Vám budou mraky překážet, protože zakrývají výhled na povrch. Stejný problém řeší i specialisté, kteří pracují s daty z družice Sentinel 2A. Nabízí se pochopitelně možnost, jak tento problém vyřešit – mraky se pohybují a pokaždé zakrývají jiné místo. Stačí tedy v počítači fotky stejného místa spojit a využít pouze výřezy, kde mraky nejsou. To může fungovat v malém měřítku, ale při rozměrech Evropy už musí pomoci počítače.
Společnost EOX vzala fotky z družic Sentinel a nechala počítače dělat tuto komplikovanou a zdlouhavou práci. Konkrétně šlo o více než stěží představitelných 8 095 154 359 501 obrazových bodů. Výsledkem je bezoblačná mapa Evropy, což by bylo již samo o sobě zajímavé. Palec nahoru si tahle činnost ale zaslouží hlavně za to, že tato mapa je volně dostupná komukoliv na internetu.
Nepotřebujete žádnou registraci, natožpak platby. Stačí navštívit tento odkaz a můžete začít prohlížet mapu Evropy, na které není jediný mráček. Odborná veřejnost může těchto dat využít nejrůznějším způsobem. Vyčištění mapy od mraků z mnoha různých fotek je navíc jen ukázkou toho, co všechno je možné s komplexními daty dělat. Laická veřejnost si díky tomu zase lépe představí, jak detailní fotky dokáže družice ve výšce zhruba 800 kilometrů pořizovat. Jen houšť a víc takových otevřených projektů!
Zdroje informací:
https://s2maps.eu/
Zdroje obrázků:
https://s2maps.eu/img/info-01.jpg
Prostorově ty zazáplatované mraky sedí, ale blending nulový. Tj. ty opravy jsou v detailech hrozně vidět.
Třeba bude do budoucna software v tomto ohledu přesnější. 😉
To rozlišení je obdivuhodné.
Takřka vidím náš dům. Ulici najdu úplně v pohodě 🙂
Veľmi pekné.
Nechápem to, ale v mojom primárnom prehliadači Chrome 57 sa vôbec nezobrazujú mapy. Má niekto podobnú skúsenosť?
V IE11 (32 aj 64 bit), MS-Edge28 a aj FF52 (32 bit) všetko funguje.
Já mám taky Chrome a mapa v odkazu se mi zobrazuje bez problému.
Nuž, je to zvláštne.
Keď sa pozriem do vývojárskej konzoly, tak Requesty pre jednotlivé obrázky mapy skončili chybou net::ERR_INSECURE_RESPONSE.
Keď vezmem niektorú z URL a nechám si zobraziť daný obrázok, tak mi to Chrome najprv nedovolí, keď ho nechám pokračovať, tak je URL označená ako nebezpečná, ale obrázok sa stiahne a zobrazí. Zjavne má Chrome nejaký problém s certifikátom…
A teraz sa pri zväčšovaní a zmenšovaní mapy niektoré obrázky mapy zobrazia a niektoré nie. Fakt čudné…
(Ospravedlňujem sa dodatočne za OT.)
To je zvláštní, nemám ani jeden z popisovaných problémů. Všechno šlape správně.
Vyzkoušejte, zda to nezpůsobuje aktivní antivirus, zkuste ho dočasně zakázat… Některé totiž zasahují do webového provozu ne úplně čistým způsobem.
Pokud by něco Antivir blokoval, tak protože si tvůrci webu chtěli ušetřit práci a používají děravé praktiky a nastandartní komunikaci.
Minulý rok by o tom mohla mluvit firma Adobe, která si podobným způsobem zablokovala všechny produkty. A prosila antivirové firmy, ať je dají rychle dočasně na whitelist. Stačilo, aby developer si chtěl ulehčit práci, kód tam asi omylem zůstal a šlo to ven.
Rada vypnout AV je dost nebezpečná. Přístup, neumím programovat a neznám standardy, a ten škaredý AV mne blokuje je úsměvné. Často je to u her, kdy zapisují kam nemají. A chování je v ten moment prakticky totožné viry/spy/ransomware.
A pak uživatelé, co radí vypni si AV, aby ti jel Crack k nějaké hře, protože to AV blokuje jen fiktivně. To je na Darwinovi ceny.
Oni antiviry používají stejné techniky jako běžný malware – například man-in-the-middle apod. Pro TLS spojení si generují vlastní certifikační autority, které pak instalují do počítače a přes něj toto spojení kontrolují. Pokud nejede TLS (a navíc jen v některém prohlížeči), pak bych se první podíval, zda v tom nemá prsty antivirus a až pak prohlížeč.
To je ale už opravdu vysoce technická diskuze na hony vzdálená tématu portálu, pokud chcete, napište mi na e-mail a můžeme to probrat.
re Ondra: (OT) bohuzial AV produkty maju velmi zlu historiu security problemov, takze ich zakazanie moze paradoxne zvysit vasu bezpecnost. Hlavne vyrobcovia browserov maju na AV produkty tazke srdce, vid napr. nedavny paper o tom, ako antiviry nezvladaju zaklady TLS: http://www.zdnet.com/article/google-and-mozillas-message-to-av-and-security-firms-stop-trashing-https/ Chcem tym len povedat, ze odpoved „skuste vypnut AV“ ma svoj dovod.
Taky mi to nefunguje, stejný problém s certifikáty. Antivir za to rozhodně nemůže.
Problém je způsoben tím, že on-line mapy (WMTS server) používají starší certifikát vydaný StarSSL a Chrome 57 (beta) vyřadil kořenový certifikát této certifikační autority.
Na nápravě se pracuje a zmíněný certifikát bude vyměněn.
Vďaka za info.
V robote mám Chrome 56 a v ňom to ide bez problémov. Takže zrejme je to tak, ako píšete.
Chvíli to trvalo, ale našel jsem svou dědinu.
Gratuluji. 😉
Česká kotlina je vidět, Praha uprostřed na řece, dále po silnicích kamkoliv. Že jsme to hledal jako já? 🙂
Já určitě ano 🙂
Mám docela z google map představu, kde se nacházím a s pomocí vltavských meandrů jsem zazoomoval na ten správný flíček.
Jó, Pražákům, těm je hej, ti nikde nezablouděj. 🙂
Tak Pražáci ten svůj flek snad najdou hned 🙂
Jaké je rozlišení, odhaduji tak 10 m/pixel? Mít takto celou planetu je báječné, ale v Čechách máme skvělé letecké otrofotomapy s rozlišením 20cm/pixel aktualizované co dva roky. Zrovna v únoru vyšel Východ 2016. A taky jsou nové digitální modely povrchu a reliéfu s přesností desítek cm. Aplikace pak umí zabránit například výšky domu a stromů nebo dohlednost…
Jasně, snímkování z letadel se s tím pochopitelně nedá srovnat, ale družice zase pokryjí rychleji větší plochu – jsou to dvě strany jedné mince a každá metoda se hodí pro jiný účel, přičemž nejlepší je jejich zkombinování.
Co se rozlišení týče, tak se to liší pásmo od pásma podle vlnové délky. Viz tabulka: http://spaceflight101.com/copernicus/wp-content/uploads/sites/35/2015/09/Sentinel-4.jpg
Ještě máme v živé paměti Landsaty. Myslím, že toto je vážně pecka a ta kadence, s jakou se dají sledovat aktuálně oblasti v Evropě. Sentinely jsou prostě bomba přínos pro mnohé obory.
Je to už off-topic. Je článek na studii, na který nikdo neodkáže, vážně?
Autor zapomněl že HTTPs není samospásné. Velká většina útoků je z vygenerovaných certifikátů, podvržených a uživatel nemá šanci nic poznat, resp. kdo z Vás studuje, jestli https je navázaná skutečným vlastníkem. Minulý rok byl „zveřejněn“ i případ, jak jde obejít ověřování renomovaných certifikačních autorit. To Vám pak browser nijak nepomůže. Tvrdit, že tím, že to spojení je ukončeno a uživatel varován, že tam kam leze to není zrovna ok. Čím víc těch obraných linií tím lépe. Minulý rok vypršel certificát od Applu, prostě smůla. Je jedno kdo to je. Je to trošku jejich zaslepený pohled. A zrovna Google si sama také určuje black listy atd. Takže je to spíš dvojí metr, kde se jim to hodí.