ŽIVĚ A ČESKY: Falcon oživuje historickou rampu

Každý start je zajímavý,ale starty SpaceX budí zájem větší, než starty jiné. A i mezi starty raket Falcon se dají najít okamžiky, které jsou významnější, než jiné. K jednomu mimořádně důležitému momentu by mohlo dojít dnes. Falcon 9 má na oběžnou dráhu vynést desátou operační zásobovací loď Dragon pro ISS, ale důležitější jsou věci, které za sebou nechá na naší planetě. Poprvé od roku 2011 bude kosmický stroj startovat z historické rampy LC-39A, která vznikla už pro potřeby programu Apollo. A novinek bude ještě více – nový automatický destrukční systém, nebo vylepšená podpůrná konstrukce, která drží raketu. A jako bonus samozřejmě pokus o přistání prvního stupně na pevnině – pozor – poprvé za denního světla! Tenhle start byste si opravdu neměli nechat ujít.

Ke startu by mělo dojít dnes, tedy v sobotu 18. února v 16:01 středoevropského času, náš přenos spustíme zhruba 15 minut před startem, tedy okolo 15:45 SEČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, klikněte na název videa v levém horním rohu. Tím se dostanete na stránku přenosu na YouTube. Pokud z jakéhokoliv důvodu (třeba kvůli pomalému internetu, nebo datovým limitům) nemůžete sledovat video, bude pro Vás na této stránce připraven psaný online přenos, o který se bude starat Martin Gembec. Stránku není potřeba obnovovat – nové příspěvky se Vám zobrazí automaticky.

Zdroje informací:
http://spaceflight101.com/
http://spaceflight101.com/
http://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
https://upload.wikimedia.org/…/1920px-SpaceX_CRS-10_Patch.png

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

38 komentářů ke článku “ŽIVĚ A ČESKY: Falcon oživuje historickou rampu”

 1. Spytihněv napsal:

  No kdo ví, jestli v tom nehraje roli rys červený, bydlící poblíž rampy 🙂

 2. Adam napsal:

  Mám zásadní otázku, co se stalo s těma myšičkama?

 3. Štěpán napsal:

  Nebyl už jiný let stopnutý ze stejného důvodu?

 4. Pedro napsal:

  Pánové,

  velmi se Vám všem, kteří jste si udělali čas na sledování skvělého česky komentovaného přenosu z dílny našeho oblíbeného Kosmanoutixu omlouvám za odklad startu. Bohužel jsem v okamžiku startu nemohl být přítomen u žádného zařízení, na kterém by se start dal sledovat, tak jsem zavolal na Floridu, aby na mě počkali.

  Příště se polepším. 🙂

  PS. Předpokládám, že jsou zde dostatečně inteligentní čtenáři, kteří cítí z mého příspěvku obrovskou nadsázku. Byl bych velmi nerad, kdyby se to tu zvrhlo v nějakou ošklivou hádací debatu.

 5. hrusajan napsal:

  Mohl by mi někdo objasnit co to vůbec je ten destrukční systém?

 6. Lukas napsal:

  Zdravim,startovat bude uz pouzity stupen?

 7. Zbyněk napsal:

  Super přednáška a ještě start Dragonu. Sobota je zatím super
  Držím palce ať to vyjde.

 8. Zdeněk napsal:

  Doufám, že dnešní start neovlivní bouře, která řád nad Kalifornií.

 9. Tomas napsal:

  Dneskaaa to pridee…dneeeska to priiiiide…. Síce som v Taliansku ale našťastie tu mam WiFi a môžem si v kľude vychutnať dúfam úspešný štart…toto bude veľký moment.. Je pozitívne že z tejto rampy nestartuje len „nejaký trápny“ satelit, ale štartuje dragon ku svätému grálu techniky ku iss.

 10. Kamil napsal:

  Jako předkrm jsem si dal Vaši přednášku o SpaceX v Brně. Taky se těším.

 11. Michal napsal:

  Těším se na přenos a držím palce! 🙂

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.