Jedním z nejočekávanějších okamžiků letošního kosmonautického roku je premiérový start rakety Falcon Heavy od společnosti SpaceX. Dnes v noci projížděl uživatel Instagramu s nickem dinogeorgopoulos kolem hlavního sídla firmy SpaceX v kalifornském Hawthorne. U kraje silnice stála kolona, která převážela dlouhý černý válec. Nevíme sice, kam měla kolona namířeno, ale náklady byl na první a zběžný pohled jasný. Klasický převoz prvního stupně Falconu 9, řeknete si, ale řidič se rozhodl,že si jej stejně natočí. Jak kolem stupně projížděl, všiml si, že na zadní části není ostré ukončení, kde obvykle bývá umístěný mezistupeň.
Místo toho zde byla pozvolná špička. Právě tento drobný rozdíl, který se dá rozeznat jen podle tvaru a neschová jej tedy ani černá krycí fólie, nám prozradil, že tady s největší pravděpodobností nejde o klasický první stupeň, ale o boční stupeň Falconu Heavy. Jeho horní část je totiž opatřena aerodynamickou špičkou, která byla před několika měsíci vyfocena u sídla SpaceX. Při premiérovém letu Falconu Heavy má být jeden postranní stupeň tvořit již zachráněný stupeň z mise Thaicom-8. Z videa ale pochopitelně nejde poznat, zda je na něm zachycený právě tento stupeň.
Sluší se připomenout, že Falcon Heavy by měl podle aktuálních plánů vyrazit na svou první cestu do vesmíru v první polovině tohoto roku. Události, jako je aktuální vývoz bočního stupně, nám ukazují, že SpaceX se už opravdu výrazně posouvá k tomuto toužebně očekávanému startu. Už to není jen powerpointová prezentace, ale skutečný hardware. Ostatně podívejte se sami na níže přiložené video.
Zdroje informací:
https://www.instagram.com/
Zdroje obrázků:
https://www.instagram.com/p/BQM5Po2Dvz4/
https://i.redditmedia.com/…=320&s=e96865821b6f1ca2b748c96038d5e748
Tak že bychom se tedy opravdu konečně dočkali? 27 Merlinů v akci, to bude nářez!!
Evidentně se to blíží. 🙂
Vím že to sem úplně nepatří, ale bylo by fajn aktualizovat anketu… Líbilo by se mi tam navíc třeba První let již leťeného stupně.
PS zajímalo by mě, když se jim povede s ním opět přistát jestli si ho zase někde vystaví. Že by třeba měli před halou dva první stupně 😀
Je to pravda, anketu určitě v dalších dnech obměníme.
No, první let už letěného stupně nám předvedly už před cca 40 lety raketoplány. Ovšem ekonomický přínos se moc neprokázal. Uvidíme, zda se druhý pokus zdaří. Tady ekonomicky, pochopitelně.
Naštěstí SpaceX se může z historie poučit a vynecháním systémů, které komplikovaly znovupoužitelnost, dosáhnout lepší ekonomiky provozu.
Mně přijde ta technologie natolik rozdílná, že se moc učit nemůže. Akorát má špatný příklad a ví, že si má dávat na ekonomiku velký pozor. SRB byly oproti Falconu 9 směšně jednoduché a Orbiter zase mnohem složitější.
Jediné, co víme celkem jistě je, že není nejlepší nápad tlačit na orbitu tak velkou obludu jen pro pár lidí na pár dní.
Falcon ma vyhodu ze na rozdil od SRB se nemusi vymachat v oceanu. Slana voda je brutalni prostredi a dopad neceho co melo pred par minutama nekolik tisic stupnu do vody taky neni hifi. Nehlede na to ze SRB sedalo na padaku a rozhodne to nebyla uplne nulova rychlost jako u Falconu.
Navic SRB nebylo zase tak jednoduche jak to vypada :
– tryska byla pohybliva tzn. v oceanu vykoupali pomerne citlive rizeni
– mezi segmentama byly o-krouzky ktere byly taky citlive (viz Challenger)
– padaky museli mit svoje rizeni
Proste to nebyla jen bandaska s palivem
Doufám že se už dočkáme. Už čekáme strašně moc dlouho.
Plně souhlasím.
Super!
V Texasu podstoupí každý stupeň statický zážeh zvlášť nebo FH otestují vcelku?
Téměř jistě každý zvlášť.
McGregor není vybavený na zážeh celého FH, takže první test kompletního FH proběhne až v rámci statického zážehu na rampě.
Je prostor ve špičce nějak využitý? Je to veliký objem, nádrže tam jistě nejsou, elektronika taky ne . Vešlo by se tam ale pár křesílek a v novém skafandru by to byla ale extra divoká jízda… 🙂
Jo, ale zapoměl jsem na na občasný RUD 🙂
Myslím, že tam nic podstatného nebude, spíše je o strukturální kus, který má za úkol rozrážet vzduch. 🙂
Myslím že se tam nachází nádrže hydraulické kapaliny pro roštová kormidla (grid fins), která jsou u Falconu 9 a centrálního stupně Heavy umístěné v interstage, ale ruku do ohně bych za to nedal 🙂
Zní to velmi logicky. To mne nenapadlo, díky za tuhle úvahu.
Už aby to bylo.
Jsem velice zvědavý na start (jestli všechno vydrží) a na přistání centrálního stupně.
FH má stejný 2. stupeň jako F9, ale 2,5x těžší náklad. To znamená, že 2. stupeň zvládá udělit nákladu podstatně menší zrychlení, a o to více musí zrychlit centrální stupeň. Bude tedy potom muset hodně brzdit. Také bude přistávat o dost dál v moři a může být i větší odchylka trajektorie.
Nicmémě věřím, že k pokusu dojde hned při prvním letu, jelikož nosnost rakety není ani plně využitá – v soupisu vynášených družic je dokonce balast, tedy neužitečná zátěž. To znamená že nejde o let, kdy by se centrální stupeň musel „obětovat“.
Každopádně bude hodně zajímavé to celé sledovat. Pokud se to povede, smeknu čepici a jen doufám, že to bude kšiltovka, a ne zimní kulich.
Věřím také. 😉
Já bych smekl klidně i toho kulicha, kdyby to bylo příští týden 🙂
Pokud se nepletu, počítá se s přistáním všech tří prvních stupňů na pevninu nedaleko od místa startu.
Centrální stupeň přistává na pevninu jen v propagačním videu, ale obecně se tomu příliš nevěří. Neříkám, že je to vyloučené, ale spíše bych věřil, že se na pevninu vrátí oba postranní stupně a centrální přistane na plošině v oceánu. Ale bude záležet na mnoha faktorech – váha družice, cílová dráha atd. Možná při některé misi budou moci na pevnině přistát všechny tři stupně, ale považoval bych to spíše za výjimku.
Na začátku videa je tahač, který má na sobě dlouhé „tyče“. Nevíte k čemu to slouží / o co jde?
Jsou to plynové bomby. Takže převáží technické plyny.
To je možno dusík ktorým sa prvé stupne tlakujú pred prevozom.
Přesně tak, je to plyn k natlakování nádrží. Stupeň je pak pevnější a klesá riziko jeho poškození při transportu.
Díky za vysvětlení
Rádo se stalo.
Zaujimalo by ma či tá aerodynamická špička je taktiež z kompozitov, podobne ako aerodynamický kryt nákladu a prípadne ak áno či sa budú pokúšať aj o jeho záchranu. Pretože do toho priestoru by sa kľudne padáky vošli 🙂
Kompozitní materiál bych předpokládal. Špička by měla být součástí stupně pořád, nebude se odhazovat a přistane i s ním.