sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Aspera

NASA 14. května oznámila, že společnosti Rocket Lab zadala zakázku na vynesení mise Aspera raketou Electron. Start je naplánován nejdříve na první čtvrtletí roku 2026 ze startovacího komplexu 1 společnosti na Novém Zélandu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

OSIRIS-REx se může vrátit k Zemi

Citlivé sledovací stanice Deep Space Network potvrdily, že americká sonda OSIRIS-REx provedla svůj první manévr v meziplanetárním prostoru (Deep Space Maneuver – 1 = DSM-1) na jedničku. Zážeh, ke kterému došlo 28. prosince, upravil dráhu tak, aby se sonda mohla vrátit k Zemi pro gravitační urychlení. Zážeh spotřeboval celkem 354 kg paliva a změnil rychlost sondy o 431 m/s. Síť DSN nejprve potvrdila provedení manévru a následně ze sondy stáhla i detailní telemetrická data, jejichž následný detailní rozbor potvrdil, že všechny podsystémy pracovaly správně.

„Manévr DSM-1 byl naší první velkou změnou směru a zároveň první chvílí, kdy se použil hlavní motor sondy. Je proto dobře, že vidíme, jak sonda správně funguje a je na bezpečné dráze vstříc asteroidu Bennu,“ sděluje Arlin Bartels z Goddardova střediska v Greenbeltu (stát Maryland). Ještě než ale sonda zamíří k asteroidu, prolétne letos v září kolem Země – právě k tomuto nasměrování byl DSM-1 hlavně určený.

Dnes, tedy ve středu 18. ledna sonda ještě podnikne malý korekční manévr pro jemnou úpravu dráhy. Pak už by měla sonda pokračovat ve volném letu a čekat, jak na podzim Zeměkoule ohne její oběžnou dráhu a nakopne ji vstříc asteroidu Bennu, kam by tato toužebně očekávaná mise měla dorazit na podzim roku 2018.

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/dsm-139.png

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Spytihněv
Spytihněv
8 let před

Gratulace do meziplanetárního prostoru 🙂

Jak se vlastně manévr realizuje? Určí se poloha, směr letu a rychlost sondy, vypočítá délka nutného zážehu a po jeho realizaci opět dochází pomocí DSN k výpočtu potřebných parametrů? Že to trvalo nějakých 20 dní, než byl potvrzen úspěch.

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Spytihněv

Ten zážeh jste popsal docela dobře. Těch dvacet dní zabrala hlavně analýza telemetrie a kontrola všech systémů po zážehu.

Spytihněv
Spytihněv
8 let před
Odpověď  Dušan Majer

Nikde jsem nenašel dobu trvání zážehu. Pokud se nepletu, tak se musela jen na tento jediný spotřebovat více než čtvrtina celé nádrže hydrazinu. Což mi přijde jako docela dost, vzhledem k tomu, že máme před sebou ještě asi 6,5 roku mise a mezitím manévrování u Bennu a návrat zpět k Zemi. Je vidět, že trajektorie sondy a planetky je hezky vychytaná a nebeská mechanika udělá své. Je to vidět i podle již dnes na vteřiny naplánovaného vstupu do atmosféry v září 2023. Třeba to tak přesně nevyjde, ale fascinuje mě to 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Spytihněv

Také jsem nikde nenašel délku zážehu, ale u Bennu už žádné velké manévry potřeba nebudou – vlastně jen pro usazení na dráze kolem něj a pak pro odlet k Zemi.

Spytihněv
Spytihněv
8 let před
Odpověď  Spytihněv

To je fakt. Půjde spíš o malé, ale častější manévry na udržení se u Bennu. Gravitace půlkilometrového tělesa snad ani nestojí za řeč.

Petr Scheirich
Petr Scheirich
8 let před
Odpověď  Spytihněv

Zajímalo mě, jestli se délka zážehu nedá vydolovat z http://ssd.jpl.nasa.gov/horizons.cgi

Dá :-). Bohužel trajektorie sondy tam ještě není aktualizovaná, ale jde o referenční (před startem předpokládanou) trajektorii, podle které měl ten zážeh nastat až 30. prosince. Takže samozřejmě skutečná data se budou o něco lišit, ale asi ne o moc. Podle referenční trajektorie měl zážeh trvat asi 15 minut. Je to vidět na tomto grafu, kde na vodorovné ose běží doprava čas a na svislé ose je heliocentrická rychlost sondy (km/s). Body jsou vykreslené po jedné minutě.
http://sajri.astronomy.cz/tmp/osiris-rex.png

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Petr Scheirich

Aha, chytré!

Spytihněv
Spytihněv
8 let před
Odpověď  Spytihněv

Jestli to dobře čtu, je vidět, jak se heliocentrická rychlost sondy snižuje až na cca 35,77 km/s, pak následuje 15 minut zážehu, který rychlost opět zvýší na cca 36,19 km/s. To je super. Díky moc.

Tomach
Tomach
8 let před
Odpověď  Spytihněv

Ja pevne verim ze jim to na ty sekundy vyjde 🙂
Kazdopadne je temer jiste ze Zeme na tom randezvouse bude presne tam kde ma v tu danou sekundu byt. Tak by bylo fajn aby tam byla i ta sonda 🙂
Ona kazda sekunda dela 12.2 km rozdil, kdyz se maji trefit do elipsy 20x80km tak to musej kurna dobre spocitat.
To obdivuju, ale priznam se ze bych to tedy asi ani nesvedl, ale asi ani nechtel pocitat (i kdyz vetsinu asi dnes delaji pocitace) protoze to musi byt silena piplacka a silenej duraz na presnost a dukladnost.
Holt „rocket science“ 🙂

Filip Ehrenberger
Filip Ehrenberger
8 let před

No pro baha, tak přeju hodně štěstí aby ten odběr klapnul 😀

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.