sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Anduril

Společnost Anduril získala zakázku od U.S. Space Force za 99,7 milionů dolarů na modernizaci Space Surveillance Network (SSN), využívající umělou inteligenci ke zvýšení povědomí o vesmírné doméně a detekci hrozeb.

Shijian-19

Čína testovala malý flexibilní, rozšiřitelný modul na oběžné dráze během nedávné mise Shijian-19. CAST uvedla, že modul je během startu ve složeném stavu a po dosažení oběžné dráhy se nafoukne.

Dish Network

Společnost DirecTV upouští od plánů na koupi Dish Network kvůli neúspěšné nabídce na výměnu dluhu. Odprodej Dish DBS by pomohl mateřské společnosti EchoStar zaměřit se na rostoucí podnikání v oblasti družicové a pozemní komunikace.

Cuantianhou

Společnost Space Transportation se sídlem v Pekingu plánuje na druhou polovinu roku 2025 první test svého prototypu znovupoužitelného kosmického letounu Cuantianhou. Společnost vystavila model Cuantianhou na výstavě Space Tech Expo Europe v Brémách.

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly se připravují na zpoždění vynášení klíčových nákladů národní bezpečnosti na palubě rakety Vulcan od společnosti ULA. Uvedl to generálporučík Philip Garrant, šéf Velitelství vesmírných systémů vesmírných sil.

Lunar Outpos

Společnost Lunar Outpos oznámila 21. listopadu, že podepsala dohodu se SpaceX o použití kosmické lodi Starship pro přepravu lunárního roveru Lunar Outpost Eagle na Měsíc. Společnosti nezveřejnily harmonogram spuštění ani další podmínky obchodu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Dobrá zpráva: Webbův teleskop je v pořádku

Před dvěma týdny jsme Vás informovali o anomálii, která se vyskytla při vibračních zkouškách dalekohledu Jamese Webba v Goddardově středisku. Technici měli v dalších dnech plné ruce práce, když hledali původce neočekávaných údajů. Nakonec mohli oznámit tu nejlepší možnou zprávu – vlajková loď astronomie příštího desetiletí je v pořádku a v průběhu ledna mohou pokračovat naplánované zkoušky. Vibrační testy jsou jednou z celé řady zkoušek, kterými musí projít kosmické sondy a teleskopy, než se vydají na oběžnou dráhu. Při startu rakety pracují motory naplno a celá sestava se kvůli nim velmi silně chvěje a je tedy potřeba vědět, jak na tyto vibrace bude reagovat citlivá kosmická technika.

Během testování JWST ale některé z více než stovky senzorů zaznamenaly drobné změny v pohybu struktury teleskopu. Další vibrační zkoušky musely být zastaveny a začalo se s hledáním příčiny. Součástí bylo i prověření mnoha různých scénářů, při kterých se sledovaly reakce dalekohledu. Specialisté provedli tři neplánované sady chvění s nízkou frekvencí a sáhli i k vizuální a dokonce i ultrazvukové prohlídce míst, kterých se anomálie měla týkat.

JWST se na této fotce pořízené před vibračními zkouškami ukrývá v ochranném stanu, který jej chrání mimo čistou místnost.
JWST se na této fotce pořízené před vibračními zkouškami ukrývá v ochranném stanu, který jej chrání mimo čistou místnost.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Právě tyto kontroly ukázaly, že s teleskopem nic není. „Tohle je důvod, proč testujeme – abychom věděli, jak na tom věci skutečně jsou a ne abychom se spoléhali na to, jaké si myslíme, že mají být,“ vysvětluje Paul Geithner – projektový manažer JWST. Samotný test, při kterém došlo k anomálii proběhl 3. prosince a je potřeba poznamenat, že k vypnutí vibračního stolu došlo jen zlomek sekundy poté, co se objevily nečekané údaje z několika akcelerometrů. Tyto údaje se objevily pouze na jediné frekvenci, jejíž tón je zhruba o jednu notu níže, než jaká je nejnižší nota na piánu. „Webbův teleskop je dynamicky nejkomplexnějším testovaným objektem, jaký jsme kdy na Goddardově středisku měli. Jeho reakce tedy byly trochu jiné, než jaké jsme čekali,“ popsal Geithner.

To, že se ukázalo, že prosincový poplach byl více méně planý ale neznamená, že se v dalších zkouškách neobjeví žádné další komplikace. Ale pokud by k tomu došlo, ukázala by se důležitost testů – problémy by se totiž daly před startem opravit. Kromě vibračních zkoušek ještě na JWST čekají zkoušky akustické, protože pracující raketa opravdu není tiché zařízení. Momentálně ale není jisté, jak se aktuální zdržení projeví na termínu startu.

Sestava OTIS Dalekohledu Jamese Webba
Sestava OTIS Dalekohledu Jamese Webba
Zdroj: https://svs.gsfc.nasa.gov

Webbův teleskop zatím není kompletní – tvoří jej sestava zrcadel a optických přístrojů označovaná zkratkou OTIS (Optical Telescope element and Integrated Science). Právě tato testovaná sestava by měla v únoru zamířit na Johnsonovo středisko, kde bude OTIS vystaven tepelným zkouškám ve vakuu, k čemuž se použije modernizovaná vakuová komora z dob programu Apollo. V polovině roku 2017 se přesune do jižní Kalifornie, kde sídlí společnost Northrop Grumman. V její výrobní hale bude sestava OTIS propojena se samotným tělem teleskopu a sluneční clonou. Následovat bude další kolo zkoušek a v polovině roku 2018 se již kompletní dalekohled přesune na kosmodrom v Kourou, odkud v říjnu 2018 odstartuje na raketě Ariane 5.

P.S. Jsme rádi, že jsme mohli tuto pozitivní zprávu přinést. Těší nás i to, že NASA problém sledovala na svém webu a přinášela aktualizace. Když se řekne, že někde vznikl nějaký problém, je fér situaci sledovat a ne ji nechat vyšumět do ztracena. Pak se otevírá prostor pro spekulace, s čímž mají některá česká média bohaté zkušenosti. Za otevřený přístup si tedy zaslouží NASA palec nahoru. Přeci jen JWST je mimořádně důležitý a proto si zaslouží větší než obvyklou pozornost.

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/
http://www.space.com/
http://www.svethardware.cz/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/…/thumbnails/image/16519914560_97231c2691_o.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/prepfir_vibrationtesting.jpg
https://svs.gsfc.nasa.gov/…/a012402/OTIS_Move_10_3_16__Part_2.01024_print.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
40 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Cx
Cx
7 let před

Jo jo, takhle to začíná a čočkou za dvě miliardy to končí 🙂

Vlastimil Pospíchal
Vlastimil Pospíchal
7 let před
Odpověď  Cx

V daném případě by čočka už nebyla nic platná, teleskop by byl na odpis. Bude od Země pro jakýkoli servis příliš daleko.

Jaroslav Alois
Jaroslav Alois
7 let před

Nějak mi unikl důvod proč startuje na evropské raketě ?

Fry
Fry
7 let před
Odpověď  Jaroslav Alois

Že by to bolo tým akú má teleskop hmotnosť a veľkosť? Navyše Ariane 5 je spoľahlivá a odskúšaná raketa.

Midrys
Midrys
7 let před
Odpověď  Jaroslav Alois

Podle mě je to kvůli rozměrům aerodynamického krytu. A někde jsem myslím i četl, že je to příspěvek ESA k celému programu.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Midrys

Přesně tak. Důvody jsou čtyři – nosnost, velikost aerodynamického krytu, spolehlivost a evropský příspěvek k celému projektu.

Štěpán
Štěpán
7 let před

Jsem moc rád, ze to dopadlo dobře :). Klidně ať mají zpoždění půl roku, ale ať jim to vyjde. PS. Myslel jsem, ze Ariane V je 100% , ale viděl jsem nehodu :/

Fry
Fry
7 let před
Odpověď  Štěpán

Áno mala, prvý z kvalifikačných letov nedopadol dobre. Bolo to v roku 1996. Potom mala ešte jednu nehodu v r.2002. Myslím, že za 20 rokov čo už lieta je to celkom slušné na rozdiel trebárs od Falconu 9.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Fry

Ariane 5 měla v historii dvě nehody a dva starty skončily částečným neúspěchem. Celkem startovala 90×, což dává spolehlivost 97,7 – 95,5. Nepřijde mi fér dávat právě Falcon jako etalon nespolehlivé rakety. Falcon 9 měl od svého zavedení úctyhodnou řadu 19 startů bez nehody. Pokud budeme počítat, že má dvě nehody, musíme počítat 29 startů, byť reálně došlo jen k 28 a jeden z nich skončil částečným neúspěchem. To dává spolehlivost 93,1 – 89,6%. To je +/- průměrná spolehlivost běžných raket. Nezapomínejme, že Falcon 9 je raketa, která je stále nová. Kupříkladu rakety proton mají přes 400 startů a jejich spolehlivost je 88,6%, což je docela nepoměr. Osobně považuji za vhodné dělení tohle: Spolehlivost nad 95% – mimořádně spolehlivá raketa, spolehlivost 90 – 95% – normální raketa, spolehlivost pod 90% – nepříliš spolehlivá raketa.

marian
marian
7 let před
Odpověď  Dušan Majer

Tak aby sme boli úplne korektný, Falcon 9 mal od svojho zavedenia 18 úspešných štartov v rade, ten 19. už bol neúspešný 😉

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  marian

Díky za upřesnění!

Spytihněv
Spytihněv
7 let před
Odpověď  Štěpán

Stane se. Ale bylo to zrovna měsíc před plánovaným startem Rosetty ke kometě Wirtanen. Takže došlo k odkladu a pak k nutnému novému výběru cíle. Třeba to bylo dobře. Kdo ví, jestli by Wirtanen byla zajímavá jako Churyumov-Gerasimenko 🙂

Vojta
Vojta
7 let před
Odpověď  Štěpán

Poslední nehoda skoro před patnácti lety a od té doby 76 úspěšných startů. Pokud se nepletu, jedinou další vhodnou raketou, která má podobné statistiky, je Atlas V, kde by to asi bylo o fous s nosností (nevím, kolik přesně má nosnost do L2). Delta IV Heavy má o dost méně startů, i když celkovou procentuální úspěšnost má lepší. O Protonu a Falconu 9 škoda mluvit.

Samo
Samo
7 let před
Odpověď  Vojta

Falcon a Proton by som do jednoho vreca nedával Proton buchbe v priemere raz za 8 štertov a Falcon raz 16 aj keď som ratal amos 6 čo štart nebol.

Vojta
Vojta
7 let před
Odpověď  Samo

Spíš je to jiná kapsa stejného kabátu. Falcon má sice lepší úspěšnost, ale zase nižší nosnost (zejména na vyšší orbity kvůli slabému hornímu stupni) a nemá zkušenosti s vysíláním nákladu za oběžnou dráhu Měsíce.

marian
marian
7 let před
Odpověď  Vojta

Ak berieme do úvahy množstvo štartov k ich nehodám, tak úplne najúspešnejšia vychádza Delta 2 (153 štartov, z toho 2 neúspechy), potom Sojuz-FG (48 štartov, bez neúspechu).

hansnasa
hansnasa
7 let před

To budou nervy,až poletí.Pokud se vše podaří,tak konečně kouknem na nejbližší hvězdné planetární soustavy.Fakt se nemohu dočkat.

Jaroslav Alois
Jaroslav Alois
7 let před

Všechny důvody, které jsou podstatné pro volbu evropské rakety současně zdůvodňují existenci superrakety. Pokud by byla k dispozici, nebyl by problém s nosností, průměrem krytu a nakonec i průměrem samotného dalekohledu, možná by nemusel být ani skládací, nebo by mohl mít větší průměr.
Berte to jako povzdech nad vyřazením Saturnu 5 na úkor raketoplánů, které nezvládly ani to co ruský Proton a vrhly kosmonautiku ve vzdáleném vesmíru zpět.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Jaroslav Alois

Však také jedním z teoretických návrhů, který by se dal vynést pomocí SLS je i nástupce JWST –comment image

Jaro Pudelka
Jaro Pudelka
7 let před
Odpověď  Jaroslav Alois

Raketoplány nevrhli kozmonautiku späť!!! Kozmonautiku negatívne ovplyvňujú najmä a jedine politici.

Jiný Honza
Jiný Honza
7 let před
Odpověď  Jaro Pudelka

V minulém tisíciletí ovliňovali kosmonautiku hlavně politici a mají na svědomí bohužel i raketoplán, hrobaře americké kosmonautiky 20tého století.

Nezbývá v tomto věku nic lepšího než uvěřit v chlapce z „internetových garáží“, kteří to konečně vezou za správný konec…. A nebo vsadit na Číňany.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Jiný Honza

Musím opět zdůraznit, že raketoplán rozhodně nebyl žádným hrobařem, ale byl to nejdokonalejší stroj, jaký jsme kdy dostali do vesmíru. Bez raketoplánů by nebylo možné uskutečnit celou řadu úžasných misí, ze kterých těžíme dodnes.

Jaro Pudelka
Jaro Pudelka
7 let před
Odpověď  Jiný Honza

Bez raketoplánu by nebola ISS. A bez ISS by dnes zrejme nebola pilotovaná kozmonautika. Trochu viac objektivity by nezaškodilo.

hansnasa
hansnasa
7 let před
Odpověď  Jiný Honza

Hrobaři kosmonautiky jsou akorát ti politici a jejich lobismus.Takový úžasný stroj jako byl raketoplán,ještě dlouho do kosmu nevzlétne.Tedy pokud se o to nezapřičiní SpaceX.Ale to bych se jen opakoval.A spoléhat na čínský repas od Sovětů,no nevím.Prozatím jsou někde na úrovni SSSR 1970.To by museli opravdu pohnout.

Vlastimil Pospíchal
Vlastimil Pospíchal
7 let před
Odpověď  Jiný Honza

Raketoplán byl nepraktický. Zbytečně velký pro lidi a moc malý pro vynášení nákladu. Jeho složitost překročila únosnou míru a značně omezila jeho znovupoužitelnost.

Jeho nástupcem by měl být mnohem menší X-37 ve třech variantách. Uvidíme.

Jaro Pudelka
Jaro Pudelka
7 let před
Odpověď  Jaroslav Alois

A samozrejme raketoplán vyniesol HST a aj umožnil jeho záchranu.

Jaroslav Alois
Jaroslav Alois
7 let před
Odpověď  Jaro Pudelka

Měl jsem na mysli kosmické sondy do vzdáleného prostoru. “ Díky “ malé nosnosti raketoplánů, byly váhově limitovány a musely podstupovat složité gravitační tělocviky a absolvovat enormně časově náročné přelety od planety k planetě než dospěly k cíli.

Jiří Hošek
Jiří Hošek
7 let před
Odpověď  Jaroslav Alois

Proton vynesl k Jupiteru těžší sondu po rychlejší dráze ??

Spytihněv
Spytihněv
7 let před
Odpověď  Jaroslav Alois

Ale kdepak. Raketoplány vypustily celkem tři sondy. Ulysses k Jupiteru letěla přímo a až právě Jupiterem se nechala vykopnout kolmo na rovinu ekliptiky. Magellan k Venuši letěla taky přímo bez nějaké gravitační asistence. Pouze Galileo použila gravitační manévry u Venuše a dvakrát u Země. To však mělo i pozitiva – mohla cestou k Jupiteru provést blízké průlety kolem dvou planetek. Já tedy nevidím ani v jednom z těchto tří případů žádné negativum.

Jiří Hošek
Jiří Hošek
7 let před
Odpověď  Jaroslav Alois

Jen doplnění: Původně bylo plánováno vynesení Galilea v květnu 1986 raketoplánem a urychlení na přímý let k Jupiteru kyslíkovodíkovým stupněm Centaur G. V prosinci 1984 schválil administrátor NASA James Beggs úpravu trajektorie za účelem průletu kolem asteroidu 29 Amphitrite v prosinci 1986. Tato úprava znamenala posun plánovaného příletu k Jupiteru ze srpna 1988 na prosinec 1988.
Po katastrofě Challengeru byl projekt Centaur G zrušen, a Galileo (i ostatní sondy) byly urychleny na meziplanetární dráhu slabším stupněm IUS na tuhé pohonné hmoty.

Petr Kasan
Petr Kasan
7 let před

Jak se ten start přiblížil – začal se psát rok 2017 a najednou se letí „už v příštím roce“. A přestože první použití teleskopu se uskuteční v dubnu 2019, vyzvala NASA už v těchto dnech astronomy, aby začali předkládat své návrhy na pozorování.

maiden
maiden
7 let před

„čidla jsme sice našli rozsypaný po podlaze, ale nemusíte se znepokojovat, máme ve skladu ještě jedny…“

Start vidím stejnej nervák, jako přistání Curiosity na Marsu…

A jestli to fakt spadne, tak ta chlastace realizačního týmu potom bude neskutečná – rozflákat krám za miliardy, k tomu se člověk dostane jednou za život.

Jiří Hošek
Jiří Hošek
7 let před
Odpověď  maiden

8,8 miliardy dolarů.

rado
rado
7 let před

Len si rýpnem ale keby to niesol Proton bol by to luxusný nervák. 🙂
Spomínam na štart Exomarsu ako všetci čakali či to Proton zvládne 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  rado

A nakonec zvládl. Ono se totiž poslední dobou ukazuje, že když má Proton vynášet důležitý náklad – především pro zahraniční klienty, tak létá mnohem spolehlivěji, než když nese nějaký ruský nálad. Zřejmě to souvisí s úrovní kontroly a také kvalitou dílů. Není tajemstvím, že u Sojuzů se vybírají ty nejlepší součástky pro pilotované mise. Možná něco podobného mají i Protony.

rado
rado
7 let před
Odpověď  Dušan Majer

Tiež som si to všimol. Asi to tak aj bude. Chcelo by to urobiť dáku štatistiku ako sa Protonu darilo. Ináč je to ozaj smutné a zarážajúce, ak to tam takto funguje.

Vlastimil Pospíchal
Vlastimil Pospíchal
7 let před
Odpověď  Dušan Majer

Neživý náklad se dá pojistit, ale život posádky riskovat nemohou. Je pravděpodobné, že u letů s posádkou a dražšího nákladu je těch průběžných i výstupních kontrol mnohem víc. Let je pak sice dražší, ale spolehlivější.

julius
julius
7 let před

zdravím mám dotázek: vidím, že vše dělají v rouškách zahalení v absolutní čistotě dalo by se říci. Jak to pak dělají venku když to implementují do rakety? Jinak řečeno to se nějak automaticky odkryje až na oběžné dráze ? A jak je zajištěna údržba na oběžné dráze od prachu „smetí“?

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  julius

Hezký den,
všechny kosmické sondy a teleskopy se připravují v těchto tzv. čistých místnostech. Když se díly převáží např. na kosmodrom, dochází k tomu ve speciálních kontejnerech, které umí udržovat stálé prostředí a obsahují třeba i účinné prachové filtry. Na kosmodromu je další čistá místnost, ve které bude teleskop vyjmut z kontejneru a připojen k adaptéru, kterým se připojí k raketě. Celá sestava bude uzavřena do dvou polovin aerodynamického krytu, který je také prachotěsný. Nyní může sestava opustit čistou místnost a připojit se k hornímu stupni rakety. Proběhne start a ve výšce zhruba 80 km, kde už je atmosféra horně řídká, se aerodynamický kryt odhodí a teleskop bude odhalen vnějšímu prostředí, ale v této výšce už není žádný prach, před kterým technici citlivá zrcadla chrání při pobytu na Zemi.

Richard Hynek
Richard Hynek
7 let před
Odpověď  julius

Dobrý den,
přesně jak praví pan autor. Ještě bych doplnil, že pokud si detailně podíváte na fairing např. Ariane 5 nebo Vega, na jedné z polovin, otočené směrem ke startovací věži jsou nahoře dveře klimatizace s takovou stříbrnou rourou, která je povětšinou aktivní od momentu, kdy musí náklad opustit čisté prostory. Fairing totiž není vzducho nebo prachotěsný – při letu atmosférou musí být schopný „dekomprese“ přes ventilační otvory v dolní části . Je do něj tedy horem vháněna ochranná atmosféra, která se vypíná až těsně před startem, kdy se potrubí odhodí a dveře zajistí.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.