sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ: Druhé kolo výměny baterií na ISS

1/2 Ještě než vystoupíme z přechodové komory, musíme mít 100% jistotu, že všechno pracuje správně. Máme před sebou opravdu hodně práce, ale ještě víc toho čeká na pozemní týmy. Musí odvést dokonalou práci a pak můžeme jít ven. Na téhle fotce si zkoušíme skafandry, což je poslední zkouška, která dokazuje, absolutně všechny možné systémy jestli jsou tam, kde mají být … A taky ověřuje, že pobytu na ISS astronauti vyrostou! Zítra vystoupí Peggy Whitson a Shane Kimbrough do volného prostoru, což bude první část z plánovaných dvou vesmírných vycházek, které mají zajistit modernizaci staničních baterií. Shane se příští týden v pátek ven ještě vrátí – se mnou!

Na samotném začátku letošního roku začala staniční robotická paže na ISS měnit staré baterie za nové. V pátek 6. ledna se na kosmickou procházku vydali Američané Robert Kimbrough a Peggy Whitson, kteří během výstupu o délce 6 hodin a 34 minut stihli nainstalovat všechny potřebné propojovací desky (a jako bonus navíc natáhli ethernetový kabel pro nové soukromé lodě s posádkou). V dalších dnech pak v práci pokračovala staniční paže a dnes přichází na řadu druhý plánovaný výstup, kterého se zúčastní Shane Kimbrough a Francouz Thomas Pesquet. V dnešním článku můžete celý výstup sledovat živě.

Pokud nedojde k žádnému zpoždění, oba astronauti začnou svůj výstup ve 13:05 našeho času, přičemž kosmická vycházka by měla trvat šest a půl hodiny. Stejně jako v minulém týdnu, se dvojice i nyní zaměří na sektor S4 na příhradové konstrukci, kde jsou umístěné baterie z energetického okruhu 3A. Ty se minulý týden úspěšně podařilo vyměnit a proto se oba astronauti pustí do stejné procedury na okruhu 1A. Samotný výstup bude velmi podobný tomu, co jsme viděli minulý týden – ještě předtím se staniční paže s pomocí nástavce Dextre postarala o vyjmutí starých Ni-MH baterií a umístila i náhradní jednotky pro Li-Ion baterie. Astronauti tak nainstalují adaptérové desky a propojí datové kabely.

Zdroje informací:
http://spaceflight101.com/

Zdroje obrázků:
https://c1.staticflickr.com/1/417/32087371465_63a2bfe3f4_k.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Racek
Racek
8 let před

Který téměř zemřel při pokusech splnit poměrně jednoduché úkoly byla NASA přesvědčena, že ve vesmíru se pracovat nedá. No, tehdy Aldrin se zabejcil a rozpracoval celý systém a novou metodiku a postupy a spolu s NASA připravil i nové pomucky a nástroje. Hned při svém letu na Gemini všechny úkoly splnil a dokázal, že pracovat ve vesmíru je zcela možné, jen se musí přizpůsobit přístup. Stejně jako se po 18 třídenním letu jednoho z prvních Sojuzu zdálo, že vydržet beztizi lze malá. Několik týdnů. No, taky se změnily přístupy a dnes už roční pobyty nejsou vůbec výjimkou.
Takže, co dnes dokáží kosmonauti v kosmu udělat a spravit, je zázrak. Nebo aky obrovská vynalézavost člověka při prekonávání překážek
Tak před těmi chlapci a devcaty smekam a dík za zajimavy vhled do opravdu složité problematiky.

trmo
trmo
8 let před

Dobrý den. Promiňte mi že se nedržím téma ale je to k zítřejšímu startu Falconu 9.Všiml sem si že tam máte začátek přenosu v 19:10 a startuje se v 18:54 takže by přenos začínal až po startu.

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  trmo

Dobrý den, díky za info. Známe správný termín startu, jen jsme zapomněli upravit údaj. Už je to opraveno. 😉

trmo
trmo
8 let před

Není zač.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.