Cesta kosmonautiky zpět na výsluní

Stalo se již tradicí, že i na štědrý den vychází na Kosmonautixu článek. Takový článek je specifický. Vzhledem k pohodové atmosféře, klidu a míru, který má o Vánocích panovat, se článek snaží za něčím ohlédnout, nebo navodit správnou vánoční a kosmickou náladu naráz. V roce 2014 jste tak dostali návod, jak slavit Vánoce ve vesmíru. V roce následujícím jsme se ohlédli za nejsilnějšími nejen vánočními okamžiky strávenými ve vesmíru. Letos budeme opět bilancovat. K vánočnímu času patří i ohlížení se za uplynulými dny, měsíci a roky a hodnocení toho, co se za tu dobu změnilo. Dnes se ohlédneme za událostmi, které se udály v minulých pěti až šesti letech. Je to jednak doba shodná s existencí portálu Kosmonautix a také období, kdy se výrazně změnila kosmonautika a to velmi výrazným způsobem.

Pamatujete si na to, co se dělo v kosmonautice v roce 2010? Nebo třeba v roce 2011, či 2009? Ano, někteří z vás si možná vzpomenou na poslední starty raketoplánů, nebo start sondy Juno. Přesto však je toto období trošku zamlžené a určitě to není tím, že bychom si na tak nedávnou minulost již nevzpomínali. Vždyť na start Apolla 11, havárii Challengeru, start Hubbleova kosmického teleskopu, nebo budování Miru, či hromadné sledování Halleyovy komety si vzpomeneme. Mezi zmíněnými roky totiž kosmonautika prožívala jakési útlumové a v mnohých ohledech ničím příliš zajímavé období.

Poslední raketoplán přistává z mise STS-135

Poslední raketoplán přistává z mise STS-135
Zdroj: http://www.spacesafetymagazine.com/

Ostatně i pozice vědy a její popularizace, byla před těmi zmíněnými pěti, šesti lety úplně jinde a do značné míry na okraji zájmu. Média v té době informovala o vědě velmi vlažně a i přes pořady jakými byla Prizma, nebo vědecká vysílání Českého rozhlasu, se to nedá srovnávat s letošním vznikem vědecké redakce v České televizi, úspěchem facebookových skupin zabývajících se vědou, nebo i zájmem o naše Živě a česky komentované starty raket, kde mezi diváky je vždy velké procento naprostých nováčků, kteří taje kosmonautiky právě objevují.

Co se stalo, že je dnes věda a kosmonautika s ní v takovém kurzu, než tomu bývalo ještě nedávno? Pojďme si na to pokusit odpovědět. Předem ale říkám, že jde o jeden z možných pohledů a názorů. Spíše takovou úvahu. Možná to budete vidět jinak a budu rád, když přidáte svůj pohled do komentářů.

Ke konci roku 2009 a v průběhu roku 2010 byla kosmonautika poněkud v pozadí všeho, co se dělo ve světě. Ekonomikami otřásala ekonomická krize a zprávy v médiích se zabývaly volbami v Iráku, na Ukrajině byl prezidentem zvolen Viktor Janukovyč a Evropská unie hledala řešení, jak pomoci zadluženému Řecku. Byl to trochu jiný svět, než je dnes a na vědu nějak nezbýval prostor.

Zrušený program Constellations

Zrušený program Constellations
Zdroj: https://upload.wikimedia.org/

NASA v té době řešila odchod raketoplánů do důchodu. Po osudové havárii raketoplánu Columbie v roce 2003 a přezkoumání pohledu na bezpečnost těchto úžasných strojů, byl jejich osud zpečetěn. Americká kosmonautika se začínala připravovat na situaci, že nebude mít po přechodnou dobu, jak dopravovat astronauty do vesmíru a výsledky programu Constellations byly v nedohlednu a značně nejisté. Nový prezident Barack Obama nakonec definitivně zrušil plán dostat Američany zpět na Měsíc a NASA před sebou měla nejistou budoucnost. Světové kosmonautice v té době kralovala Čína, která poněkud nečekaně vyslal sondu k Měsíci a vypustila svoji první orbitální stanici. Byly to však úspěchy, které světová kosmonautika oslavovala před čtyřmi dekádami a opakovaná událost je pro média zajímavá jen málo. Mezinárodní kosmická stanice se stala holým faktem a její existence nikoho neohromovala. Negativní zájem vzbudil v roce 2012 nepovedený start ruské mise Phobos-Grunt.

Zkrátka a dobře to bylo s kosmonautikou dost bledé a jen málo lidí by věřilo, jak to bude vše jiné za pár let. Přelomil se rok 2010 a 2011. Raketoplány definitivně dolétaly a na základech programu Constellations začal vznikat nový program s příznačným a trochu paradoxním názvem Nová Éra. Jenže v té době už některým docházelo, že NASA nebude ta, která strhne masy lidí zabývajících se problémy všedního světa a donutí je vzhlédnout opět k obloze.

V té době vznikal portál kosmonautix, nejdříve jen jako fórum, které mělo Dugimu pomoci najít lidi, kteří stejně jako on mají rádi kosmonuatiku. Když se fóru začalo dařit a lidé tam chodili stále více, vznikl i tento blog. Zlomovou událostí bylo jednak vypuštění vozítka Curisosity a také jedna událost, která konečně dala důvěru soukromému sektoru v jeho cestě k dobývání vesmíru. Dragonu se 25. května 2012 podařilo jako první soukromé lodi, která byla dokonce vyslána soukromou raketou doručit náklad k Mezinárodní kosmické stanici. Začínalo se mluvit o velké změně, ale málo kdo si dokázal představit, jaké důsledky ta změna přinese.

První start rakety Falcon 9

První start rakety Falcon 9
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

V srpnu roku 2012 přistávalo na Marsu vozítko Curiosity a to byl další velký zlom. Velmi komplikovaný přistávací manévr zaujal dokonce i média, které této události věnovaly více prostoru, než bývalo zvykem. Na podzim potom proběhl druhý již standardní soukromý let k ISS a média opět zpozorněla. U nás na Kosmonautixu jsme zaznamenali rekordní návštěvnosti a věci se začaly hýbat.

Obecně se dá říci, že vstup soukromých firem do kosmonautiky odstartoval mnohé změny. Zvýšený zájem tehdy nevyvolalo ani tak to, že se podařilo v soukromých podmínkách sestavit to, co před tím dokázaly jen národní agentury. Čerství vítr zavanul spíše s tím, jak Elon Musk začal prohlašovat, že vesmír je novou hranicí hodnou pokoření. Bum! Něco takového nikdo neprohlásil již desetiletí a něco málo snílků, co se nacházeli po světě, zavětřili nový prostor, kde by se mohli uplatnit a realizovat.

Nemůžeme však pozitivní změny v kosmonautice, které vedly k dnešnímu stavu přisuzovat jen Elonu Muskovi. Svůj díl nese třeba Richard Branson s Virgin Galactic. Nyní mnohem více Jeff Bezos a Blue Origin. Ostatně i Čína, kterou někdy v letech 2012 a 2013 mnozí častovali jako element, který odstartuje nové kosmické závody. Nutno říci, že k závodění musí Čína nejdříve dohnat to, co její soupeři mají již za sebou. Mezi důležité momenty, které zaujaly i média samozřejmě musíme bezprecendentně zařadit fenomenální úspěch mise Rosetta – Philae, kde marketingová kampaň kolem této mise zasáhla nezvykle velké procento populace. Stejně tak významný byl průlet sondy New Horizons kolem Pluta v minulém roce.

Dragon u ISS

Dragon u ISS
Zdroj: http://news.mpelembe.net/

A do toho všeho se společnosti SpaceX většinou velmi dařilo a začala přicházet s nezvyklými věcmi. Například s tím, že lety raket jsou drahé proto, že se postaví drahý stroj, který je pak celý zničen při jediném letu a že je na čase se soustředit na to, aby se nosiče stavěly jinak. Třeba tak, aby létaly i opačně a uměly přistávat. Mnozí znalí si klepali na čelo až do prosince minulého roku, kdy první stupeň Falconu 9 úspěšně přistál na Floridě poté, co vynesl jedenáct satelitů Orbcomm.

tohle vše vám zde píšu jen proto, abyste se zamysleli, jaký byl váš zájem a vaše znalosti o kosmonauitce před pěti lety a jaké jsou dnes. Pro ty z nás, kteří už v té době kosmonautiku propagovali, zase nabízím zpětný pohled na to, kolik prostoru bylo tomuto oboru dáváno v médiích tehdy a kolik dnes.

První čínská stanice Tiangong 1

První čínská stanice Tiangong 1
Zdroj: http://i1.wp.com/

Po těžkém období jakéhosi vesmírného vakua v dobývání vesmíru, se kosmonautika nadechla a dnes se v jistém slova smyslu stala zase opět in. Kdo vše na tom nese zásluhu je otázkou, ale myslím si, že to není až tak důležité. Pokud by se podařilo naplnit vize Elona Muska a myslím si, že do značné míry i vize NASA a dokázal by současný vývoj nadchnout průmysl a ty správné lidi k tomu, aby se začalo se skutečným dobýváním Marsu, mohlo by to do značné míry vrátit lidstvu jakýsi cíl a dát práci lidem, které jinak těžko využijete.

Ale není to zdaleka jen kosmonautika. Současné nadšení z popularizace vědy, která začíná zasahovat i lidi, kteří by jinak o podobná témata nejevili zájem, může napomoci nastartovat trochu dění poté, co se delší dobu nedělo nic až tak významného – z pohledu veřejnosti. Samozřejmě – všeho s mírou, ale to už je jiná diskuze.

Na závěr bych chtěl již jen konstatovat, že je fajn, že nyní můžeme kosmonautiku a povědomí o ní předávat tak širokému publiku, o čemž se zřejmě ani Dugimu, když Kosmonautix zakládal nezdálo. Já osobně mám radost z toho, že za tu dobu se pohled mých přátel na můj zájem o kosmonautiku překlopil z konstatování, že jsem jen nějaký podivín do stavu, kdy se aktivně vyptávají na dané novinky v tom, co se děje ve vesmíru. To je takový ještě můj osobní pohled na to, jak se za poslední roky změnil pohled veřejnosti na vesmír. Změnil se i zájem médií, najednou jsou na vědecké otázky zváni odborníci a mnohé specializované skupiny pracují jen na tom, aby popularizovali vědu. Nicméně to vše je věc, ve které mohu mít zkreslený pohled, a proto opět říkám, že budu rád, když k tomu připojíte nějaký svůj pohled v komentáři pod článkem.

A úplně na závěr, bych vám jménem celého týmu portálu Kosmonautix chtěl popřát krásně prožité vánoční svátky a až si večer budete rozbalovat dárky, nezapomeňte, že i tento svátek vlastně pomáhala zrodit kometa. Objekt kosmický, který možná stál za tím, že na Zemi máme život a existujeme. Není to příznačný a pádný argument, abychom se ke hvězdám dívali častěji?

Zdroje obrázků:
http://www.startlr.com/wp-content/uploads/2016/10/Boeing-plans-to-get-ahead-in-the-conquest-of-Mars-SpaceX.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/5/50/Maximum_payload.PNG
http://news.mpelembe.net/wp-content/uploads/2015/02/spacex-dragon-capsule-iss-604×270.jpg
http://www.spacesafetymagazine.com/wp-content/uploads/2015/01/sts-135-landing.jpg
http://i1.wp.com/shawglobalnews.files.wordpress.com/2013/06/xin802-613_2013_000000_high.jpg?crop=0px%2C4px%2C650px%2C433px&resize=720%2C480&quality=70&strip=all&ssl=1
http://spaceflightnow.com/falcon9/001/remotes/06.jpg

Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

58 komentářů ke článku “Cesta kosmonautiky zpět na výsluní”

 1. zvejkal napsal:

  Minimalne jednemu cloveku ste zmenili pohlad na vesmir a kozmonautiku. Dakujem.

 2. Jiří Brunner napsal:

  Přeji redakci i Vašemu webu další úspěšné roky.

 3. vitecek napsal:

  Web kosmonautix založi nadšenci.Jsem již pamětník a vzpomínám,jak kdysi jsem musel lovit sebemenší informace po různých časopisech.Díky kosmonautixu dostávám přístup k nejnovějším událostem a informacím.Je to pro mne velký dárek,dárek,k vánocům.Všem kteří se podílíte na tomto Webu o jakékoliv informace srdečný dík.Přeji Vám všem krásné vánoce a jak zaznělo v samotném závěru článku.Vzhlédněme častěji ke hvězdám!

 4. maro napsal:

  Ty roky 2009, 2010, 2011 jsou přesně těmi lety, kdy se pořádně začalo rozvíjet to informační eldorádo, které máme dnes. Jsou to roky, kdy Google daroval světu Android a hlavně přesvědčil výrobce, že to má smysl vyrábět levné smartfouny a instalovat do nich Android skoro zadarmo. Prolomila se bariéra drahoty proprietárního řešení firmy Apple.
  To je ta doba, kdy díky zapojením těch milionů smartfounů nabral Facebook na síle a dostal se tam, kde je dnes.
  Navíc se právě v této době objevil první tablet iPad (2010) a lidi na něj zírali jak na magickou placku, kterou chtějí taky mít.
  Byla to doba lidí koukajících dolů, fascinovaných placatými svítícimi destičkami, které znamenaly obrovský pokrok techniky. Proto ty lidi to nebe právě tehdy moc nezajímalo.

 5. Jaroslav Alois napsal:

  Mezi pozitiva portálu bych doplnil přímé, resp. i komentované přenosy startů nosičů a důležitých operací v blízkém i vzdáleném prostoru vše s maximální popularizační a informační hodnotou.

 6. Andrej Vrbensky napsal:

  Najviac si u Vás važim angažovanosť. Položim pod článkom otazku a autor alebo niekto zo štabu odpovie. Zhrnul by som to tak ze sa staráte. A tiež vašu vyvázenosť, všetko spravodajstvo je „pro“ alebo „anti“ USA, Rusku… ale u vas sa fandí jedine vede. Veľké ďakujem.

  • Lukáš Houška napsal:

   Děkujeme, snažíme se, aby diskuze pod články byly podobně hodnotné jako informace v článku. 🙂 Nás zase těší, že se čtenáři ptají a že jsou ochotni naslouchat odpovědím, to už dnes také není standardní. 🙂 Děkujeme ještě jednou, že nás čtete a přejeme vám pěkné svátky. 🙂

 7. jan napsal:

  Aspon z mého úhlu pohledu je ten článek úplně přesný.Kosmonautix.cz jsem objevil až když jsem někde přečetl článek že nějaký blázen chce zlevnit lety do kosmu a přistávat s raketou zpátky na zem.od té doby je jen málo dnů kdy se na Vaše stránky nepodívám.Stal jsem se tak Vaším a celkově celé kosmonautiky fandou a hltám všechny články a informace o novém dění.
  přeji Vaší redakci krásné svátky a v novém roce mnoho a mnoho čtenářů.

 8. Jaro Pudelka napsal:

  Krásne, pohodové a pokojné Vianoce vám všetkým. A tiež poďakovanie za úžasný rok na tomto portáli.

  Výborný článok.

 9. Ivan Supuka napsal:

  Krásne sviatky celému tímu a veľká vďaka za všetky doterajšie i budúce články. 😉

 10. Jregent napsal:

  Dekuji za ohromnou praci vsem lidem okolo Kosmonautixu
  A vsem velkou pohodu

 11. Roman Bórik napsal:

  Aj ja sa pripájam k želaniu ďalších úspešných rokov tomuto i pridruženým webom. Prakticky nevynechám žiaden článok a viem, koľko práce to musí redaktorom dať, takže veľká vďaka. Už len si nájsť čas a spätne prečítať aj všetky seriály… 😉

 12. Karel napsal:

  Když nad tím zauvažuji tak ano, větší zájem o kosmonautiku, čtení zajímavých článků zde na kosmonautixu, sledování živých přenosů startů raket, to vše mě začalo zajímat až díky neuvěřitelným prohlášením (která se postupně stávají realitou) jednoho jediného muže.. myslím že spousta dalších sci-fi fandů to má podobně, díky Elone! a taky díky všem, co nám ostatním zprostředkovávají tyto zprávy! 🙂

 13. Štěpán napsal:

  Krásné vánoce vám všem, hlavně pak redakci 🙂
  Zkuste se o vánocích zastavit a popřemýšlet o Vašem životě, a také si vzpomenou na Ježíše Krista (kvůli kterému jsou ty vánoce 😀 ) a třeba se i pomodlit za úspěchy v kosmounautice nebo ve Vašem životě. Nechci do toho nikoho nutit ale za zkoušku nic nedáte 🙂

 14. Martin Gembec napsal:

  Díky za přání. I vám přeji, ať se pozastavíte a užijete si sváteční dny. Já už mám za sebou procházku a těším se na večer s rodinou. Zbytek svátků bude se zbytkem rodiny a výhoda je, že mezitím už na vás mohou čekat další připravené články, aniž bychom si tu vánoční pohodu rušili. Na stole mi konečně zavoněla svíčka ze včelího vosku. Pohodu všem.

 15. Jiří Kos napsal:

  Děkuji za skvělý článek. Skutečně se za posledních pět let v kosmonautice i v astronomii cosi pohnulo příznivým směrem. Když se ohlédnu za svým životem, tak když letěl Gagarin , byl jsem v osmé třídě, program Apollo jsem zažil po dvacítce, někdy od roku 1974 odebírám slovenský časopis Kozmos, a to ještě čistě náhodou, protože jsem byl tehdy služebně v Bratislavě a náhodou jsem jej viděl na stánku.
  Stará garda (Karel Pacner, Marcel Grun, Antonín Vítek Jiří Grygar a pár dalších pomalu odchází a teď tedy přišla úplná exploze, jistě taky díky internetu, časopisy Astropis a Tajemství vesmíru se mi začínají hromadit. Takže díky za to a „vydržať“!

 16. Tomáš Metelka napsal:

  Krásné Vánoce a do Nového roku jen to nejlepší. Přeji všem členům redakce dostatek odhodlání a nadšení se kterým vykonávají tuto záslužnou činnost, diky které se my, čtenáři tohoto webu, dozvídáme o kosmonautice a raketové technice opravdu to nejlepší a nejaktuálnější, co je momentálně k dispozici. Ještě jednou, co nejvíce šťastných startů. 🙂

 17. Petr Moravec napsal:

  Zdravím redakci Kosmonautixu přeju vám všem krásné vánoce a všechno nejlepší do nového roku. Rovněž vám chci poděkovat za vaší práci a ať vám stejně daří i v novém roce.

 18. tonda napsal:

  Budu se opakovat,ale nedá se nic dělat,musím moc poděkovat celé redakci kosmonautixu,je to neskutečné,co pro nás děláte a moc to oceňuji a vážím si vaší práce!Nedovedu si už představit den bez návštěvy těchto stránek a dovedu si představit,co vás to stojí času,který byste mohli věnovat třeba svojí rodině!Proto vám všem ze srdce přeju šťastné a veselé svátky a do dalšího roku především zdraví,štěstí i vašim rodinám,mnoho skvělých nápadů a moc děkuji,jste skvělí!Antonín Studený

 19. mnauprsk napsal:

  Přeji hezké Vánoce a díky redakci kosmonautixu za plno zajímavých článků. Ale ten optimismus bych trochu krotil. Určitě nastal hlavně díky SpaceX posun ve vnímání úlohy soukromého sektoru, ale ani samotná SpaceX nemá samé úspěchy, ale i vážné problémy s posuny termínů (např. Falcon Heavy) a haváriemi. Opakované přistání prvního stupně je velký technický úspěch, ale to ještě neznamená ekonomicky úspěšný model znovupoužití, jak ukazuje např. příklad raketoplánu. Státní agentury také trpí množstvím odkladů a zvyšování cen, ukázkovým příkladem je Webbův dalekohled. Výzkum vzdálenějších oblastí Sluneční soustavy je v ohrožení v důsledky nedostatku plutonia. Informování o kosmonautice je na vyšší úrovni díky podobným portálům jako je tento, ale zájem veřejnosti o kosmonautiku podle mě na masové úrovni není a informace o kosmonautice ve veřejných sdělovacích prostředcích jsou často nedostatečné nebo jsou v nich nesmysly.
  Takže určitě se z vývoje posledních let dá brát naděje, ale problematických oblastí má kosmonautika také dost.

 20. Petr napsal:

  Kosmonautika mne vždy fascinovala a tak jsem nadšený z existence tohoto webu. Hlavně i z toho důvodu, že dodáváte vyvážené a seriózní informace v oboru který mne zajímá. V dnešní době facebooku a internetu je těžké narazit na seriózní informace. Ano všichni komunikujeme každodenně, ale kvalita přenesené informace se vytrácí v závodě o sledovanost.
  Žiji v Irsku, v práci spolupracuji s kolegy z mnoha evropských zemí a mohu Vám potvrdit, že zájem o kosmonautiku a vesmír je minimální. Minulý týden mne zarazilo, že francouzští kolegové ve věku mezi 25-30 let nevědeli, že mají na ISS svého astronauta. Ano všichni vědí, že se nějaké ruské raketě nepodařilo dopravit náklad na ISS, nebo, že na Marsu se nějaké sondě nepodařilo přistát nebo že vybuchla raketa na kosmodromu v Americe,… tedy hlavně negativní informace se spolehlivě dostanou k širší veřejnosti. Ale když se zeptáte, kolikrát nikdo ani neví jak se sonda jmenovala, proč a jak dlouho tam letěla a což je horší ani se nikdo nepídí po širších informacích, informače o neúspěchu je dostatečná.
  Myslím, že se v minulosti podařilo zaujmout hlavně fotografiemi z Hubblova kosmického teleskopu ale například význam ISS mnoho lidí vůbec nechápe. Rosetta byl záblesk pozitivního a přeji nám, aby bylo více takových záblesků.
  Přeji Vám v redakci hodně spokojených čtenárů a děkuji, že jste. Petr Klement

 21. vitecek napsal:

  Velice často se mi stává,že lidé co se o kosmonautiku nezajímají mi kladou otázku nač ten vesmírný výzkum vlastně je.Myšlení lidí se má vyvíjet správným směrem.Né k nenávisti.Né k sobeckosti svých názorů.V tento vánoční čas by stálo za to zamyslet se zdali by nebylo vhodné zavést do školství všeobecnou informovanost o kosmonautice.Jistě by se pak nestávalo,že se člověk setkává s názorem,že ho se ta „kosmonautika“netýká….Tady vidím rezervy pro další vývoj Webu kosmonautixu!

  • Dušan Majer napsal:

   Děkujeme za tip. Není to snadný úkol, ale již se jej snažíme plnit v rámci nepravidelného seriálu Kosmonautika pomáhá, kde přinášíme konkrétní příběhy produktů, které vznikly díky kosmickému výzkumu a nyní je mohou využívat i běžní lidé. A pak i ještě dovolím přidat odkaz na jeden díl z našeho seriálu TOP5, kde se věnujeme přínosům kosmonautiky. Snažíme se tomuto tématu věnovat už nyní a rádi v tom budeme pokračovat i do budoucna.

  • Martin Gembec napsal:

   Tenhle směr uvažování občas přepadne každého fanouška kosmonautiky, astronoma, kaktusáře, učitele, cyklistu… Je tolik fantastických věcí, které můžeme dělat, ale spousta lidí se o ně vůbec nezajímá. Přemýšlel bych spíše, co by se dělo, kdyby kosmonautika zajímala každého? Na jedné straně by asi nebylo nesmyslných konfliktů a na straně druhé bychom neměli nádherné obrazy, úžasné sportovní zážitky a krásnou zahradu někde v sousedství. Tímto jsem rozhodnut to těm lidem nevyčítat, že pomalu ani nevědí, že je nějaká ISS a k čemu je dobrá. Jsem však vděčný těm, kterým to jedno není a vědí víc než já a neváhají se o tom s námi na tomto portálu podělit.

 22. Skudlik napsal:

  Díky všem v redakci za rok plný super zajímavého čtení!

  Osobně bych si dovolil kromě samotného čtení vypíchnout ještě živé komentované přenosy (klobouk dolů za tento počin v „komunitní“ režii v českých luzích a hájích nevídaný). A také práci „Dugiho“ na pořadech pro Stream.cz, které mě ostatně na tento portál přivedly). Obojí je myslím velkým přínosem k popularizaci kosmonautiky. Ještě jednou díky!

 23. rhronza napsal:

  Poctivě řečeno, kosmonautix dává internetu smysluplný obsah a mě informace o oboru, který mě jako malého kluka velmi zajímal. A ke kterému jsem se jako fanda občas (když je čas), zase vracím. Přeji příjemné prožití Vánočních svátků a energii do další práce 🙂

 24. Libor napsal:

  Nejprve bych vám také chtěl popřát krásné svátky. Já měl vesmír vždy rád, ale až tak jsem se od něj nezajímal. Můj vesmír byly hlavně Star wars a Star Trek. Ale pak jsem zkusil Google+ (FB stále nesnáším) a vypukly tam na mne i články od vás. Bomba! No a už to jelo. Nyní vás už na G+ sleduji pořád a na živé přenosy koukám rád. Vaše články na mne už vyskakují i přes Google asistenta, takže spokojenost největší. Jen tak dále, fandím vám. A vždy si na vás vzpomenu pro focení Měsíce mobilem přes Dobsona.

 25. vitecek napsal:

  Na můj poslední příspěvek do diskuse ohledně Vašeho Webu reagoval velmi pozitivně pán Martin Gembec,kterého si velice vážím.Ve svém nápadu zavést do školství alespoň nějaké rámcové informace o kosmonautice pro mládež,v podstatě mi oponoval že by to asi nebylo dobré s ohledem k jiným oborům.Jenže já přesto se domnívám,že kosmonautika bude do budoucna ten perspektivní obor pro mnoho mladých lidí.V minulosti přehlížený obor se stává čím dál tím významnější.To již zdaleka není jen obor pro pár zasněných vědců.Výsledky,které kosmonautika přináší pro nás obyčejné lidi je toho důkazem.Jenom právě neznalost,co nám kosmonautika dnes a denně přináší,mi dává za pravdu v neinformovanosti.A právě tohle si myslím,že by se hodně změnilo,kdyby dejme tomu už na středních školách studenti dostávali nějaké relevantní informace.Zároveň se také domnívám,že jestliže někdo pěstuje na zahrádce cokoliv co jej baví,jistě by uvítal již ve svém mládí informaci,že již dnes podobný salát se dá vypěstovat na oběžné dráze…

  • Dušan Majer napsal:

   Máte jistě pravdu, ale já bych si dovolil to, co píšete zobecnit na přírodní vědy obecně – tedy ne jen kosmonautika, ale biologie, chemie, fyzika, strojírenství a podobně – to jsou obory, které dotáhnou lidstvo dále. Obecně dnes u mladých lidí klesá motivace ke studiu těchto oborů a bylo by dobré to změnit. Snad k tomu pomáháme aspoň malým dílem.

 26. Petr Hájek napsal:

  Děkuji celé redakci za luxusní informační servis a třešíňky na dortu v podobě seriálů a článků nevídané kvality.Přeji hodně zdraví,štěstí,sil a úspěchů.Nakonec velký dík za Vaši práci.

 27. Matúš Kaman napsal:

  Úplne súhlasím. Sám som pred 5 rokmi nejavil o kozmonautiku vôbec žiadny záujem. Pripadalo mi to ako niečo každodenné, akoby to tu vždy bolo. Vďaka vám som svoj pohľad na túto tému úplne zmenil a teraz ma dokáže nadchnúť každá novinka. Ďakujem.

 28. vitecek napsal:

  Vážený pane Majere.Vás si také velice vážím co děláte pro Web kosmonautix.Ano,máte naprostou pravdu že je potřeba zobecnit kosmonautiku na platformu přírodních věd.Víte můj syn učí matematiku právě na přírodovědecké fakultě university Karlovy.Nedávno jsem se zúčastnil jeho přednášky a mohu vám sdělit,že ti studenti toho studia mají“plné kecky“..Přístup na přednášky je naprosto volný.Můžete si tam zajít kdokoli a vyslechnout si,co musíte se naučit pro absolvování této fakulty.Musíte tomu rozumět.Takže pokud bychom se chtěli bavit o zakomponování dalšího“přílepku“na přírodovědecké fakultě,pak se domnívám,že by to bylo spíš nepříjemnou zátěží pro studenty.Za tím si stojím.Pořád dokola se tady snažím o to,aby kosmonautix byl prúkopníkem v informovanosti směrem k mladým lidem.Snad jednou na ministerstvu školství někomu konečně „dojde“,že se opravdu „něco děje“závažného,o čem by mladí lidé měli být informováni.Neustále jsou zaplavováni počítačovými simulacemi.Vraždí ufony z jiných galaxií.Takže jsou vlastně systematicky manipulováni v totální dezinformaci.To je to co mi vadí.Kdyby již v mládí byli adekvátně seznamováni s realitou kolem kosmonautiky,pak by těmito animacemi zákonitě museli pohrdat.

  • Dušan Majer napsal:

   Tohle je docela komplexní téma. Myslím si, že se shodneme na tom, že mladá generace má široký přístup k moderní technice, kterou využívá. Já bych si dovolil zdůraznit, že ne vše, co moderní technika přináší musí být zákonitě špatné. Ano, máte pravdu, existuje řada „tupých“ her, ale je i mnoho her, které jsou naopak přínosné. Abych zůstal v tématu kosmonautiky, zmíním velmi oblíbenou hru Kerbal Space Program,která hravou formou člověka učí zákonům nebeské mechaniky a podobně. Je to vždy věcí volby, čemu mladí lidé dají přednost. Ale právě takovéto projekty mi ukazují, že moderní technologie určitě změnily svět, to je bez debat, ale zcela jistě přinesly i nové možnosti, jak dostat k mladým lidem techniku.

 29. Dekacko napsal:

  „Já osobně mám radost z toho, že za tu dobu se pohled mých přátel na můj zájem o kosmonautiku překlopil z konstatování, že jsem jen nějaký podivín do stavu, kdy se aktivně vyptávají na dané novinky v tom, co se děje ve vesmíru.“
  tady mi mluvíte přímo z duše. Výtečné zamyšlení.

  Děkuji Vám všem za kosmonautix.

  Krásné svátky

 30. vitecek napsal:

  Vážený pane Majer.Jako mladý jinoch jsem se dostal po výběru na stanici mladých techniků a přírodovědců do zařízení tehdá pod vedení kvalitních lidí co měli základy vesmírné techniky.Tehdá to nebyla kosmonautika jako taková.Jenže tehdá opravdu nebyla ta možnost informací jaká je dnes.Pro to se domnívám,že dnešní mládež nikdo nevede cílevědomě.Pokud to neudělají rodiče,tak neznám žádnou organizaci,ani žádné“kroužky“,které by tady u nás existovaly a vedly děti od mládí k technice.Z toho taky vyplývá Vaše konstatování,že zájem mladých lidí o technické obory upadá.Tento zájem není nijak podporován.Navíc technické obory jsou velmi náročné na studijních oborech.Nejsou atraktivní.Pokud to není v tom „človíčku“zakodováno a netouží po tomto náročném oboru,pak je na snadě,výsledek tohoto úpadku.Víte sám moc dobře,jak neustále musí kosmonautika bojovat o finanční prostředky pro svoji existenci.Je to nedůstojné s ohledem na prostředky,které se vydávají na zbrojení.Bude to trvat ještě několik generací,až lidstvo pochopí nesmyslnost financování zbrojení na úkor vědy.A právě tohle myšlení bychom měli u mladých lidí změnit.Tohle je to nejdůležitější.To by velice změnilo myšlení lidí všeobecně.A to je to,co já bych osobně chtěl změnit u mladých lidí.Tohle smýšlení směrem ke vědě.Né ke zbraním.A kosmonautix je ten správný portál,který tohle může a měl by změnit.Minimálně jednou to někdo vyhodnotí,jako cesta tím správným směrem…

 31. Karel napsal:

  Jsem ročník 51. Dění v kosmonautice se zájmem sleduji od Lajky, Gagarina , Titova , Glena atd. Vždy tolik, kolik jsem při zaměstnání na to měl čas. Nyní, v důchodu, jsem objevil Kosmonautix. Já Vám fandím a děkuji za práci kterou odvádíte. Předešlé názory s jemnou kritikou ohledně nadšení mas pro kosmonautiku podle mne odpovídají situaci. Minuly doby kdy, davy v USA tleskaly Gagarinovi, kdy se každý z vesmíru vracel jako národní hrdina. Osvojování si vesmíru lidmi se stalo jaksi běžným oborem činnosti lidstva-pro lajka.Kdo se ale zajímá ,ten ví – že o běžný obor nejde a že každý kdo se tam vydá klestí novou cestu nám všem (celému lidstvu).Kdosi řekl,, Země je kolébka lidstva ale nemůžeme zůstat v kolébce“. Proto je jasné, že si lidé vesmír už nedají vzít a že v tom budou pokračovat.
  Chtěl bych se dožít první výpravy na Mars a také odpovědí na ty základní otázky – co to je ten vesmír – jak vznikl – jak se vyvíjí – co je hmota – co je energie. Za mého života bylo uděláno tolik objevů , život lidí se obrovsky změnil a mění se tak , že jen zíráme. Někdy se mi zdá, že při tom živelném osvojování si vesmíru se zapomíná na náklady. Náklady na jeden ,,výlet na ISS nebo třeba jeden oblet měsíce. Chci tím naznačit že zdroje lidstva nejsou nevyčerpatelné(viz Rusko). Pokud budeme chtít najednou poznávat Titan , Mars, IO, Pluto, pulzary, černé díry a mnoho dalších pozoruhodných věcí, může se nám prostě stát že nám dojdou síly a nebudeme mít prostředky na to hlavní – naučit se žít ve vesmíru bez závislosti na Zemi.
  Pro tuto chvíli ještě jednou děkuji celé redakci a všem přeji do roku 2017 hlavně zdraví , elán a životní optimizmus.

  • vitecek napsal:

   Já jsem ročník 52 a naprosto s panem Kerlem souhlasím.Velice se mi líbí jeho názor který popsal.Názor na vesmír a na působení lidí v jeho prostoru.Dodávám jediné.Místo masívní spolupráce v dobývání vesmíru,dochází vlastně k nějakémusi přetrumfovávání jeden druhého.a v tento vánoční čas by se povolaní měli opravdu zamyslet jak ustoupit od sobeckých postupů.Aby hodně zajíců neuhnalo vlka…

 32. Ráďa napsal:

  Zdravím,
  Přeji tomuto webu mnoho let do budoucna, protože to je přesně to co jsem hledal.
  O tuto „problematiku“ jsem se začal zajímat až když jsem se rozhodoval jestli jít po SŠ na VŠ nebo do pracovního procesu. Bylo to někdy ve druháku, tuším v lednu. Do té doby jsem nad tím nepřemýšlel, hledal jsem co by mě opravdu bavilo v životě a musím říct, že nyní mě to celkem mrzí, že mi to nedošlo dřív. Není to dlouho co jsem objevil tento web, ale musím říct, že jsem nesmírně rád, že je tu. Já osobně mám jeden megalomanský sen, který si začínám realizovat, a jak jde mé vzdělání vzhůru jsem čím dál blíž ke svému cíli, a to i díky hodnotným informacím a kvalitně zpracovaných článků na tomto webu.

  Za mě obrovské díky a respekt.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.