sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

CZ-3B

Z kosmodromu Si-čchang odstartovala raketa CZ-3B ve verzi s vylepšeným prvním stupněm a pomocnými urychlovacími motory. Na oběžnou dráhu dopravila vojenskou družici TJS 13. Družice bude sloužit k telekomunikaci a také ke sběru zpravodajských informací.

CZ-12

Čína vypustila z kosmodromu Wen-čchang raketu CZ-12. Jednalo se o její premiérový start. Na nízkou oběžnou dráhu byly dopraveny testovací komunikační družice.

Andrius Kubilius

Andrius Kubilius, nový komisař Evropské unie odpovědný za vesmír, uvedl, že se zaměří na zlepšení evropské konkurenceschopnosti a bezpečnosti ve vesmíru, včetně schválení dlouho odkládaného vesmírného zákona.

OpenCosmos

Agentura ESA a společnost OpenCosmos formálně podepsali smlouvu na vývoj mise NanoMagSat během ESA Earth Observation Commercialization Forum. Smlouva v hodnotě 34,6 milionů eur pokrývá vývoj, vypuštění a uvedení družic do provozu.

Raytheon

Americké vesmírné síly navýšily společnosti Raytheon smlouvu o 196,7 milionu dolarů pro modernizaci Globálního polohovacího systému nové generace. Operational Control System je kritický upgrade infrastruktury GPS, který je roky pozadu oproti plánu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Osmý den s Johnem Glennem – soutěž

Celý minulý týden jsme si připomínali legendu světové kosmonautiky v seriálu „Sedm dní s Johnem Glennem“. Nyní ho doplníme o jedinečnou možnost: o soutěž, v níž se nehraje o nic menšího, než obálku razítkovanou 20. února 1962 na mysu Canaveral. Ano, o obálku razítkovanou v den (prvního) startu Johna Glenna na oběžnou dráhu.

Přivítání Johna Glenna v New Yorku 1. března 1962.
Přivítání Johna Glenna v New Yorku 1. března 1962.
Foto NASA

A jak obálku se známkou a razítkem historického dne získat? Úplně jednoduše: stačí znát odpovědi na níže uvedené otázky a poslat je na e-mailovou adresu [email protected] (pozor, ne kosmonautix.cz, ale skutečně jen kosmonaut.cz). Na obálku se může těšit 36. odpověď, která dorazí (pokud se jich do uzávěrky sejde méně, pak 7. odpověď). Pokud nebude 36. správně, pak je vítězem 37. odpověď, resp. 38., 39. atd. Uzávěrka je v sobotu 24. prosince 2016 ve 12:00 h středoevropského času. Jméno vítěze (včetně správných odpovědí) zveřejníme tentýž den odpoledne ve článku na Kosmonautix.cz. Šťastlivce zároveň vyrozumíme e-mailem a vyzveme ke sdělení poštovní adresy, na kterou v příštím týdnu obálku doporučeně zašleme. (Nechceme vypisovat dvacetistránková pravidla, takže stručně a srozumitelně: organizátoři si vyhrazují právo pravidla upravit nebo změnit.)

Někdo to pak uklidit musel...
Někdo to pak uklidit musel…
Foto NASA

A teď už avizované soutěžní otázky.

Otázka první
Na jakém letounu přeletěl John Glenn jako první nadzvukovou
rychlostí z jednoho pobřeží USA na druhé?
Nápověda
A) F8U Crusader
B) Bell X-1
C) F5D Skylancer
D) T-38 Talon

Otázka druhá
Kdo byl náhradníkem Johna Glenna při letu Mercury Friendship 7?
Nápověda
A) Donald Slayton
B) Walter Schirra
C) Scott Carpenter
D) Gus Grissom

Otázka třetí
Na kolik poštovních úřadů byly distribuované zapečetěné balíčky s příležitostnou známkou k prvnímu americkému orbitálnímu letu?
Nápověda
A) 299
B) 301
C) 303
D) 305

Otázka čtvrtá
Jak se jmenoval subsatelit, který byl z raketoplánu Discovery vypuštěn (a následně opět zachycen) během mise STS-95?
Nápověda
A) Spartan 201-3
B) Spartan 201-4
C) Spartan 201-5
D) John 77

Otázka pátá
Kdy bude otevřena časová schránka programu Mercury na mysu Canaveral?
Nápověda
A) 4. listopadu 2057
B) 12. dubna 2061
C) 20. února 2062
D) 10. listopadu 2464

Otázka šestá
Kolik vážil dort představující přesnou repliku lodi Mercury, který nechal upéct Henri Landwirth?
Nápověda
A) přes 100 kg
B) přes 200 kg
C) přes 300 kg
D) přes 400 kg

Otázka sedmá
John Glenn byl nesmírně velkorysý a za své podpisy nikdy nechtěl ani cent. Jiní astronauti ovšem mají své ceníky a poměrně „divoké“ sazby. Za kolik dolarů dnes prodává svůj podpis třeba takový Buzz Aldrin?
Nápověda
A) 99 USD
B) 150 USD
C) 300 USD
D) 600 USD

Otázka osmá
John Glenn měl se svým dobrým přítelem Thomasem Millerem jachtu, která se jmenovala Seniram II. Od čeho je toto prapodivné jméno odvozeno? (Tentokrát bez nápovědy a bez možností. Anebo alespoň malá nápověda: jde to i bez Googlu.)

Dobře se bavte – a hodně štěstí!

Už jsem tady zase!
Už jsem tady zase!
Foto New York Daily News

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
16 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
zvejkal
zvejkal
7 let před

Tak hopsa do toho!

Matouš Klugar
Matouš Klugar
7 let před

No popravdě vím asi 2 otázky, jdu hledat a číst. Snad jsou knihy a google chytřejší než já. 🙂 Krásná soutěž, jsem rád, že informujete i o takovýchto věcech.

Radek Ash
7 let před
Odpověď  Matouš Klugar

Krom knih bych doporučil můj oblíbený film: Správná posádka (1983) …odpovědí tam tolik není, ale je to trhák!

TP
TP
7 let před
Odpověď  Matouš Klugar

Držíme palce!

A že odpovědi na otázky nejsou úplně triviální? To byl záměr: při hledání (ono ostatně není tak těžké, protože kromě osmé každá otázka odkazuje na jeden díl seriálu) jde o to se něco dozvědět.

(Kdybych ten seriál nepomáhal odrodit, tak bych se z hlavy u těchto otázek přehoupl přes polovinu. S odřenýma ušima. Možná…)

Jirka
Jirka
7 let před

Nechápu, proč se v poslední době rozšířila tahle metoda výběru vítěze. Proč ze spravných odpovědí vítěze prostě nevylosujete? Metoda výběru podle pořadí je dost neférová. A ještě si rýpnu: co je to pořadí odpovědí? Je klíčem datum/čas napsání uvedený ve zprávě (který nemusí mít nic společného s realitou) nebo pořadí, ve kterém byly doručeny do e-mailové schránky?

maro
maro
7 let před

Hezký. Pořád jsem si říkal, proč zrovna 36 a ne třeba 42 🙂 Tohle je dost dobré.

holom
holom
7 let před

Aha, taky jsem přemýšlel proč 36. A díky za pěkný seriál.

Jirka
Jirka
7 let před

No nikdo nerozporuje, že pravidla své soutěže si můžete určit, jak chcete. Nemůžu s vámi souhlasit, že tahle metoda je nejspravedlivější. Všichni mají stejné šance právě jen tehdy, když se vítěz losuje. Pokud o vítězi určuje pořadí, potom záleží na tom, jaké pořadí to je a kolik lidí se zůčastní soutěže. Pokud se zůčastní hodně lidí, pak mají šanci jen ti nejrychlejší. Navíc tahle metoda zakládá prostor pro spekulace účastníků s tím, kdy je nejlepší odpověď poslat. Dá se taky lépe manipulovat ze strany soutěžících, např. pokud pošlu opravdu rychle odpověď pod 36 různými jmény, moje šance na výhru je 100%, zatímco u losování je menší než 100 %. Nakonec ani prokazatelnost toho, že pořadatel soutěž nemanipuloval není o moc lepší než v případě hlasování. Jak byste to prokazovali? Pořadí e-mailů ve své schránce si může každý změnit jak chce, takže v čem je ta průkaznost?

Jakub Klíma
Jakub Klíma
7 let před
Odpověď  Jirka

Věřím tomu, že pokud pořadatelé uvidí chování, jaké tu již nejen Vás napadlo („pošlu 100 mailů rychle za sebou a vyhraju!!“), tak dojde k diskvalifikaci dané osoby… viz jedna z posledních vět článku „(Nechceme vypisovat dvacetistránková pravidla, takže stručně a srozumitelně: organizátoři si vyhrazují právo pravidla upravit nebo změnit.)“ – pokud autor nepočítal původně s „podváděním“ tohoto typu tak tato věta to krásně kryje 🙂

Moc nerozumím proč se v tom někdo tímto způsobem tak „šťourá“. Tento web je pokud se nepletu neziskový a autoři sem každý den přispějí jedním až třemi obsahově hodnotnými články. Nyní, k mému velkému překvapení, se rozhodnou uspořádat soutěž, do které je pan Přibyl ochoten ze své osobní sbírky přispět jedním exemplářem což osobně vnímám jako pěkné gesto od někoho, kdo má velký zájem na popularizaci kosmonautiky na úkor vlastních prostředků.

Věřím, že kdyby chtěl darovat danou obálku určité osobě, tak proč by to dělal takhle složitě – nemůže se jednat o pokus o tunel nějaké nadace, jejíž prostředky nejsou v přímém držení autorů, ale o přímo vlastnictví takže zde není žádný důvod k nějakému překrucování výsledků.
Nevím jak pro Vás, ale pro mě tato soutěž na konci sedmi-dílného seriálu byla kontrola toho, jestli články jen tak prolétávám nebo ne a soutěž určitě splní účel – třeba přitáhne pár jednotlivců, kteří následně budou tak jako my ostatní navštěvovat web pravidelně.

Omlouvám se za předlouhý komentář, neumím svůj názor vyjádřit v kratší podobě…

TP
TP
7 let před
Odpověď  Jirka

Poznámka první) Metoda možná není nejspravedlivější (spravedlivou metodu ostatně nenajdete – když budeme losovat ze všech e-mailů, určitě se najde rozumbrada, který bude tvrdit, že znevýhodňujeme ty, kdo e-mail nepoužívají), ale pro nás je nejjednodušší. Rejpat se lze v každé metodě, a to včetně losování.

Poznámka druhá) Co se spekulací účastníků s odesláním času týká, tak to jako spoluorganizátor opravdu odmítám řešit. Prostě všichni ví, že mají odpověď poslat od okamžiku zveřejnění textu až do soboty 24. prosince 2016 ve 12:00 h. A jestli odpověď poslali předevčírem ve 22:47 h, včera ve 14:52 h nebo dnes v 8:06 h, je mi naprosto, naprosto ukradené. (Nedovedu si představit, že někomu napíšu „vyřazuji vás ze soutěže, protože jste svůj e-mail zákeřně a naprosto podle poslal včera v 11:21 h“.)

Poznámka třetí) Píšete, že pokud někdo pošle opravdu rychle odpověď po 36 různými jmény, má vyšší šanci na výhru. Myslím, že takového balíku e-mailů bychom si všimli a vyřadili ho (a to dokonce spíš, než v případě losování, kde lze toto množství poslat během několika dnů). Zatím všichni soutěžící velmi správně pochopili, že jde o čistou zábavu a kratochvíli – nikoliv o festival lidské blbosti.

Poznámka čtvrtá) Píšete o možnosti snadné manipulace. Úplně stejný argument byste mohl použít u losování (pořadí e-mailů si může každý měnit jak chce vs. do losování může každý zařadit koho chce).

Prosím, uvědomte si, že všechny aktivity kolem Kosmonautix.cz vznikají v našem volném čase (= na úkor rodiny nebo čehokoliv jiného), že do nich vkládáme své ryze soukromé prostředky (= opět na úkor čehokoliv jiného) a že o ně vlastně i přicházíme (kdybychom tu obálku nedali do soutěže, ale prodali ji, tak máme na pivo a nikdo se o nás nebude otírat).

Suma sumárum: pořád věřím na lidskou slušnost a zdravý selský rozum. Kdo si chce hrát, hraje si. Kdo nechce, má tisíc možností seberealizace mimo tuto soutěž.

Každopádně díky všem, kdo se zatím zapojili. A třeba ještě zapojí. Aktuálně je ve známém vesmíru jediný žijící člověk, který zná počet došlých odpovědí. A jak pravil klasik: „My nesmíme ani naznačovat.“

Štěpán
Štěpán
7 let před

Může každý odpovědět jen jednou, a nebo to můžu odeslati z více mailů?

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Štěpán

To asi necháme na uvážení každého 🙂

maro
maro
7 let před
Odpověď  Štěpán

Pokud napráskáte v první sekundě 36 mailů z 36 adres, máte výhru (skoro) jistou 😉

Jakub Klíma
Jakub Klíma
7 let před

Dobrý den, rád bych se zeptal, zda jste obálku pro účel soutěže zakoupili např. z nějaké aukce nebo ji věnuje někdo z redakce ze svého vlastnictví? Samozřejmě pro případného vítěze má obálka stejnou „hodnotu“ v obou případech, ale představa, že se někdo vzdá takového kousku ze své sbírky, ve které může být několik let nebo dokonce desítek let, je k zamyšlení a rozhodně by to případně bylo obdivuhodné. Každopádně díky za Vaše články, které zpestří každodenní oběd v práci a doufám, že tento web má před sebou ještě dlouhá léta provozu.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Jakub Klíma

Dobrý den, obálka pochází ze sbírky Tomáše Přibyla, který je spoluautorem seriálu o Johnu Glennovi i tohoto článku.

P.S. Moc Vám děkujeme. Jsme opravdu rádi, že se k nám rád vracíte.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.