sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Anduril

Společnost Anduril získala zakázku od U.S. Space Force za 99,7 milionů dolarů na modernizaci Space Surveillance Network (SSN), využívající umělou inteligenci ke zvýšení povědomí o vesmírné doméně a detekci hrozeb.

Shijian-19

Čína testovala malý flexibilní, rozšiřitelný modul na oběžné dráze během nedávné mise Shijian-19. CAST uvedla, že modul je během startu ve složeném stavu a po dosažení oběžné dráhy se nafoukne.

Dish Network

Společnost DirecTV upouští od plánů na koupi Dish Network kvůli neúspěšné nabídce na výměnu dluhu. Odprodej Dish DBS by pomohl mateřské společnosti EchoStar zaměřit se na rostoucí podnikání v oblasti družicové a pozemní komunikace.

Cuantianhou

Společnost Space Transportation se sídlem v Pekingu plánuje na druhou polovinu roku 2025 první test svého prototypu znovupoužitelného kosmického letounu Cuantianhou. Společnost vystavila model Cuantianhou na výstavě Space Tech Expo Europe v Brémách.

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly se připravují na zpoždění vynášení klíčových nákladů národní bezpečnosti na palubě rakety Vulcan od společnosti ULA. Uvedl to generálporučík Philip Garrant, šéf Velitelství vesmírných systémů vesmírných sil.

Lunar Outpos

Společnost Lunar Outpos oznámila 21. listopadu, že podepsala dohodu se SpaceX o použití kosmické lodi Starship pro přepravu lunárního roveru Lunar Outpost Eagle na Měsíc. Společnosti nezveřejnily harmonogram spuštění ani další podmínky obchodu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Průlet nad Mawrth Vallis

Povrch Marsu má zhruba stejnou rozlohu jako pozemská souš – nabízí proto celou řadu různorodých útvarů. Jedním z nich je Mawrth Vallis – 600 kilometrů dlouhý a místy až 2 kilometry hluboký kaňon, který leží na hranicích jižních vrchovin a severních plání. Napadlo nás, že na sobotu to chce něco klidného, oddechového a relaxačního. Myslíme si, že níže přiložené video splňuje tyto předpoklady měrou vrchovatou. A hlavně je to krásná ukázka toho, jak pokročilá technologie je dnes k dispozici – díky datům z evropské družice Mars Express na oběžné dráze Marsu dokážeme vymodelovat reálnou krajinu a pak se nad ní virtuálně proletět.

Zdroje informací:
https://www.youtube.com/

Zdroje obrázků:
http://www.dlr.de/…/Resources/bilder/missionen/mars_2016/Mawrth_Mosaic_3d_600.jpg

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
15 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
ptpc
ptpc
7 let před

Super článok!

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  ptpc

To mne těší.

Jiný Honza
Jiný Honza
7 let před

Je to moc hezké, díky za článek. Ještě lepší průlet kaňonem než ve StarWars. 🙂

Jenom mi při sledování, kdo ví proč, vytanul na mysli citát Buzze Aldrina o tom, jak mu slibovali kolonie na Marsu a dostal facebook…

Ale třeba se ještě nějakého reálnějšího videa z Marsu dočkám.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Jiný Honza

Musíme věřit a třeba to vyjde. 🙂

maro
maro
7 let před
Odpověď  Jiný Honza

No dyť jo. Slibovali mu nějaké „pitomé“ kolonie na Marsu pro pár vyvolených a on dostal úžasný systém superlevné audiovizuální komunikace skoro se všemi lidmi na světě, držící celou tu komunikaci archivovanou, aby byla kdykoliv k dispozici. K tomu má distribuovaný systém okamžitého dosahu k obrovskému množství znalostí lidstva na dotyk prstu, motivující lidi do něj přispívat svými vědomosti a stále ho tak rozšiřovat. A distribuované nakupování v tisících obchodech s minimální ztrátou času je jen třešnička na dortu. Jo, a toto vše s aparátem, který muže nosit všude sebou v kapse od kalhot.
No tak co je vlastně lepší? Co je vlastně větší sci-fi?

zvejkal
zvejkal
7 let před
Odpověď  maro

Zaujimavo si to porovnal…

Vojta
Vojta
7 let před
Odpověď  maro

To je pravda. Když si pročtete starší sci-fi (před dobou internetu), tak se to hemží kosmickými loděmi, roboty a podobnými vynálezy, které jsou blíž jen o kousek, ale něčem jako internetu a mobilních telefonech se tam většinou nedočtete. Přitom to dnes považujeme za naprostou samozřejmost. Sci-fi tu za realitou slušně zaostalo.

Vlastimil Pospíchal
Vlastimil Pospíchal
7 let před
Odpověď  maro

Vždyť ani Návštěvníci neměli vlastně tušení, jak by takový CML měl vypadat. A máme ho tady v úplně jiné podobě.

Martin
Martin
7 let před

Z toho až trochu mrazí.
Nádherná podívaná,jen mě dost mrzí,že se nedožiju dne,kdy lidstvo reálně kolonizuje Mars. A to říkám,resp. píšu jako člověk,který v Elona Muska a jeho SpaceX dost věří.
Nejsem závistivý člověk,ale tomu,jenž jednoho dne stane na povrchu Marsu já závidím již dnes.

maro
maro
7 let před

Nechci být za škarohlída, ale obávám se, že s hodně rychle postupujícími schopnostmi strojů s umělou inteligencí, se nám lidem ta opravdová, lidmi obýváná kolonie spíš vzdaluje než blíží. Kosmičtí ekonomové si dokážou spočítat, kolik místa navíc pro drahocenný technologický náklad se získá, když se při cestě na Mars nemusí řešit bezpečnost, životní prostor, samotné přežití i případný návrat lidské posádky. Proto se výstavba té kolonie svěří spíš stále víc inteligentním, ze Země velkým týmem operátorů instruovaným, robotům, než samotným lidským montérům. A jak bude průzkum terénu a pak hrubá stavba pokračovat, budou i ty schopnosti zdokonalovaných, nově příchozích robotů stále větší a tedy budou zvládat i to vnitřní zařizování, stále bez fyzické přítomnosti člověka. Ten tam asi přijede až úplně nakonec, po pár desítkách let, na „kolaudaci“.
Samozřejmě nemluvím o první symbolické stopě člověka, kterou si Amíci určitě nenechají jen tak ujít a těch pár kosmonautů tam na skok určitě pošlou. Ale samotná kolonizace bude spíš v režii těch dálkově instruovaných inteligentních strojů.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  maro

To je těžké. Pilotovaná kosmonautika přináší mnoho benefitů, které se dají uplatnit i v běžném životě.

Vlastimil Pospíchal
Vlastimil Pospíchal
7 let před
Odpověď  maro

Kdybychom tam poslali ty lidi hned, tak by vlastně jen bojovali o vlastní přežití a na samotný výzkum by toho času moc nezbylo. A ti stavební roboti jistě najdou uplatnění i na Zemi.

JosVerstapen
JosVerstapen
7 let před

Tak na sobotní den určitě jak dělané, ale já se na to díval dnes a je to stejně nebo i spíše lépe relaxační v pondělí v práci.
Takže díky za to :))
Je otázka jak zdaleka je to reálná animace dle dostupných dat či snímků, přece jenom dochází k různým interferencím a chybám a zpracování může být jiné, tím teď spíš myslím barevné podání povrchu 🙂

Taky 3D animace by byla fantastická pokud by byla k dispozici, ale to jsem líný to hledat.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  JosVerstapen

Tak to máme radost, že se tohle video líbí i mimo sobotu. 🙂

Řekl bych, že specialisté si na tom dávají hodně záležet, aby jejich modely co nejvíce odpovídaly realitě. je potřeba si uvědomit, že mají k dispozici hodně dat, takže je možné eliminovat Vámi popisované neduhy.

holom
holom
7 let před
Odpověď  JosVerstapen

Ve čtvrtek v práci taky dobrý 🙂

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.