sociální sítě

Přímé přenosy

Žádné plánované přenosy nebyly nalezeny.

krátké zprávy

Indické projekty

Indická vláda udělila souhlas s řadou velkých vesmírných projektů včetně návratu lunárního vzorku prostřednictvím mise Chandrayaan-4 a prvního modulu vesmírné stanice.

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Co prozradila debata Evropanů o kosmonautice?

Jak již pravidelní čtenáři našeho webu vědí, 10. září se v Praze sešlo sto lidí, kteří zde celý den diskutovali o kosmonautice a roli Evropské kosmické agentury. Nešlo ale o samostatnou akci. Stejné skupiny lidí se ten samý den věnovaly stejným tématům ve 22 zemích Evropy – jednalo se o první občanskou debatu o budoucnosti ESA. Účastníci během dne vyplňovali formuláře a právě tyto výsledky měly kosmické agentuře ukázat zajímavé informace. Některé trendy se projevily hned na první pohled, ale přesto si organizátoři vzali čas, aby mohli data vyhodnotit. Dnes již jsou výsledky k dispozici.

Významné výsledky

  • 96% účastníků si myslí, že vesmír je místo plné možností a příležitostí
  • 94% účastníků má plnou, nebo vysokou důvěru v Evropskou kosmickou agenturu
  • 84% účastníků má plnou, nebo vysokou důvěru v kosmické agentury obecně

Širší rozhled

  • 84% účastníků si myslí, že vesmír by měl být chráněn před znečištěním a potenciálně škodlivými lidskými aktivitami
  • 84% účastníků se domnívá, že by ESA měla urychlit otevírání kosmických programů a aktivit i ke skupinám, které nejsou tradičně spojeny s vesmírem (například nevládní organizace, start-up projekty zaměřené na nové služby mobilních zařízení, nebo internet využívající přístroje, stejně jako občané, kluby, umělci, školy a univerzity)
  • 89% účastníků upřednostňuje dát občanům možnost podílet se na kosmických programech na dobrovolnické úrovni.

Rozdělující názory

  • 69% účastníků se domnívá, že by ESA měla vyvinout specifické programy pro zlepšení bezpečnosti. Naopak 16% účastníků se domnívá, že by to agentura dělat neměla.
  • V otázce využívání přírodních zdrojů:
    • 80% účastníků považuje za adekvátní aby mezinárodní instituce využívaly přírodních zdrojů kosmických těles jako jsou suroviny, nebo energie bez nároku na vlastnictví.
    • 39% účastníků se domnívá, že by vlády měly být schopny využívat zdrojů kosmických těles, naopak 47% respondentů má opačný názor.
    • 37% účastníků říká, že soukromý sektor by měl být schopen využívat zdroje kosmických těles, naopak 49% oslovených zastává opačný názor.
    • 53% respondentů říká, že soukromý a veřejný sektor by měly společně využívat zdroje ve vesmíru, zatímco 32% účastníků s tím nesouhlasí.

Názory na debatu obecně

  • 92% respondentů  vyjádřilo spokojenost s průběhem celé akce
  • 95% oslovených si myslí, že by ESA měla podobné akce dělat častěji

Celkový výstup

  • Buďme globální. Účastníci vidí sebe jako občany a svět jako lidstvo, věří, že vesmír může pomoci řešit společenské výzvy (včetně problematiky životního prostředí). Vesmír je pro lidstvo obecně dobrý.
  • Buďme šetrní k životnímu prostředí, chraňme vesmír. Vesmír by měl zůstat čistý a kosmické smetí by se mělo uklízet, abychom toto prostředí zachovali pro další generace.
  • Buďme inovativní. Výzkum vesmíru přináší výhody do běžného života i do budoucnosti celého lidstva. Jako první krok by se lidstvo mělo vrátit na Měsíc, což souvisí s projektem lunární vesničky.
  • Komunikujme a buďme interaktivní. ESA by měla pokračovat v dialogu s občany a všemi zainteresovanými stranami (včetně ostatních kosmických agentur). Měla by sdílet informace (včetně digitální kosmické agendy), vyvíjet komunikační a marketingové akce, vymyslet, rozvíjet a implementovat velké a inspirativní mise, které dokáží zapojit veřejnost.

Pokud by Vás zajímalo, jak to na akci probíhalo, můžete si přečíst reportáž Ondřeje Šamárka, který se debaty osobně zúčastnil. Jestli Vás zajímají české výsledky, navštivte tuto stránku.

Zdroje informací:
http://www.esa.int/
http://www.citizensdebate.space/

Zdroje obrázků:
http://www.esa.int/…/Debate_in_the_Netherlands_node_full_image_2.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Rubrika:

Štítky:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
11 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Štěpán
Štěpán
7 let před

Bylo to super a výsledky ESE určitě pomohou, ale z výsledku je patrné, že šlo hlavně o fanoušky kosmonautiky, takže jde o „zaujaté“ výsledky.

Vítek
Vítek
7 let před
Odpovědět  Štěpán

Tak to je spíš klad, že tam logicky šli jedinci, co se zajímají a kosmonautice rozumí. Kdyby tam napochodovali Frantové z hospody s názorem „kosmonautika je zbytečná, kdyby radši zlevnili tlačenku a pivo“, to by bylo dost v háji 😀
Ono stejně administrativa a rozpočty ESA už velkolepým plánům bohužel zkrátí křidélka.

Malky
Malky
7 let před
Odpovědět  Vítek

Myslím že Štěpán měl na mysli právě to, že výsledky ankety nereprezentují názory celé šíře společnosti, právě proto že tam nebyli ti Frantové z hospod 🙂

Rudolf Šíma
Rudolf Šíma
7 let před
Odpovědět  Malky

Co máte tady na Kosmonautixu pořád proti těm hospodám? Já v hospodě viděl první přistání na plošině. U „našeho“ stolu je průměrné vzdělání daleko vyšší než na náměstích při návštěvách prezidenta. 🙂

Spytihněv
Spytihněv
7 let před
Odpovědět  Malky

Asi každý hospodský stůl i v pokročilé fázi intoxikace předčí zmíněnou jásající hmotu. Ale bacha na to. Brzy někdo navrhne zákon o „hanobení příznivců prezidenta.“ 🙂

gg
gg
7 let před
Odpovědět  Malky

‚U „NAŠEHO“ stolu‘ <– klíčová část komentáře výše.

ventYl
ventYl
7 let před
Odpovědět  Štěpán

Myslim, ze ani ziskanie odozvy od tej casti populacie, ktora rozumie tomu, ze ludstvo by bez vyskumu a vyvoja nebolo omnoho dalej, nez simpanzy a ze vesmir je logicky dalsi krok, nie je zly vysledok.

Sice sa ESA nedozvedela, ci je dolezitejsie napredovat vo vyskume, alebo zlacnit junkfood, ale aspon vie, ake nazory panuju vonku ohladom toho, co sa snazia robit.

Dalsi nemaly efekt je ten, ze cim viacej budu oni medzi nami, tym menej to bude „oni“ a „my“ a ludia si mozno uvedomia, ze Oni su vlastne my a moze to byt ina cesta k tomu, aby sa nikto ani nepokusal spytat sa otazku, ze na co je nam dobre skumat vesmir. Ci to prinesie lacnejsi chleba.

JAZNA
JAZNA
7 let před

Je třeba ještě upřesnit, že v kapitole využití …přírodních zdrojů…. mělo být uvedeno kosmických těles. Jinak pro mne bylo velkým přínosem kreativní jednání mladých lidí, nezatížených politickým rozdělením světa, financemi či ještě neexistující technologii a materiály.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpovědět  JAZNA

Máte pravdu, doplněno.

Karel
Karel
7 let před

Chránit vesmír před znečištěním … to je docela legrační přání, když uvážíme, jaké ve vesmíru probíhají děje: -)

Rudolf Šíma
Rudolf Šíma
7 let před
Odpovědět  Karel

Jo, zaneřádit vesmír se nám asi nepodaří. 🙂 Možná tak okolí Země.

https://kosmonautix.cz/2016/11/30/co-prozradila-debata-evropanu-o-kosmonautice/