Testovací konstrukce nádrže LOX pro SLS

Umělecké znázornění nádrže na LOX v testovacím stendu 4697

Neutuchajícím tempem pokračuje práce na vývoji a konstrukci nového mamutího nosiče SLS, který by měl NASA opět umožnit opustit nízký orbit a vyslat astronauty trochu dále, než pouze za zemská „humna“. V minulých týdnech a měsících jsme vás informovali o krocích a krůčcích, jež NASA ve svých střediscích v souvislosti s SLS podniká. Jeden důležitý krok se nyní uskutečnil v Marshallově středisku v Alabamě, kde byla dokončena konstrukce testovacího stendu č. 4697. Na něm se má obří nádrž na kapalný kyslík centrálního stupně rakety podrobit zatížení, jaké je předpokládáno během startu. Protože centrální stupeň SLS se bude pyšnit skutečně gigantickými rozměry, je jasné, že totéž bude platit i pro jeho kyslíkovou nádrž. Ta bude na výšku měřit úctyhodných 21,3 metrů, její průměr bude neméně impozantních 8,5 metrů a pojmout by měla 741 941 litrů kapalného kyslíku.

Přibližně dvouminutové zrychlené video přibližuje dva a půl roku stavby obří testovací konstrukce, jež byla dokončena 28. září. Konstrukce má tvar písmene „L“ a je vysoká  26 metrů. V nejbližší době ji čeká osazení vybavením a agregáty nutnými k zatížení nádrže. V průběhu testů by nádrže měly být mimo jiné podrobovány zatížením až 4 tisíce tun ve střihu. První testy by se na novém testovacím stendu měly odehrát v roce 2017.

Jako malý bonus přidáváme i atraktivní video, ve kterém dva letouny T-38 z inventáře NASA vykonávají průlet okolo nového stendu coby pozdrav finišujícím dělníkům. Do kokpitů můžete na záběrech usednout s astronauty Victorem Gloverem, Donem Pettitem, Barrym „Butchem” Wilmorem a Stephanií Wilson.

 

Zdroje informací:
spaceflightinsider.com
spacecoastdaily.com
en.wikipedia.org
 
Zdroje obrázků:
http://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/artist_concept_test_stand_4697.jpg (kredit: NASA/MSFC)
https://www.youtube.com/watch?v=ugBEZm-7lUg
https://www.youtube.com/watch?v=uyYJR5DJEB8

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

29 komentářů ke článku “Testovací konstrukce nádrže LOX pro SLS”

 1. Velký objem LOX vyžaduje rovněž správnou konstrukci přepážek v nádrži na zabránění vychylování rakety.

 2. KarelTv napsal:

  To důkladné testování, i když stojí obrovské peníze, myslím nelze obejít. Pokud by došlo k explozi takového monstra v blízkosti rampy, bylo by to devastující a rampa musí být hodně daleko od ostatních budov. Proto je nutné ocenit, že Saturny V neměly žádnou nehodu, jako to bouchalo Sovětům, kteří testování podcenili.

  • Racek napsal:

   Oni ho ani tak nepodcenili, ono jim na něm prostě v rozpočtu nezbylo. Takže zkoušeli za letu.
   No, stejně se zdá, že byli už celkem blízko k úspěchu. Ovšem jednak nástup Gluška a jím odpískaný vývoj a jednak už lety na měsíc byly pasé a vyvinutá metoda byla opravdu příliš nebezpečná.
   V pamětech Borise Certoka je to vše docela dobře popsáno.

 3. hansnasa napsal:

  Kdyby měla SpaceX takové finance jako NASA,byli bychom v kosmonautice již nyní někde jinde.Když si uvědomím kolik miliard stojí každý nový prezident v bílém době tak mne bere čert.A zrovna ten poslední myslím vede.Samozřejmě jsem fanda NASA,ale ta politika.

 4. android napsal:

  Zde je vidět jak v NASA simulují a testují a testují dřív než to spustí. I proto mohl raketoplán letět hned s lidmi oproti např. Buran který prostě raději letěl nanečisto. (i když samozřejmě u Buranu to je fakt hodně hodně wow co tehdy při prvním letu zvládli). Jen se tento přístup v NASA odráží v konečném účtu za projekt.
  Ale proč toto píšu… Hodně by mne zajímalo jak bude SpaceX testovat tu uhlíkovou kompozitní nádrž ITS. To bude taky brutálně drahá záležitost. Existuje někde podobná nádrž srovnatelné velikosti již v provozu?

 5. dolph1888 napsal:

  Čím to je, že NASA věřím mnohem více než vizím Muska? Možná je to tím, že neukazují pouze hezké animace, ale i něco v rámci těžkých nosičů budují.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.