Evropské přistání na Marsu se blíží

Plánovaný průběh přistání pouzdra Schiaparelli na Marsu

Hodiny neodbytně odtikávají čas do chvíle, kdy evropské testovací pouzdro EDM vstoupí do atmosféry Marsu a ověří zde technologie nutné pro přistání na této planetě. K tomuto důležitému momentu by mělo dojít 19. října a už nyní Vám mohu slíbit, že se z této události pokusíme udělat psaný online přenos. Ale dnešní článek bude o něčem jiném. Když jsme v neděli navštívili den otevřených dveří Technologického střediska ESA ESTEC v Noordwijku, běžela na jedné z obrazovek smyčka s videm, které popisovalo, jak má vypadat přistávací sekvence EDM. Bylo jen otázkou času, kdy ESA toto video uvolní i na svém YouTube kanálu. Nyní se tak stalo a my Vám tuto animaci rádi zprostředkujeme.

Zdroje informací:
https://www.youtube.com/

Zdroje obrázků:
http://www.bisbos.com/images_probes/exomarslanding_1024.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

42 komentářů ke článku “Evropské přistání na Marsu se blíží”

 1. Spytihněv napsal:

  Zdá se, že EDM přistávání a ani zkoumání situace v průběhu globální prachové bouře na Marsu tak úplně nevyjde. Podle JPL by měla propuknout až po 29. říjnu. To už bude EDM s největší pravděpodobností bez energie. Ne že bych modulu přál nějaké potíže, ale v jeho programu se s takovým výzkumem počítalo.

 2. Andrej Vrbenský napsal:

  Zdravím zaujal ma tiež ten padák, samozrejme vedia čo robia ale prečo napríklad neodhodia najskôr štít aby modul bol lahší ked sa vypustí padák?
  Resp nechať štít na nejakom počte popruhov aby ho oddelilo otvorenie padáka.

 3. Jaroslav Alois napsal:

  O.K. končím s příspěvky do „diskuze“, k transformaci do roviny osobního napadání nehodlám poklesnout.

  • bill napsal:

   Velice si vážím práce a příspěvků všech lidí zde na kosmonautix. Zrovna tak jsem vždy byl a jsem rád za kultivovanost, která zde od počátku vládne. Pokud každý z diskutujících bude mít toto na paměti, tak to tady bude stále úžasné místo všech fandů kosmonautiky. Pane Alois, nikdo určitě nechce, abyste odcházel. Všichni bychom si přáli, abyste se zde cítil dobře a spolupracoval na této krásné věci, kterou lidé z kosmonautix vytvořili.

   • Racek napsal:

    Zrovna zmíněný příspěvek měl k trollingu opravdu dost daleko. Přimlouvám se za to, abyste p. Alois zůstal, občas máte docela zajímavé postřehy (samozřejmě, nahlas vyslovované preference nejsou pro diskuse moc přínosné, že 🙂 ). Já měl kupodivu podobný dojem, ten padák mi připadal dost malý aby se využil plně brzdící účinek padáku, ale nestačil jsem se zeptat. I když chápu, je to možná dotaz až příliš specializovaný.

    • Jaroslav Alois napsal:

     Díky, překvapilo mne velice mile, že se našli tři lidé oponující verdiktu správců stránek.
     Mé rozhodnutí to ale nemění, nemohu na jednu stranu riskovat, že mi zamezí přístup, protože články jsou opravdu kvalitní a na druhou stranu jako technik se nedokážu dívat na věci jinak než pragmaticky.
     Ačkoli jsem již nechtěl nijak reagovat, bylo by nevychované těm třem nevyjádřit dík.
     Končím v “ diskuzi“ právě proto abych mohl i nadále stránky pasivně navštěvovat a nakonec chápu i reakci správců, jsou to jejich stránky, jejich projekt a jejich pravidla.

   • Rudolf Šíma napsal:

    „Pane Alois, nikdo určitě nechce, abyste odcházel.“ No, nekteri si to evidentne preji. Pro pana Aloise je podstatne, ze si to preji tvurci tohoto skveleho webu. Rozumim jeho rozhodnuti a zaroven rikam, ze mne zde bude schazet. (I kdyz pozoruji cvrkot sveta jinyma ocima nez on.)

 4. Václav Fanta napsal:

  Dobrý den,
  zajímalo by mě, proč se přistávací motory vypnou cca sekundu před dosednutím, takže modul pak poslední metr „žuchne“ jako zralá hruška. Jistě by bylo možné, aby se motory vypnuly až při dosednutí, takže modul by měkce přistál.
  Toto řešení má jistě nějaký záměr. Je známo, jaký?
  Děkuji.

 5. smetek napsal:

  Bude aj foto z miesta pristátia? Majú na palube aj kameru? Viem, že v tejto chvíli budú podstatné dáta z pristávania, ale aj foto by potešilo.

 6. Jaroslav Alois napsal:

  Je zajímavé, že modul v nadzvukové rychlosti otevírá rovnou hlavní padák a nemá stabilizační padáček, kuriosní je též, že nemá přisávací opory a přistává “ na břicho“.

 7. Štěpán napsal:

  Přes všechny ty zprávy o kolonizaci Marsu a samé katastrofy jsem na Mars Expres úplně zapoměl. Moc díky za tento článek. 🙂
  PS. Zkuste si vzpomenout na Vaše první taneční; s kým jste tancovani, já Vám to šlo… 🙂
  Dneska to čeká mě :/

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.