Evropské přistání na Marsu se blíží

Plánovaný průběh přistání pouzdra Schiaparelli na Marsu

Hodiny neodbytně odtikávají čas do chvíle, kdy evropské testovací pouzdro EDM vstoupí do atmosféry Marsu a ověří zde technologie nutné pro přistání na této planetě. K tomuto důležitému momentu by mělo dojít 19. října a už nyní Vám mohu slíbit, že se z této události pokusíme udělat psaný online přenos. Ale dnešní článek bude o něčem jiném. Když jsme v neděli navštívili den otevřených dveří Technologického střediska ESA ESTEC v Noordwijku, běžela na jedné z obrazovek smyčka s videm, které popisovalo, jak má vypadat přistávací sekvence EDM. Bylo jen otázkou času, kdy ESA toto video uvolní i na svém YouTube kanálu. Nyní se tak stalo a my Vám tuto animaci rádi zprostředkujeme.

Zdroje informací:
https://www.youtube.com/

Zdroje obrázků:
http://www.bisbos.com/images_probes/exomarslanding_1024.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

42 komentářů ke článku “Evropské přistání na Marsu se blíží”

 1. Spytihněv napsal:

  Zdá se, že EDM přistávání a ani zkoumání situace v průběhu globální prachové bouře na Marsu tak úplně nevyjde. Podle JPL by měla propuknout až po 29. říjnu. To už bude EDM s největší pravděpodobností bez energie. Ne že bych modulu přál nějaké potíže, ale v jeho programu se s takovým výzkumem počítalo.

  • Racek napsal:

   No, tak přesná předpověď počasí pro Mars, aby se přistání modulu, vybaveného energií na několik hodin, trefilo do daného intervalu, to bylo až nezdravé spoléhání na Marsovské rosničkáře :-)) .. Půlroční předpověď nefunguje ani na zemi.

   • maro napsal:

    Tak třeba mají nějaký mód, jak ten modul na nějaký čas uspat, aby energii šetřili na zajímavější dobu. Ale na Marsu je docela zima, takže tu elektroniku musí asi nějak vytápět a to se pozastavit nedá.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Nikoliv, od oddělení od mateřské sondy běží pomyslné hodiny a zastavit se to nedá.

 2. Andrej Vrbenský napsal:

  Zdravím zaujal ma tiež ten padák, samozrejme vedia čo robia ale prečo napríklad neodhodia najskôr štít aby modul bol lahší ked sa vypustí padák?
  Resp nechať štít na nejakom počte popruhov aby ho oddelilo otvorenie padáka.

  • Spytihněv napsal:

   No to by to dopadlo… Tohle je standardní postup odjakživa. Nejprve se sestava zpomalí padákem a teprve při bezpečné rychlosti sestupu se odhodí tepelný štít. Vždyť právě štít máme kvůli ochraně modulu. Kdybychom odhodili štít ještě před otevřením padáku, tak veškeré tření při rychlém průletu atmosférou odnese modul, který navíc ani není aerodynamicky tvarován. To by nedopadlo dobře.

   • JP napsal:

    Navíc ten back shell je třeba od sondy odtáhnout dost daleko, aby při přistání náhodou nedostala ránu vlastním aerodynamickým krytem

 3. Jaroslav Alois napsal:

  O.K. končím s příspěvky do „diskuze“, k transformaci do roviny osobního napadání nehodlám poklesnout.

  • bill napsal:

   Velice si vážím práce a příspěvků všech lidí zde na kosmonautix. Zrovna tak jsem vždy byl a jsem rád za kultivovanost, která zde od počátku vládne. Pokud každý z diskutujících bude mít toto na paměti, tak to tady bude stále úžasné místo všech fandů kosmonautiky. Pane Alois, nikdo určitě nechce, abyste odcházel. Všichni bychom si přáli, abyste se zde cítil dobře a spolupracoval na této krásné věci, kterou lidé z kosmonautix vytvořili.

   • Racek napsal:

    Zrovna zmíněný příspěvek měl k trollingu opravdu dost daleko. Přimlouvám se za to, abyste p. Alois zůstal, občas máte docela zajímavé postřehy (samozřejmě, nahlas vyslovované preference nejsou pro diskuse moc přínosné, že 🙂 ). Já měl kupodivu podobný dojem, ten padák mi připadal dost malý aby se využil plně brzdící účinek padáku, ale nestačil jsem se zeptat. I když chápu, je to možná dotaz až příliš specializovaný.

   • Jaroslav Alois napsal:

    Díky, překvapilo mne velice mile, že se našli tři lidé oponující verdiktu správců stránek.
    Mé rozhodnutí to ale nemění, nemohu na jednu stranu riskovat, že mi zamezí přístup, protože články jsou opravdu kvalitní a na druhou stranu jako technik se nedokážu dívat na věci jinak než pragmaticky.
    Ačkoli jsem již nechtěl nijak reagovat, bylo by nevychované těm třem nevyjádřit dík.
    Končím v “ diskuzi“ právě proto abych mohl i nadále stránky pasivně navštěvovat a nakonec chápu i reakci správců, jsou to jejich stránky, jejich projekt a jejich pravidla.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Díky za pochopení, budeme rádi, když naše články budete číst i nadále. Není v tom opravdu nic osobního, stejně bychom reagovali i na kohokoliv jiného.

   • Rudolf Šíma napsal:

    „Pane Alois, nikdo určitě nechce, abyste odcházel.“ No, nekteri si to evidentne preji. Pro pana Aloise je podstatne, ze si to preji tvurci tohoto skveleho webu. Rozumim jeho rozhodnuti a zaroven rikam, ze mne zde bude schazet. (I kdyz pozoruji cvrkot sveta jinyma ocima nez on.)

   • Jaroslav Alois napsal:

    Díky – čtvrtý a navíc jste trefil hřebík přesně na hlavičku . Doufám že jste poslední, aby z čiré zdvořilosti nemusel porušovat rozhodnutí nevstupovat do “ diskuze“.

 4. Václav Fanta napsal:

  Dobrý den,
  zajímalo by mě, proč se přistávací motory vypnou cca sekundu před dosednutím, takže modul pak poslední metr „žuchne“ jako zralá hruška. Jistě by bylo možné, aby se motory vypnuly až při dosednutí, takže modul by měkce přistál.
  Toto řešení má jistě nějaký záměr. Je známo, jaký?
  Děkuji.

 5. smetek napsal:

  Bude aj foto z miesta pristátia? Majú na palube aj kameru? Viem, že v tejto chvíli budú podstatné dáta z pristávania, ale aj foto by potešilo.

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Na pouzdru EDM je pouze jediná kamera – DECA – Descent Camera, tedy kamera zaznamenávající sestup. Nic jiného se v obrazové formě natáčet nebude. Modul musel splňovat hmotnostní limity. Pokud by Vás zajímaly detaily nejen o tomto přístroji, najdete je v tomto našem článku.

  • Spytihněv napsal:

   Máte pravdu, je to škoda. Sice to není rover, takže by byly všechny zajímavosti rychle vyčerpány, navíc když už Mars známe celkem důvěrně, ale zasadit přistání do celkového kontextu okolí by se samozřejmě líbilo každému z nás. Doufejme, že sestupová kamera nám při sestupu vytvoří nějaké pěkné snímky přistávací oblasti. Jinak modul má různých senzorů celkem dost včetně laserového odražeče s neomezenou trvanlivostí, takže to určitě bude zajímavé.

   • Jolinar napsal:

    Co je to laserovy odrazec? A k cemu slouzi?

   • Dan napsal:

    Jde o soustavu zrcátek ve tvaru poloviny pláště krychle, kdybyste jí přeřízl diagonálně. Na hrací kostce by to odpovídalo číslům 1 3 5 – jinak se tomu říká koutový odražeč protože přes ten svůj kout vrací paprsek vždy tím směrem, kterým přiletěl (pokud posvítíte dovnitř odražeče)
    vypadá třeba takto -http://www.astrohk.cz/experiment/koutovy_odrazec3_img_3209s.jpg

    a jde vlastně o princip odrazky.

    A k čemu je dobrý? Přesná lokalizace místa přistání (resp. odražeče), měření vzdálenosti, změny frekvenční charakteristiky vyslaného paprsku po průchodu atmosférou a tak dále.

 6. Jaroslav Alois napsal:

  Je zajímavé, že modul v nadzvukové rychlosti otevírá rovnou hlavní padák a nemá stabilizační padáček, kuriosní je též, že nemá přisávací opory a přistává “ na břicho“.

  • Dan napsal:

   Ty nohy bych jim odpustil, mají tam jakýsi absorber „nárazu“ který se zdeformuje.

   • Jaroslav Alois napsal:

    Ale otevřít padák v nadzvukové rychlosti se nemusí podařit a padák to nemusí vydržet.

   • Jaro Pudelka napsal:

    Ale veď to testovali samozrejme!!! Ach tí pesimisti.

   • maro napsal:

    Pane Alois, že vy jste ty Američany v tom roce 2012 nevaroval. Takhle riskovat s celou úžasnou Curiosity. Vždyť on se jim mohl ten nadzvukový padák roztrhat!
    Ale jak vás znám, tak o Amíky obavy nemáte. Tam jste byl určitě úplně klidnej. Vždyť oni jsou pro vás bohové.

   • Jaro Pudelka napsal:

    to Maro. 100 bodov!

   • Martin Gembec Administrátor napsal:

    Když tu někdo upozorňoval, že se nám v diskuzních vlákench začíná rozmáhat trolení, nechtěl jsem věřit. Pane Alois, buďte tak laskav a vnášejte rozumné úvahy a ne zaplevelující nesmysly. Nebo si své myšlenky alespoň přes Google ověřte, ať nejsem jak na zpravodajském portálu s tunou zbytečných komentářů. Díky kolegům, že už vám vše vysvětlili, ale tohle už je moc i na mě, to jste si mohl odpustit.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    K Martinovu názoru se přidávám i já.
    Důrazně vás žádám, abyste zvážil svoje další příspěvky na našem portálu. Poslední dobou u vás pozoruji silný sklon k OT příspěvkům a hlavně v ještě mnohem větší míře píšete příspěvky, které se nedají nazvat jinak než trollingem. Zakládáme si na tom, aby náš portál přinášel zajímavé informace a tomu by měla odpovídat i úroveň komentářů. Opravdu nejsme zvyklí na diskusní styl, kterým se tu projevujete. Něco jiného je, když napíše někdo, kdo o tématu nic neví a potřebuje si v tom udělat jasno. U vás jde o soustavný trolling a podrývání všeho možného. Důrazně a naposledy říkám – buďto od základu změňte své vyjadřování, nebo opusťte náš web. Pokud neuděláte ani jedno, pak věřte, že k druhému bodu máme vlastní prostředky, které použijeme v rámci zachování úrovně na zdejších diskusích.

   • JardaP napsal:

    Svým způsobem to trolling není. Je to otázka, kterou si položí hodně, zejména mladších lidí, které nenapdne, že tam je jiná atmosféra. Stačila jedna odpověď a né to zbytečné napdaní.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Kdyby to byla jen jedna otázka tohoto typu, neřešil bych to. V tomhle případě se ale jedná o diskutéra, který podobný styl praktikuje běžně a ve velké míře. Tehdy je potřeba zakročit. Musíme si vážit diskusního prostředí, které tu máme a nesmíme si ho nechat zkazit.

   • JardaP napsal:

    Na druhou stranu se v odpovědích na jeho dotazy člověk dozví zajímavé věci, které by člověka nikdy nenapadlo hledat.

  • maro napsal:

   Mrkněte na animaci přistání Curiosity v roce 2012. Je to úplně stejné. Žádný stabilizační padáček a rovnou nadzvukový padák.
   Mimochodem je na youtube i hezké video jak ten nadzvukový padák vyvíjeli.
   Marsovská atmosféra je prostě řídká a hlavní padák celou tu zátěž sám snese.

  • JardaP napsal:

   Nebude to tím, že tam je řidší atmosféra?

 7. Štěpán napsal:

  Přes všechny ty zprávy o kolonizaci Marsu a samé katastrofy jsem na Mars Expres úplně zapoměl. Moc díky za tento článek. 🙂
  PS. Zkuste si vzpomenout na Vaše první taneční; s kým jste tancovani, já Vám to šlo… 🙂
  Dneska to čeká mě :/

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.